vinea_white
10.06.13,21:57
Dobry den, dcera zacala pracovat ako animatorka v hoteli na Mallorke, zamestnavatelom je Svajciarska agentura. Je pre tento typ prace stanoveny nejaky maximalny pracovny cas a naopak - minimalny cas na opdpocinok po odpracovanych hodinach? Od zaciatku pracuje cca 14 hodin denne a po tyzdni prace je uplne "vyflusnuta". Taketo tempo prace nezvadne dlhsie ani velmi odolny clovek, nieto este mlade dievca. Zamestnavatel vsak nechce tuto zalezitost riesit a nevieme ako sa ma branit. V pracovnej zmluve nie je uvedeny ziadny pracovny cas ani cas na odpocinok a co nie je riesene v zmluve, riadi sa svajciarskym zakonnikom prace. Viete mi poradit ako sa branit voci postupu zamestnavatela?
misoft
10.06.13,20:13
Preštuduj http://www.eures.sk/zivotne-a-pracovne-podmienky-vo-svajciarsku-14-1.html


V prípade uzavretia pracovnej zmluvy na dobu neurčitú, alebo na viac ako jeden mesiac, je zamestnávateľ povinný v priebehu jedného mesiaca od začiatku pracovného vzťahu zamestnanca v písomnej podobe informovať o hlavných zmluvných podmienkach (mená zmluvných strán, dátum začiatku pracovného pomeru, pozícia zamestnanca, plat a ostatné bonusy, týždenný pracovný čas).
Táto povinnosť je obzvlášť dôležitá, ak pracovná zmluva neexistuje v písomnej podobe.


Organizácia pracovného času je spravidla povinnosťou zamestnávateľa, ktorý však musí dodržiavať príslušné zákonné podmienky (čas na oddych, prestávky, štátne sviatky, voľno cez víkendy, zákaz pracovať v noci a v nedeľu, a pod.), pričom musí pracovný poriadok konzultovať so zamestnancami a prispôsobiť ho čo najviac ich individuálnym potrebám. Pre viac informácií je najlepšie konzultovať to s vaším zamestnávateľom alebo priamo s príslušným orgánom.
vinea_white
10.06.13,20:28
misoft, dakujem za odpoved, preposlala som ju dcere. informacie na prilozenom linku som uz citala, ale ten sa myslim vztahuje na iny typ prace. Da sa niekde na nete najst konkretne aky je maximalny pracovny cas a cas na oddych pri tejto profesii?
zanetth
11.06.13,04:32
Prikladám link švajčiarskeho zákonníka práce - je v nemčine, ak sa zmluva riadi týmto zákonníkom práce, dalo by sa odvolať na článok 9, ktorý hovorí o maximálnej týždennej dĺžke prac. času (45 príp. 50 hodín) a príp. článok 15 o odpočinku. Hovorí sa v ňom aj o práci nadčas - maximálne 2 hodiny denne, a v kalendárnom roku nesmie prekročiť 170 hodín (ak týždenný pracov. čas je 45 hodín) resp. 140 hodín (ak je týždenný prac. čas 50 hodín).
http://www.admin.ch/opc/de/classified-compilation/19640049/index.html - treba kliknúť napr. na Arbeits-und Ruhezeit - potom sa to rozbalí. A prikladám ho aj ako prílohu v pdf.
Otázne je ako sa k tomu postaví zamestnávateľ, keď sa dcéra voči tomu ohradí - oni dobre vedia, že ľudia radšej budú držať hubu, aby nestratili robotu, akoby sa mali ozvať.