apo
12.03.06,16:41
Klientka, ktorá je čiastočný invalid a má živnosť a platila celý rok do Zdravotnej posťovne. Po zmene zákona v roku 2005 už nemala platiť.

Vedieme jednoduché účtovníctvo.

Otázka znie:
Preplatok na poistnom zaúčtovať ako výdavok ovplyňujúci základ dane, alebo ako neovplyvňujúci a evidovať pohľadávku voči Zdravotnej poisťovni, ktorá sa vysporiada v rámci vyúčtovania zdravotného poistenia.

Ďakujem.

apo
ondrejvla
12.03.06,15:44
Môj názor, ako VOZD a evidovať ako pohľadávku a preplatok po ročnom zúčtovaní zaúčtovať ako POZD.
apo
12.03.06,15:53
Môj názor, ako VOZD a evidovať ako pohľadávku a preplatok po ročnom zúčtovaní zaúčtovať ako POZD.

Ďakujem za bleskovú PORADU. Tak ako navrhuješ to bude v súlade filozofiou jednoduchého útovníctva.

Ešte raz vrelá vďaka.


apo
kukučka
12.03.06,17:42
Pašálne výdavky v roku 2004 aj 2005, ale v 2005 vrátený preplatok zo soc. poisťovne.

1. Ak preplatok zaúčtujem ako POZD zmením aj 25% paušálne výdavky

2. Keďže platba bola v r 2004 ako VOZD dám to teraz mínusom VOZD

Aj keď sa jedná len o 2 000 Sk a daňový základ je nulový, trápi ma to. Ak by bol príjem vyšší a vychádzala aj daň, v 1. prípade by bola nižšia. Aký je váš názor?
KEJKA
12.03.06,18:44
Pašálne výdavky v roku 2004 aj 2005, ale v 2005 vrátený preplatok zo soc. poisťovne.

1. Ak preplatok zaúčtujem ako POZD zmením aj 25% paušálne výdavky

2. Keďže platba bola v r 2004 ako VOZD dám to teraz mínusom VOZD

Aj keď sa jedná len o 2 000 Sk a daňový základ je nulový, trápi ma to. Ak by bol príjem vyšší a vychádzala aj daň, v 1. prípade by bola nižšia. Aký je váš názor?

Výdavky = 25% krát príjem + odovdy
ak si dostala preplatok zo SP tak ti neovplyvní paušalne výdavky,ale základ dane.
Napr. nemáš žiadne odvody, ale len ten preplatok ( 2000 Sk). Zaúčtuj si to na mzdy mínusom, nie ako príjem.
a vypočítaš
výdavky = 25% krát príjem mínus 2000 Sk

a budeš mať ZD.
:p
apo
12.03.06,19:05
Pašálne výdavky v roku 2004 aj 2005, ale v 2005 vrátený preplatok zo soc. poisťovne.

1. Ak preplatok zaúčtujem ako POZD zmením aj 25% paušálne výdavky

2. Keďže platba bola v r 2004 ako VOZD dám to teraz mínusom VOZD

Aj keď sa jedná len o 2 000 Sk a daňový základ je nulový, trápi ma to. Ak by bol príjem vyšší a vychádzala aj daň, v 1. prípade by bola nižšia. Aký je váš názor?

Úplne súhlasím s Lida.

Vždy dávame prevádzkovú rážiu mínusom ak sa jedná o dobropisovanú sumu, alebo jedna FO platí odber elektrickej energie a tento náklad si delia medzi seba viaqceré FO, ktoré svoju spotrebu uhradia tomu prvému. Ten prvý neútuje ako príjem, ale prevádzkovú réžiu mínusom. Tento postup sa oplatí aj vtedz ke´d je nikto na hrane 1,5 mil. Sk vo svojich príjmoch a nemá záujem byť platcom DPH.

Obdobne treba postupovať aj pri preplatkoch na FONDOCH.

Pri paušálnych výdavkoch je treba dávať pozor na to, aby sme neznižovali základ dane o platby do fondov, ktoré niekto v predošlých rokoch keď nerobil paušálne výdavky neplatil a až na základe výzvy zo soc. aledo zdr. poisťovne ich doplatí. TOTO by bolo v rozpore so zákonom a dani z príjmov, ktorý hovorí, že pri zmene spôsobu zisťovania základu dane sa musí predošlé obdobie uzavrieť ako keby sa malo ukončiť podnikanie.

Toľko som chcel ešte pripomenúť k platbám do fondov a paušálnzm výdavkom.

apo
kukučka
12.03.06,19:21
Šlo mi presne o to - upozorniť na tento problém. Ďakujem za odpovede.
Doteraz som všade čítala že vrátenú platbu dať ako POZD.
Aj keď sa jedná o JÚ, ja som za storno vo VOZD.
Pri paušálnych výdavkoch by došlo ku kráteniu dane.