Andel6610
07.06.13,17:47
Zdravim vas, tak rozhodli sme sa pre hypoteku na kupu bytu, ale mam este uver ktory musim splatit. V jednej banke mi bolo povedane ze ked by som to chcel splatit z hypoteky tak by sme prisli o statny prispevok, v druhej mi povedali ze o nic nepridem, prosim vas ako to vlastne je? Viem ze statny prispevok je do 50 000 € my potrebujeme cca 62000€, banka mi vie predbezne dat cca 66000€. rucit ideme kupovanym bytom aj rodicovským. dakujem za info.
Dominiksk
07.06.13,17:02
Ak je uver nad statny prispevok tak banka ho kombinuje so spotrebnym uverom zabezpecenym nehnutelnostou. V podstate to znamena ze budete mat dva uvery. A prave z tej casti co je bez statneho prispevku nad 50.000,- € mozete splatit prave ten dalsi uver. Uver so statnym prispevkom je prisne ucelovy podla zakona o bankach a nedaju sa nim splacat ziadne spotrebne uvery.
Andel6610
07.06.13,18:13
No tak mi to bolo povedane aj v jednej banke, ale v druhej mi bolo povedane ze aj ked by sa uver refinancoval zo spotrebneho tak nedostanem statnu premiu na tych 50.000,-€ Este jedna jedna vec, ten spotrebny treba dokladovat? viem ze treba doniest doklad o splateni toho predosleho uveru, ale napr ci sa da este kupit nejake vybavenie do bytu. Dakujeeem
Dominiksk
08.06.13,08:27
Byva to rozne ale vacsinou to treba samozrejme dokladovat ale mozete sa stretnut s tym ze nejaku cast z neho netreba dokladova napriklad 10% alebo 20% mozete pouzit bezucelovo. Ale ked banka Vam da do podmienok vyplatenie toho uveru treba to samozrejme zdokladovat resp. banka uhradi ten uver priamo tej Vasej predoslej banke.
draik
08.06.13,09:16
Príspevok je len na klasický hypoúver, kde je potrebné preukazovať použitie úveru na bytové účely. Okrem toho existujú úvery založené nehnuteľnosťou, kde sa síce použitie preukazovať nemusí, ale nie je nárok na príspevok.