adka2001
12.03.06,21:03
no aby som trochu uviedla situáciu, doteraz som robila účtovníctvo len samostatne podnikajúcim SZČO a nepotrebovala som tieto informácie. Skoro - alebo všetko čo som potrebovala okolo príjmania zamestnancov, ich evidencie, výpočtu miezd som si tu našla, ale nenašla som tu jeden konkrétny prípad, ktorý práve riešim. Klient mi doniesol papier - potvrdenie zo mzdovej učtárne o výške zrazenej dane. Je to jeho nový zamestnanec, ktorý bol spoločnosťou prijatý k 16.1.06 a minulý rok pracoval následovne: 01/05 - dobrovoľne nezamestnaný(k 31.12.2004 zrušil živnosť), 02-06/05 zamestnaný, 07-12/2006 bol na materskej dovolenke. Má dobre zarábajúcu manželku, tak si to vymenili. Teraz, lepšie povedané v piatok 10.3. mi doniesol toto potvrdenie s tým, že či s tým viem ešte niečo robiť. Nebude si uplatňovať za minulý rok daňový bonus na deti, jeho príjem za týchto 5 mesiacov je cca. 89000,--, zrazený preddavok dane 7500,--, odvody 11.000,--.
Poprosila by som Vás skúsenejších, čo viem s týmto vôbec urobiť, viem mu urobiť daňové priznanie, alebo čo s tým?
Ak by sa dalo, vie mi to niekto rozpísať do podrobna ako to mám účtovať. Zarátava sa materská do príjmu za rok, alebo ako to je?
Ďakujem za trpezlivosť.
fipina
13.03.06,04:05
Ak si už urobila ročné zúčtovanie, môžeš mu urobiť klasické daňové priznanie typu "A". Materská sa nezaratáva do príjmu.
zubadielko
13.03.06,05:29
ahojte, poradí niekto? robím RZD pracovníkovi, ktorý je čiastočný invalidný dôchodca. Doložil mi potvrdenie o výške dôchodku na sumu 49 452. Moja predchodkyňa mu celý rok uplatňovala nezdaniteľné minimum. Aké nezdaniteľné minimum mu môžem uplatniť pri ročnom zúčtovaní dane? ďakujem za všetky odpovede.
Zita4
13.03.06,06:10
ahojte, poradí niekto? robím RZD pracovníkovi, ktorý je čiastočný invalidný dôchodca. Doložil mi potvrdenie o výške dôchodku na sumu 49 452. Moja predchodkyňa mu celý rok uplatňovala nezdaniteľné minimum. Aké nezdaniteľné minimum mu môžem uplatniť pri ročnom zúčtovaní dane? ďakujem za všetky odpovede.
Neviem síce, čo myslíš pod pojmom nezdaniteľné minimum, ale invalidnému dôchodcovi robíš ročné zúčtovanie dane takisto, ako aj ostatným zamestnancom, má totiž nárok na celú nezdaniteľnú časť dane 87936 Sk. Invalidný dôchodok s daňami nesúvisí nijako. ;)
JankaS
13.03.06,13:06
Chcem sa spýtať, keď som predala pozemok, ktorý som dostala darovacou zmluvou a nie je to viac ako dva roky. Musím to zahrnúť do ročného zúčtovania?
adka2001
13.03.06,22:49
Ak si už urobila ročné zúčtovanie, môžeš mu urobiť klasické daňové priznanie typu "A". Materská sa nezaratáva do príjmu.

Nerada niekoho v tejto dobe toľko otravujem, ale chcem poprosiť niekoho, kto si nájde trošička času, ako sa robí ročné zúčtovanie dane a čo sa kde vypisuje? Som v tom úplný nováčik.
lenkak
14.03.06,18:40
Čo konkrétne potrebuješ vedieť?
adka2001
14.03.06,18:58
Ďakujem ti za odpoveď, aby som to upresnila ja ako osoba som nikdy nikde nebola zamestnaná. Robievam sebe a niekoľkým veľmi dobrým známym účtovníctvo - daň. priznanie vždy to je typ B.
V minulom roku sa známy zamestnal a pracoval v období od 02-06/2005, v mesiaci január bol dobrovoľne nezamestnaný a od júla vrátane bol na materskej dovolenke. To čo som sa dozvedela z týchto stránok je to, že materská sa nepočíta do daňového základu. Za toto obdobie mal úhrn príjmov podľa §5 89 429 Sk, na poistnom bolo zaplatené za neho 11820,-- Sk, základ dane bol 77 609,-, preddavkovo zaplatil daň vo výške 7782,--. Poslali mu to z jeho jediného bývalého zamestania minulý týždeň a prosil ma, že ak môže z toho dostať nejaké peniažky späť bol by rád. A ja teraz neviem čo s tým. Bol za nejakou účtovníčkou mimo a tá mu povedala, že mu to urobí, ale za 2500,-- Sk, čo sa mu zdá veľa.
Ak by si mi to mohla aspoň v stručnosti poradiť čo ako kde aby som sa v tom aspoň trošičku zorientovala.
ďakujem za trpezlivosť.
:o
lenkak
14.03.06,19:02
Máš pri sebe tlačivo A?
lenkak
14.03.06,19:07
Podstatný je pre Teba oddiel V.
Tam si zapíšeš úhrn príjmov - 89 429
potom poistné: 11820
základ dane máš: 77 609
Zúto sumu zapíšeš do oddielu VI, r. 35
Dáš nezdaniteľnú čiastku na daňovníka: 87936 r. 36
Do riadku 43 zapíšeš nulu, lebo 77609 - 87936 je menej ako nula.
daň = 0
Potom zapíšeš do riadku 61 úhrn preddavkov zrazených podľa §35 = 7782
Tútzo čiastku dáš do r 63 - preplatok a toto mu vrátia z DU.
adka2001
14.03.06,19:59
:) ďakujem, už to mám podľa tvojho návodu aj vypísané.
vema
16.03.06,13:12
Prosím o radu.Študentka vysokoškoláčka pracovala ako brigádnička.Otehotnela a po narodení dieťaťa /nebola postená 270 dni/ nedostala materský príspevok, ale nejaký príspevok, neviem ako znie prestný názov.Teraz idem robiť RV a neviem,či tento príspevok dať do RV a ak si ju manžel uplatní v RV ,:confused: či sa jej tento príspevok ráta do príjmu.Viem čo je materský príspevok a tiež rodičovský, ale s týmto príspevkom som sa ešte nestretla, pomôže mi niekto?
Lanaj
16.03.06,14:29
Prosím o radu.Študentka vysokoškoláčka pracovala ako brigádnička.Otehotnela a po narodení dieťaťa /nebola postená 270 dni/ nedostala materský príspevok, ale nejaký príspevok, neviem ako znie prestný názov.Teraz idem robiť RV a neviem,či tento príspevok dať do RV a ak si ju manžel uplatní v RV ,:confused: či sa jej tento príspevok ráta do príjmu.Viem čo je materský príspevok a tiež rodičovský, ale s týmto príspevkom som sa ešte nestretla, pomôže mi niekto?

No najprv treba presne zistiť, aký príspevok dostáva. Pravdepodobne to nebude zdaniteľný príjem - teda nepôjde do jej ročného zúčtovania.
A či je to príjem, ktorý treba zarátať do jej príjmu na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky u manžela - tu tiež treba presne vedieť aký je to príspevok.
vema
16.03.06,18:19
Vraj to bol rodičovský príspevok.Ona ho dostala hneď po narodení dieťaťa, lebo jej nemali z čoho vypočítať materskú.Bude to asi tak - rodičovský príspevok.Tak nepôjde jej rodičovský príspevok do RV,že áno?
Lanaj
16.03.06,18:24
Vraj to bol rodičovský príspevok.Ona ho dostala hneď po narodení dieťaťa, lebo jej nemali z čoho vypočítať materskú.Bude to asi tak - rodičovský príspevok.Tak nepôjde jej rodičovský príspevok do RV,že áno?

Rodič.príspevok nie je zdaniteľný príjem - nezarátava sa do ročného zúčtovania.
vema
16.03.06,19:33
Ďakujem pekne...
airin.nice
17.03.06,08:07
prosim o radu:je potrebne spavit RZD starobnemu dochodcovi /za predpokaldu, ze by vypisal aj ziadost/, ked u nas odpracoval cely rok a mal len DOVP v celkovom urhne 48000,- SK,
dakujem
Zita4
17.03.06,08:40
prosim o radu:je potrebne spavit RZD starobnemu dochodcovi /za predpokaldu, ze by vypisal aj ziadost/, ked u nas odpracoval cely rok a mal len DOVP v celkovom urhne 48000,- SK,
dakujem
Prekročil sumu polovice nezdaniteľnej časti, takže ak si nepožiadal o ročné zúčtovanie, musí si podať daňové priznanie.