zuzcek
06.06.13,18:12
Ahojte všetci, chcela by som sa spýtať tych ktorý majú podobnú skúsenosť, alebo by mi vedeli poradit . Uz dlhsiu dobu hladam byt. Hladala som sama i cez RK a s nimi mala i obhliadky. Urcila som si moj strop za nepreroveny a prerobeny. Pred 2 mesiacmi som takuto obhliadku absolvovala a aj podpisala zapis o prehliadke konkretneho bytu. Cena bola pre mna zaujimava, no aj tak este nad moj strop. Tuto nehnutelnost som odmietla a hladala dalej ci uz ces RK, alebo aj samostatne. Teraz ma oslovil majitel toho konkretneho bytu a ponukol mi presne tu cenu, ktory bol prave ten moj strop. RK mala teda nahodenu naozaj velmi velku proviziu z predaja. Majitel nema so ziadnou RK podpisanu zmluvu o predaji. No kedze som ja podpisala zapis s RK, mam obavu ci to RK neposunie na sud. V zapise o obhliatke bytu je konkretne napisane: ,, Klient (zaujemca) podpisom tohto zapisu prehlasuje, ze v pripade uskutocneni prevodu vlastnickych prav z predvadzanej nehnutelnosti na svoju (alebo tretiu, zaujemcom sprostredkovanu)osobu, takto neucini bez ucasti sprostredkovatela, t.j. priamo s predavajucim. V pripade , ak zaujemca alebo tretia osoba, uskutocni prevod vlastnickych prav z predvedenej nehnutelnosti na svoju osobu bez ucasti sprostredkovatela, sa zavazuje vyplatit sprostredkovatelovi zmluvnu pokutu vo vyske 7000€: Uvedena pokuta je vymahatelna sudnou cestou.“ V zapise nie su uvedene ziadne odkazy na zakony, podla ktorych sa riadia. Preto neviem ci maju pravo tieto peniaze odomna sudnou cestou vymahat.Kto mate skusenosti ci uz negativne, alebo pozitivne poradte mi. Dakujem za kazdu vasu odpoved.
KEJKA
06.06.13,17:27
Kedze si to podpísala, súhlasila si s podmienkami. Prečo by RK nemala mať nárok, ak stevsa takto dohodli?
trevize
06.06.13,17:38
Majitel nenesie ziadne riziko, ze sa s nim RK bude tahat po sudoch. Ty ano.

Ale poviem ti otvorene....nepodpisem sa pod nieco co nemyslim vazne. Neseriozny majitel ti nasadil chrobaka do hlavy...chapem.
Cez danu RK ste neskusali zjednat cenu? Vacsinou v zaujme uzavriet obchod spusti RK nieco a majitel tiez nieco.
zuzcek
06.06.13,17:41
nemyslim si ze majitel je neseriozny. On sa iba uz dlhsiu dobu snazi predat. Realitka potlacila sumu dole, ale len z tej majitelovej sumy. Zo svojej provizie dole nesla
zuzcek
06.06.13,17:43
A v tej chvili, ked som tam isla som sla iba na obhliadku. A zapis o obhliadke mi dala podpisat este skor ako sme isli do bytu
danushka
06.06.13,17:45
Je zvláštne, keď príde maklér RK na obhliadku bytu so záujemcom a RK nemá s predávajúcim podpísanú aspoň nevýhradnú sprostredkovateľskú zmluvu, kde by priamo predávajúceho zaviazal k tomu, že RK nesmie v takomto prípade obísť. Je to minimálne neprofesionálne. Je ale pravda, že v prípade prevodu nehnuteľnosti na Teba nie je problém takúto skutočnosť zistiť na katastri a vyrobiť si problém. Takáto pokuta je veľmi vysoká z môjho pohľadu a riešila by som to inak. Ak má majiteľ vážny záujem predať svoju nehuteľnnosť práve Tebe, nech sa dohodne s RK na svojej cene a provízii pre RK, ktorá by mohla byť postačujúca aj 1000-1200€ a ostane aj vlk sýty, aj baran celý. Keď maklér s vedením zacítia vôňu jurášov, neverím, že upustia od obchodu, to by totiž obchodník neurobil. ;)
marjankaj
06.06.13,17:56
A čo tak vypovedať zmluvu s tou realitkou?
zuzcek
06.06.13,18:06
Ked ale oni uvidia moj vazny zaujem budu sa snazit dostat tu svoju proviziu. A od obhliadky presli uz 2 mesiace.
buchač
06.06.13,18:07
No kedze som ja podpisala zapis s RK, mam obavu ci to RK neposunie na sud.
...to akože do kedy bude platiť ten podpis ???

Keď kúpiš iný byt od inej realitky a či od súkromnej osoby , tak tá vychytralá realitka bude si nárokovať tú zmluvnú pokutu ???

Všetko sa dá ,len treba chcieť a vedieť ...čiže aj tá zmluva ..

Už len ten zápis o tej " pokute " je sám o sebe pofiderný ...

V sprostredkovateľských zmluvách na predaj nehnuteľností sú obvykle uvedené aj podmienky, za ktorých je možné od zmluvy odstúpiť.....
zuzcek
06.06.13,18:14
Pochybujem ze sa to da.
danushka
06.06.13,18:16
Zuzcek, môžeš nám napísať, akú províziu si pripočítava RK k cene nehnuteľnosti? Myslím, že ak sám majteľ vie, že výška provízie je neúmerná a sťažuje to tak predaj ponúkanej nehnuteľnosti, má právo žiadať, aby RK stiahla z ponuky jeho nehnuteľnosť, ak s nimi nemá podpísanú žiadnu zmluvu.
zuzcek
06.06.13,18:16
praveze nikde nie je v tom zapise definovane ako dlho trva tato zmluva s RK. No zapis o obhliadke sa tyka len toho konkretneho bytu
marjankaj
06.06.13,18:17
Nie, to sa týka iba tej predvedenej nehnuteľnosti.
buchač
06.06.13,18:24
Takúto zmluvu by som použil na dve veci ....
1. na hento ....onéééé...
2. na tú druhú záležitosť ...
arizona
06.06.13,19:00
Mne je dost divne to, ze pises, ze ta majitel oslovil mimo RK.Skadial ma kontakt na teba? Chodila som po obhliadkach nehnutelnosti a viem, ze realitaci striehnu ako supy,aby k vymene kontaktov nedoslo.Skor mylim, ze RK si planovala obist ty,ako majitel nehnutelnosti.
zuzcek
06.06.13,19:08
mala som aj svoj inzerat, ze kupim byt a opakovane som ho inzerovala. On netusil ze vola uz tej ktora bola na obhliadke. No a sme z jedneho mesta.
zuzcek
06.06.13,19:11
Povedala som mu ze som ten jeho byt odmietla, lebo ta cena bola vysoka. Jemu zase RK povedali ze som uz dala zalohu a vlastne ho klamali.
zuzcek
06.06.13,19:14
Nic viac tam nebolo. Len to co som tam prepisala zo zapisu. Ba ani na svojej stranke nemaju ziadne podmienky.
zuzcek
06.06.13,19:18
Provizia pre RK je 2000€
danushka
06.06.13,19:47
No popravde, je to stále únosná provízia ak RK zabezpečí celý právny servis. Mám namysli vypracovanie kúpnopredajnej zmluvy, overenie predávajúceho, či voči nemu nie sú začaté exekúcie, ktoré sa neocitli ešte na LV, nepíšeš, či riešite hypoúver a RK spolupracuje s poskytavateľom hypo atď... Treba sa opýtať RK, čo všetko za províziu vybavia. Určite budú pri vážnom záujme ochotní znížiť svoju províziu. :)
trevize
07.06.13,05:32
Viem Danushka ze robis s realitami. Napriek tomu si myslim, ze profesionalita maklera ma spocivat v inom ako v tom aby mal podpisanu zmluvu s predavajucim. Stale si myslim, ze je dost ludi, ktori si ctia aj ustnu dohodu. Ked ta klient chce obist, tak ta proste obide a nepomoze ani exkluzivita.
Osobne si myslim, ze 2000 je uplne normalna provizia. Samozrejme v ramci zaujmu o sprostredkovanie obchodu si myslim, ze by makler nemal pohrdnut ani 1500...obzvlast ked nema podpisanu zmluvu.
Ale tento pripad je proste evidentny..obe strany maju zaujem obist RK...tu ti nepomoze nic :-)
trevize
07.06.13,05:34
Provizia 2000 je bezna provizia...
RK dokazala s majitelom vyjednat zlavu, co od nej este ocakavas? Ze budu robit zadarmo?
Zapis o obhliadke sa vzdy podpisuje pred obhliadkou.
marjankaj
07.06.13,05:51
Čo očakáva od tej realitky? Dala si strop koľko môže zaplatiť. Tak nech jej za takú cenu ten byt zoženú.
osky
07.06.13,06:05
musis ist do RK a tam si vyjasnit ako dlho plati ta zmluva co si podpisala a za akych podmienok ju mozes zrusit..
neviem aku proviziu RK chce,my sme predavali rodinny dom,realitka ho ponukala za 67 000 a z too 2 000 si uctovala len pre seba ako proviziu.ale podarilo sa nama ho predat bez nej,takze novy majitel ma to lacnejsie o tych 2000.
trvaj na Tom ze musia z provizie spustit inak byt nemozes kupit.vsetko na com sa s nimi dohodnes dajte na papier kde sa pod to podpisu aby si aj ty mala daky doklad....
ak to nepojde inak,musis sa poradit s pravnikom...
arizona
07.06.13,14:06
tak to je cele dobre zamotane
zuzcek
07.06.13,14:55
aspon vidno aka je serioznost so strany RK, ked klamu tych na ktorych si zarabaju. Mozno aj preto ma ten majitel bytu kontaktoval.
blavaciko
08.06.13,11:54
máš dve možnosti (pokiaľ chcete obísť províziu RK):

1) doporučeným listom vyzvať RK na bezodplatnú účasť pri prevode vlastnických práv. Tým si do prevodu RK zahrnula a ak budú chcieť niečo robiť musia zadarmo (v "zmluve" predsa o poplatkoch nič nie je, len pokuta)

2) celým papierom si vytrieť tam dole a poslať, ideálne taktiež doporučene.

By ma zaujímalo, akým spôsobom by to RK vymáhala na súde, skutočne by som si to veľmo rád pozrel.

Na druhej strane ale aj RK má nejaké náklady a preto by bolo fajn ju neobchádzať (ale to ja len tak, tiež vždy rád obídem RK pri prenájme bytov hádzem majiteľom do schránky odkazy :D)
zuzcek
09.06.13,13:23
ta prva moznost stoji za zvazenie, len ci je to aj mozne takto riesit. Ale dakujem za napadite riesenie