jancim
07.06.13,13:43
Ahojte poradaci,

Na uvod vysvetlim situaciu:

S manzelkou zijeme a pracujeme v zahranici, kde mame aj danovy domicil a teda aj riadne platime dane z prijmu. Na Slovensku nemame ziadne dalsie prijmy. Mame tu vsak byt, ktory by sme radi zacali prenajimat. Byt je pisany na manzelku (kvoli HU) a bol kupeny este predtym, nez sme sa zobrali, takze nie je v BSM. Takisto nie je zaradeny v obchodnom majetku.

Potreboval by som poradit s nasledovnym:

Je mozne zahrnut prispevky do fondu oprav do vydavkov? Niekde pisu, ze ano, niekde ze nie; vie niekto ako je to v skutocnosti?
Mozeme prenajimat byt obaja, aj ked je byt pisany iba na manzelku a nie je v BSM? Dovodom, preco to chceme prenajimat obaja je, aby sme si mohli uplatnit 2x500€ oslobodenie od dane.
V idealnom pripade by sme chceli nastavit najomne tak, aby nam danovy zaklad vysiel nizssi ako polovica nezdanitelnej casti zakladu dane, a tym padom by sme, podla toho, co som sa docital, nemuseli vobec podavat danove priznanie a ani platit dan. Nie som si ale celkom isty, ci sa to vztahuje aj na nas, ak pracujeme v zahranici a tu aj platime normalne dan z prijmu.

Vopred vdaka za odpovede :)
a_je_to
08.06.13,20:13
Príjem z nájomného za nehnuteľnosť je samostatný zdaniteľný príjem podľa § 6, ods. 3. Ostatné tu vymenované príjmy nemajú naň žiadny vplyv. Ak byt nie je v BSM, nemôžete urobiť zmluvu na oboch, ani uplatniť oslobodenie dvaja. Príspevky do fondu opráv určite nemožno uplatniť ako výdavok na zníženie dane, lebo ide o príspevok do účelových fondov, podľa § 21/2/d, ZoDP.
jancim
09.06.13,01:02
Vdaka za odpoved (aj ked ma az tak nepotesila :)
Este sa chcem spytat, ci by sa to teda nedalo spravit tak, ze manzelka povedzme polku bytu prenajme normalnemu najomcovi, a druhu prenajme mne za 0 alebo 1 euro a ja to potom prenajmem dalej tomu istemu najomcovi. Znie to trochu pritiahnute za vlasy, ale bolo by taketo riesenie legalne OK?
KEJKA
09.06.13,07:44
podľa mňa
1. nie nemôžeš
2. nie, nemôžete obaja, ked je to jej vlastníctvo. Môže ti však darovať polovicu alebo inú časť a potom ako vlastník môžeš prenajímať.
3. Daň sa platí z celosvetových príjmov, takže nemôžeš osobitne riešiť nezdaniteľnú sumu v SR. Okrem toho - je to bezprednetné, kedže nájom patrí medzi tzv. pasívne príjmy a na ten sa NČZD neuplatňuje.
KEJKA
09.06.13,07:47
moc kombinuješ, buď rád, že z toho príjmu nemusíš platiť zdravotné poistenie ako tuzemci.
jancim
10.06.13,15:14
Vdaka za nazory, Kejka :)
Ad 2) S tym darovanim je to problem, lebo banka si dala ako podmienku HU, ze to bude pisane na manzelku, nie na oboch, i ked ja som spoluveritel na tom HU. Tak predpokladam, ze mi to nemoze len tak darovat :(
Ad 3) Toto prave neviem, lebo dan z celosvetovych prijmov platim v UK, ale ak som spravne pochopil Zmluve o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi UK a SR, primy z nehnutelneho zdanenia treba priznat separatne v SR.
Takisto som si vedomy, ze prijem z prenajmu je "pasivny prijem" a viem, ze na ten si nemozem odpocitat NCZD pri vypocte dane. ALE, podla niekolkych zdrojov* vraj mozem vyuzit skutocnost, ze ak je prijem z prenajmu jediny prijem v SR a zaroven je nizsi ako polovica NCZD, tak takyto prijem sa nezdanuje.
*Zdroje:
1) http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/prenajom_nehnutelnosti.html#3 (odstavec "Povinnosť podať daňové priznanie")
2) http://financie.etrend.sk/dane-a-odvody/zdanenie-prenajmu-pocas-prace-v-cudzine.html

Je to cele trochu nejasne, preto som sa na to aj spytal, kedze sa v tejto oblasti nepohybujem. V kazdom pripade este raz vdaka za odpoved a samozrejm odcenim kazdu doplnujuci myslienku :)
jancim
10.06.13,15:19
Ano, to som samozrejme rad (tu povinnost platit odvody nahodou uz nezrusili? mam pocit ze som nieco zachytil v novinach, ale tym, ze nezijem v SR mi asi nieco uslo)
A s tym vymyslanim je to tak, ze radsej by som mal vsetko legalne v poriadku A ZAROVEN neplatil dane, ako riesil prenajom na cierno. Takze preto sa pytam aj na taketo okrajove viac-menej za vlasy pritiahnute otazky :)
KEJKA
10.06.13,16:59
áno, máš pravdu, vidím, že sa v tom celkom dobre orientuješ. V tejto otázke by bolo dobre, keby sa ozval iný odborník, nie je to práve moja parketa.
Ale takmer s istotou tvrdím, že deliť príjmy sa nedá a ked teda bude len jeden príjem pod tú polovicu NČZD /po odpočítaní 500 EUR/, tak manželka DPFO nemusí podať.
takto to budeš mať presne ako chceš - legálne.