martina
10.03.06,07:27
Prosím poraďte mi ako správne zaúčtovať nasledovné: Príde mi proforma faktúra z EU (zaúčtujem ju do záväzkov - akým kurzom?) - môžem si uplatniť DPH (samozdanenie) už z tejto proformy, alebo musím čakať až na ostrú a uplatniť si DPH až z tejto? A aké kurzy používam pri prekurzovaní týchto faktúr.
zuzanar
10.03.06,06:56
Proforma fa - kurz NBS s dátumom vystavenia - do knihy záväzkov. Nakoľko je to proforma a nenastalo nadobudnutie tovaru tak DPH nie.
renča1
11.03.06,17:24
Prosím poraďte mi ako správne zaúčtovať nasledovné: Príde mi proforma faktúra z EU (zaúčtujem ju do záväzkov - akým kurzom?) - môžem si uplatniť DPH (samozdanenie) už z tejto proformy, alebo musím čakať až na ostrú a uplatniť si DPH až z tejto? A aké kurzy používam pri prekurzovaní týchto faktúr.

proforma faktúra sa neúčtuje, účtuje sa iba jej úhrada a to dňom jej úhrady. Kurz použíješ taký , ktorý sa rovná tvojej zvolenej metode používania kurzov.Pri proforme zaplatenej alebo nezaplatenej tuzemskej alebo proforme z EÚ nikdy nerobíš samozdanenie.
ALBO
11.03.06,17:37
proforma faktúra sa neúčtuje, účtuje sa iba jej úhrada a to dňom jej úhrady. Kurz použíješ taký , ktorý sa rovná tvojej zvolenej metode používania kurzov.Pri proforme zaplatenej alebo nezaplatenej tuzemskej alebo proforme z EÚ nikdy nerobíš samozdanenie. Reagujem len na toto: "Pri proforme zaplatenej alebo nezaplatenej tuzemskej alebo proforme z EÚ nikdy nerobíš samozdanenie". Ak dostanete proforma FA, za službu (nie tovar), kde pri službe , ktorú vám poskytuje niekto z EU a daňová povinnosť sa prenáša na vás, tak máte povinnosť urobiť samozdanenie. DEň DP a teda prepočtu (kurz) je deň, kedy bude dodávateľovi záloha uhradená (mali by ste to uňho zistiť)
renča1
11.03.06,17:56
ALBO poviem pravdu tej poslednej vete akosi nerozumiem. Neviem či už som prepracovaná, ale môžete mi povedať § , chcela by som si ho ,ale až zajtra pozrieť.
ALBO
11.03.06,19:29
ALBO poviem pravdu tej poslednej vete akosi nerozumiem. Neviem či už som prepracovaná, ale môžete mi povedať § , chcela by som si ho ,ale až zajtra pozrieť. § 19/4 hovorí , že DPvzniká dňom prijatia platby ak ide o zálohu. A keďže pri zahraničných dodaniach preberáme na seba DP za dodávateľa, tak ju preberáme aj pri zaplatenej zálohe. No a deň, kedy tú daň má odviesť je deň kedy prijal tie peniaze ten dodávateľ na svoj účet, lebo v yákone je deň prijatia platby. Normálne, keby sme si to fakturovali doma= ślovenské dodanie, tak by to ten dodávateľ odviedol sám a tiež by to odviedol vtedy, keddy by mal peniaze=zálohu-na účte.
renča1
12.03.06,15:05
§ 19/4 hovorí , že DPvzniká dňom prijatia platby ak ide o zálohu. A keďže pri zahraničných dodaniach preberáme na seba DP za dodávateľa, tak ju preberáme aj pri zaplatenej zálohe. No a deň, kedy tú daň má odviesť je deň kedy prijal tie peniaze ten dodávateľ na svoj účet, lebo v yákone je deň prijatia platby. Normálne, keby sme si to fakturovali doma= ślovenské dodanie, tak by to ten dodávateľ odviedol sám a tiež by to odviedol vtedy, keddy by mal peniaze=zálohu-na účte.

áno, ved už ma napadlo čo ste mali na mysli, len v tej chvíli ma to nenapadlo. Už som v ten večer mala toho dosť, je to tak. Až ráno , ked som sa zobudila mi to došlo.:D