atech
10.06.13,16:37
Dobry den,

neviem sa celkom dobre zorientovat na tejto novej stranke, ak som zle zaradil
moju otazku, tak sa ospravedlnujem.

Potreboval by som od Vas radu ale pokial mozne 100% -tnú.

Jedna sa o predaj zdedeneho rod.domu a moja otazka by znela ci sa z predaja
rod.domu plati dan.

Sme traja surodenci, trvaly pobyt mame tam vsetci viacej ako 30 rokov,
po smrti otca sme zdedili v roku 2010 kazdy z nas po 1/8 a mama zdedila 5/8.
Teraz v marci 2013 zomrela aj mama takze my traja surodenci mame kazdy po 1/3
Ak by sme predali teraz tento rod.dom, budeme platit dan z prijmu?
Niekde som cital, ze musime este pockat 5 rokov aby sme neplatili dan z prijmu.
Poradi mi niekto ako to v skutocnosti je, mozeme to predat teraz, alebo musime
cakat 5 rokov aby sme neplatili dan z prijmu / a ze vraj aj odvody do zdavotnej poistovne /

Vopred Vam dakujem za spolahlivu a overenu odpoved.

Peter
draik
10.06.13,18:32
Nebudete.
§9ods1 ZDP
Od dane je oslobodený príjem
b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
atech
10.06.13,19:28
Velmi pekne dakujem za odpoved,
chcel by som sa spytat este na jednu vec, ci nahodou nebude
problem s tym:

Obidvaja rodicia dom postavili spolu v 70-tych rokoch,
ale v stavebnom povoleni , liste vlastnictva a pod. sa vsade uvadzalo len otcove meno.
Mamine meno nebolo uvedene v liste vlastnictva. Vsetko bolo napisane len na otca.
Po smrti otca v roku 2010 ked sme my surodenci zdedili po 1/8, tak vtedy
zdedila aj mama 5/8
Uz je mi jasne ze z tych 3/8 co sme zdedili my surodenci po otcovi, ze nebudeme platit dan,
ale z tych 5/8 co sme zdedili teraz po mame ???
Mama tie 5/8 fakticky nadobudla /kedze nebola nikde uvedena ako spoluvlastnik/ az teraz
v roku 2010 po otcovej smrti, tak ako my surodenci.
Proste mama nebola vlastnikom 5 rokov
Nebudeme platit dan z tejto zdedenej maminej casti? Z tych 5/8 co sme zdedili teraz?

Vopred vdaka za odpoved
Peter
draik
10.06.13,22:19
Nie. Podiel 5/8 ste nadobudli postupným dedením.