petsun
12.03.06,20:23
Som živnostník a chcem Vás poprosit a radu ako viest učtovníctvo resp.čo je potrebné mať s učtovníctva ? Raz mesačne faktúrujem za prácu, nemám žiadne výdavky ani iné príjmi v daňovom priznaní si dávam 25% nákladov.
ekopo
12.03.06,19:35
Treba viesť evidenciu príjmov za celé účtovné obdobie, evidovať zaplatené poistné, IM a DM a to je v kocke všetko.
dom
12.03.06,19:42
Som živnostník a chcem Vás poprosit a radu ako viest učtovníctvo resp.čo je potrebné mať s učtovníctva ? Raz mesačne faktúrujem za prácu, nemám žiadne výdavky ani iné príjmi v daňovom priznaní si dávam 25% nákladov.

Keď sa daňovník rozhodne pre paušálne výdavky, je potrebné postupovať podľa par. 6 odstr. 10,daňovník počas uplatňovania výdavkov paušálnym spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Ja robím exel. tabuľku, číslo faktúry, komu fakturované,čo fakturované,dátum príjmu, číslo dokladu kt. bolo uhradené napr.príjmový, banka.
K 25% sa pripočítavajú preukátateľné výdavky na zaplatené poistné, tak robím prehľad o zaplatenom poistnom.
petsun
12.03.06,19:48
Spravne chapem IM - investiční majetok, DM - drobný majetok ( nemám ) ?
Evidencia poistného postačuju bankový výpis ?
Ešte mam otázku musím mat podnikateľský účet nepostačuje osobný, používaný len na podnikateľské učely nahlásený na D.Ú.
stuko
12.03.06,19:49
no ja ti odporucam, aby si sa dohodol s nejakym uctovnikom, urcite budes mat medzi znamymi mozno i v robote, ci v rodine, dohodnete sa na nejakes smiesnej odmene a budes mat istotu, ze vsetko je v pohode.
Vzdy je lepsie radsej zaplatit par korun uctovnicke, ako potom platit penale DU.
No nemam pravdu poradaci ?
ekopo
12.03.06,19:53
Chapeš správne. O poistnom, tak ako písal "dom" treba urobiť prehľad. Na účte by sa nemali miešať súkromné a podnikateľské platby. Potom je ťažké vysvetlovanie pri prípadnej kontrole.
kukučka
12.03.06,20:01
Spravne chapem IM - investiční majetok, DM - drobný majetok ( nemám ) ?
Evidencia poistného postačuju bankový výpis ?
Ešte mam otázku musím mat podnikateľský účet nepostačuje osobný, používaný len na podnikateľské učely nahlásený na D.Ú.

Nie, nemusíš
1919696
13.03.06,07:40
Treba viesť evidenciu príjmov za celé účtovné obdobie, evidovať zaplatené poistné, IM a DM a to je v kocke všetko.
Ahojte, ja mám ešte otázku - ak má takýto živnostník podnik.účet, treba viesť aj evidenciu úrokov z tohto účtu - lebo aj to je príjem.Stačí mať výpisy, alebo na to treba tiež nejakú tabuľku??? ďakujem
Tweety
13.03.06,07:43
Ahojte, ja mám ešte otázku - ak má takýto živnostník podnik.účet, treba viesť aj evidenciu úrokov z tohto účtu - lebo aj to je príjem.Stačí mať výpisy, alebo na to treba tiež nejakú tabuľku??? ďakujem
Bankové úroky sú príjem ovplyvň.základ dane. Daň z nich je výdaj neovplyvň.ZD.:cool:
1919696
13.03.06,07:53
Bankové úroky sú príjem ovplyvň.základ dane. Daň z nich je výdaj neovplyvň.ZD.:cool:
Tweety ale ja hovorím o živnostníkovi, ktorý ide na pauš.výdavky, čiže si nevedie peňažný denník. Ako viesť evidenciu úrokov v tomto prípade?
bepo
13.03.06,10:33
Pri paušálnych výdavkov vedieš evidenciu o príjmoch a úroky sú príjem.
apsgroup
13.03.06,10:46
Podnikatelovi ,ktorý si uplatnuje paušalne vydavky, chodia prijmy na súkromný účet. Vedie evidenciu o prijmoch. Čo s úrokami v tomto pripade. ? Myslim si, že je to nepatrná suma, ktorá je zdanená a preto ju tam asi nedám a nebudem odpočitavat ani zrážkovú daN?
SERVIS
13.03.06,10:59
Neviem či som spravila dobre, keď som viedla aj peňažný denník a pritom som uplatnila výdavky percentom. A tie tabuľky, čo tu spomínate, to musí byť, alebo to nechám na ten denník, tam si to každý vyčíta? Odpovedzte mi prosím niekto, ďakujem.
1919696
13.03.06,10:59
Pri paušálnych výdavkov vedieš evidenciu o príjmoch a úroky sú príjem.
Bepo to že úroky na podn.účte sú príjem viem, ale ako si o nich vediem evidenciu? Robím si nejakú tabuľku?alebo stačí mať výpisy?
Melnick
13.03.06,11:15
Podnikatelovi ,ktorý si uplatnuje paušalne vydavky, chodia prijmy na súkromný účet. Vedie evidenciu o prijmoch. Čo s úrokami v tomto pripade. ? Myslim si, že je to nepatrná suma, ktorá je zdanená a preto ju tam asi nedám a nebudem odpočitavat ani zrážkovú daN?

A preto,znova problém os . a súkromný účet. Čo keď tam ako súkr. osoba budem dávať svoje už inak zdanené príjmy a budú mi chodiť aj príjmy
z podnikateľskej činnosti, ako budem tento úrok deliť?Môže ísť
o nezanedbateľné úroky. Načo si vytvárať problémy tam, kde
vôbec nemusia vzniknúť.:)
Ja som zástanca jednoznačne : si podnikateľ maj podn. účet.:)