Lienka81
09.06.13,10:31
Dedili sme traja súrodenci. U notára sa čítal závet v znení: Závetom poručiteľ odkázal všetok hnuteľný a nehnuteľný majetok a všetky práva svojej dcére XY.
1. Čo sa právne myslí pod pojmom všetky práva? (zvyčajne sa používa spojenie práva a povinnosti, ale tu nič také nie je, je v tom rozdiel?)
2. Čo z toho vyplýva pre dcéru XY?
3. Čo z toho vyplýva pre ostatných 2 dedičov?

​Ďakujem :eek:
Katy a R
09.06.13,09:09
No ja neviem - ale ak ide o dedičstvo po rodičovi - tak platí:

Pri písaní závetu si je treba uvedomiť, že potomkom náleží zo zákona stanovený minimálny podiel na dedičstve. Neplnoletým potomkom musíte odkázať minimálne toľko, koľko by im pripadlo v prípade dedenia zo zákona, a tým plnoletým aspoň polovicu ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ nechcete, aby vaše deti získali váš majetok, musíte ich vydediť. To je možné učiniť buď samostatným písomným prehlásením - listinou o vydedení (musí mať rovnaké náležitosti ako posledná vôľa) a musí v nej byť uvedený dôvod vydedenia. Vydediť svojho potomka môžete iba zo stanovených dôvodov....
cit z https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_rodina-a-vztahy-1
dmc
09.06.13,09:17
Tymto sposobom nieje mozne ostatnych potomkov obist. Chcelo by to precitat si cely zavet. Pokial tam stoji iba to co uvadzate zavet je v tejto casti neplatny a treba napadnut jeho neplatnost pretoze neopomenutelnych dedicov nieje mozne vynechat. Ak vas na to neupozornil notar tak je to zavazna chyba ale nepoznam pozadie vsetkoho.
marjankaj
09.06.13,10:15
Ak ste nič nezdedili, tak zrejme nie ste dedičia. Ak ste všetci niečo zdedili, tak potom ste dedičia? Ako dopadlo konanie?
A hlavne treba napísať, po kom ste dedili. Či po rodičoch, alebo po bezdetnom strýkovi?:confused: Nezdá sa mi, že notár by spravil takýto lapsus.
Lienka81
09.06.13,10:33
Ďakujem za reakciu.
Odvolali sme sa podla občian. zákonníka len ma zaujíma tá druhá časť znenie závetu (napísala som všetko čo v ňom bolo napísané). Aké práva udelil zosnulý dcére XY??? Sú tieto práva niekde zadefinované a popísané?
Mária27
09.06.13,17:24
1. Čo sa právne myslí pod pojmom všetky práva? (zvyčajne sa používa spojenie práva a povinnosti, ale tu nič také nie je, je v tom rozdiel?)
Okrem vecí sa dedia aj majetkové práva (pohľadávky) a povinnosti (dlhy). Povinnosti budú plniť dedičia v pomere zdedených podielov na majetku. Majetok sa môže objaviť aj v budúcnosti, preto sa píše "všetko", nevymenúvajú sa konkrétne veci a práva, aby sa nedelil medzi zákonných dedičov.
Majetkové práva sú napr. záväzky zo zmluvy, právo na náhradu škody ... ale aj autorské majetkové práva (nielen "obrazy" ale aj právo vydať ich na známke ...).

2. Čo z toho vyplýva pre dcéru XY?
Bude zodpovedať aj za dlhy.
3. Čo z toho vyplýva pre ostatných 2 dedičov?
Ak sa nedovolajú do troch rokov relatívnej neplatnosti závetu, nezdedia nič. Notár ich neupozorňuje.
Lienka81
09.06.13,18:22
Ďakujem, moc mi to pomohlo. A ešte jedna otázočka trochu z iného súdku.
1. Takže účty písané na zosnulú osobu ma povinnosť platiť dcéra XY?
2. Aj hrobové miesto?
Nikdy by mi nenapadlo, že sa budem zaoberať tak morbidnými otázkami :-(
Mária27
11.06.13,06:53
Bude všetko dediť aj platiť. Ak by sa súrodenci domohli časti dedičstva, môže žiadať od nich alikvotnú časť úhrad.