marek2211
08.06.13,12:21
Caute poradaci, chcem sa spýtať na nasledovné. Pred 6 rokmi mi náš "dobrý rodinný" známy sprostredkoval pôžičku 550.000Sk na kúpu pozemku od firmy, ktorá sa s tým vyslovene zaoberala a zivila. Pozicka bola nastavená na úrok 8% mesačne, po 3 mesiacoch sme chceli peniaze vrátiť, no clovek co viedol firmu sa dostal do vezenia, tak nás "dobrý rodinný" známy povedal že on tie peniaze odovzdá a zabezpečí vyplatenie. Nemali sme dôvod neveriť nakoľko v zmluve o pôžičke vystupoval ako ručiteľ. Po tých necelých 6 rokoch sa nám ozval chlapík, že pôžička nebola vyplatená. Otázka je, či je možné presmerovať dlh na ručiteľa, keď sám vyhlásil, že peniaze prevzal a priznal sa k tomu? Alebo ako z tejto situacie vyjst. plati aj pri pozickach nejaka premlcacia doba? Dakujem za rady
KEJKA
08.06.13,11:12
Máte dôkaz, papier, že ručiteľ od vás prevzal peniaze za účelom vyplatenia pôžičky?
A áno - ak bola dohodnutá doba splatnosti, tak premlčacia doba po jej uplynutí je 3 roky, resp. 4 v obchodnom práve.
draik
08.06.13,11:36
Bez textu zmluvy sa ťažko radí. Vo všeobecnosti sa plní druhej zmluvnej strane, inej osobe len vtedy, ak táto bola druhou stranou na to splnomocnená. Inak by ste si svoj záväzok nesplnili. Ak ako dlžník neuhradíte svoj záväzok, veriteľ môže požadovať plnenie od ručiteľa. V rámci regresu následne môže ručiteľ požadovať plnenie od Vás. Vzhľadom na odstup času vstupuje do tohto prípadu otázka premlčania.
marek2211
10.06.13,15:15
Dakujem za kratke info, este ak smiem vediet kolko je premlcacia doba?
marek2211
10.06.13,15:17
Aby som tomu pochopil spravne, mám doklad od ručiteľa s prevzatím hotovosti za účelom vyplatenia, tak je nutne konat po dobu 3 rokov od vystavenia dokladu?
KEJKA
10.06.13,15:50
áno, dokonca v občianskom práve som sa stretla s 2-ročnou lehotou. Akurát som si nie istá so začiatkom plynutia tej lehoty- kedže až teraz vyšlo najavo, že peniaze neboli použité na dohodnutý účel, skús písomne čo najskôr vyzvať ruťiteľa na vrátenie sumy a celé to viesť touto cestou. Doba v tomto prípade by plynula od dátumu vo výzve.
Ale to je vzťah ty a ručiteľ.
Čo sa týka pôvodného veriteľa - tak ten sa mal ozvať skôr, len čo mu neprišli splátky.
Vlastne nechápem, kto sa vlastne dostal do väzenia ako to súvisí s neschopnosťou vrátiť peniaze priamo.
draik
10.06.13,16:09
Dva roky (subjektívna lehota), odkedy ste sa dozvedeli o bezdôvodnom obohatení ručiteľa, najneskôr však tri roky (objektívna lehota), odkedy k nemu došlo. Pripadala by však do úvahy až desaťročná objektívna lehota, ak by zo strany ručiteľa došlo k úmyselnému bezdôvodnému obohateniu.