miura
09.06.13,19:58
Účtovník začal podnikať len nedávno a pri práci bude aktívne využívať fotoaparát. Tento si už však obstaral ešte vlani a jeho obstarávacia cena bola cca 3000€ plus cena príslušenstva (objektívy, batérie...) bola okolo 5000€. Akým spôsobom si môže zaradiť tento fotoaparát a príslušenstvo do podnikania (evidencie DHIM) a v akej cene, keď sa jedná o necelý rok starý model? Ďakujem za každú rozumnú odpoveď.
KEJKA
09.06.13,18:03
ako dlhodobý odpisovaný majetok, pričom uplatní odpisy len (n-1) rokov /odpisy za minulý rok neuplatní/.
DanielaSL
09.06.13,18:22
Účtovník? Je mu k čomu potrebný fotoaparát?
marjankaj
09.06.13,18:41
A ako bude účtovník využívať fotoaparát na svoje podnikanie? Bude si ním fotiť doklady z ERP, ak by časom vybledli?
Stefan2005
09.06.13,19:14
robím okolo účtovníctva 30 rokov - a ešte doteraz som nemal ani raz potrebu použiť v súvislosti s účtovníctvom fotoaparát, tobôž nie za 5000 €. V každom prípade by som mal obavy zadať spracovanie vlastného účtovníctva ....
kopretinka
09.06.13,19:18
to je vybavenie pre profi fotografa,nie účtovníka
Dav
09.06.13,19:19
Zaradenie tak, ako už napísala Kejka, ako dlhodobý majetok. Ale obhájiteľnosť fotoaparátu len pre činnosť vedenia účtovníctva z daňového hľadiska bude dosť obtiažna. Jedine ak by fotil u klientov budovy a stroje pred technickým zhodnotením a po ňom, alebo výrobky pri tvorbe kalkulácií, na ilustráciu. Alebo reklamácie výrobkov a služieb. Asi by bolo vhodné rozšíriť živnosť o činnosť, kde je potrebný fotoaparát, a samozrejme túto činnosť aj vykonávať.
marjankaj
09.06.13,19:29
A hlavne mať z tej činnosti aj príjmy. Fotiť do svojho rodinného albumu zrejme stačiť nebude.
srska
10.06.13,03:55
možno zálohuje - robí screenshoty obrazovky :-)
miura
23.06.13,11:38
Ospravedlnujem sa, islo o preklep. Nie je to uctovnik, ale zivnostnik. Stale myslim na uctovnictvo, az sa mi to pletie do pismeniek:). Ide o profi fotografa, takze fotoaparat bude k svojej cinnosti jednoznacne potrebovat. Este raz prepacte, pomylila som si slovicko...
KEJKA
23.06.13,12:28
ale môžeš to v pôvodnej otázke škrtnúť a napísať správne. Odpovede a komentáre tak nestratia logiku. Ja som si hned myslela, že ide o preklep.