Janulka tojka
10.06.13,22:18
Dobry den,
chcela by som poznat aj vas nazor.
Pracujem uz 8-my rok na zivnost. Predmetom mojej cinnosti je vyvoj financneho softwaru a jedinym mojim odberatelom je firma v USA, ktorej fakturujem programatorske sluzby raz mesacne. Do minuleho roka som si uplatnovala pausalne vydavky. Tento rok som sa rozhodla kupit si nove auto na firmu (ICO) a zacat uplatnovat odpisy, naklady na PHM vo vyske 80 % bez vedenia knihy jazd ... Auto som kupila na uver (na stvrtinky bez navysenia), majitelom je v TP leasingova spolocnost,
Chcem sa opytat, ci by som si v mojom pripade mohla uplatnit odpocet DPH za nakup osobneho automobilu a teda poziadala by som o registraciu DPH. Pytam sa preto, lebo moje vykony su zrejme vyvozom sluzieb do tretich krajin (mimo EU).POznam uz dva protichodne nazory a neviem ako sa mam rozhodnut. Samozrejme bolo by fajn, dostat DPH z auta spat, ale predtym si potrebujem byt ista, ze to bude v poriadku. Ak by som si DPH uplatnit mohla, tak zrejme aj tu len tych 80 %, kedze nechcem viest evidenciu jazd, to by potom zrejme platilo aj na vsetky dalsie vydavky spojene s autom (PHM, opravy, cestna dan....), alebo sa mylim?
Dakujem za vasu odpoved.
Jana
KEJKA
10.06.13,22:35
ak ťa zaregistrujú podľa §4 Z_DPH a potom si kúpiš auto, tak si DPH odpočítaš - podotýkam, nové auto.
marjankaj
10.06.13,23:13
Nie je mi celkom jasné, ako to auto bude používať na dosahovanie príjmov.
marjankaj
10.06.13,23:13
Tak isto, ak ho kúpila na úver, ako to ze majiteľom je nejaká leasingovka?
marjankaj
10.06.13,23:44
Určite ju zaregistrujú, veď pozrú jej obrat v tuzemsku=0 €. To nie je ďaleko od 49790 € :---
AGROMELIO
11.06.13,09:34
Pripájam sa ku názoru , vzhľadom na predmet činnosti vývoj finanč. softweru nepotrebuješ auto a keď tak 20-30% kto to určí?? určite to bude problém pri kontrole , tak že zároveň ani DPH si neuplatníš v celej výške a od r.2014 je pripravená novela že pri paušále PHM nie 80% ale iba 50% tak ja by som sa neregistrovala
Janulka tojka
11.06.13,19:52
Nepracujem z domu, do prace dochadzam dennodenne, takze bez auta, by som denne stratila mozno aj dve hodiny. Navyse dalsie vzdelavanie, pracovna pohotovost aj cez vikend (odborny support). Firma si svoj kod chrani, preto z domu pracovat nemozme, len cez zabezpecene servre. Takze potrebu auta by som odovodnit vedela.
lenya
11.07.13,09:25
Pri kúpe ojazdeného auta nie je možnosť odpočtu DPH, keď je na dodávateľskej faktúre vyčíslená?
Stefan2005
11.07.13,10:02
... dochádzka do práce nie je podnikanie
a_je_to
11.07.13,10:54
V otázke je toľko vecí na hrane, medzi dôvodnosťou a špekuláciou, že ťažko sa budú zdôvodňovať aj náklady na auto, aj odpočty DPH z nich. Netvrdím, že pri súčasných intenzitách daňových kontrol a motivačnom riziku by sa nedalo na tomto nápade úspešne profitovať, dejú sa aj horšie veci. Ale keď by došlo na konfrontáciu s prípadnou daňovou kontrolou, ťažko by sa zdôvodňoval nákup auta a náklady na použitie. Lebo uskutočnené plnenia /služby do USA/ nie sú vôbec predmetom DPH. Aký potom nárok na odpočet ? V priznaní DPH nebudú žiadne uskutočnené plnenia, iba odpočty. Takže ak odpočty nepoužiješ na vlastné zdaniteľné plnenia, tak registráciu na DPH ... neodporúčam. Je aj otázkou, či by DÚ takú registráciu prijal. Náklady ? Určite sa nájdu nejaké réžijné výjazdy ... na školenia, po úradoch, s PC do opravy ... ale koľko ich asi bude ? Kúp si autíčko do súkromného vlastníctva a ak vznikne zdôvodnená potreba použitia na podnikanie, uplatni si výdavky podľa § 19/2/d ZoDP. Ale pozor, lebo potom vzniká aj čiastočná daňová povinnosť voči dani z motorových vozidiel - treba prepočítať, či sa aj to vyplatí. Ostatné banálne nepodstatné detaily zadania neriešim.
JAJA11
11.07.13,11:52
treba si spočítať, či je výhodné sa stať platiteľom DPH a používať auto na podnikanie. Záleží to aj od jeho ceny, prejdených kilometrov....
Ak vykonávate služby, ktoré sú faktúrované do tretích štátov, vznikal by vám odpočet DPH, čo je celkom dobrý dôvod stať sa platiteľom DPH....
V dnešnej dobe je však veľmi ťažké stať sa dobrovoľným platcom DPH, musíte svoju žiadosť podložiť objektívnymi dôvodmi, prečo sa chcete stať platiteľom DPH....
Predpokladám že ste sa pre takýto postup rozhodli z dôvodov nízkych nákladov a vysokých príjmov, čo pri dnešných zákonoch znamená neúmerné navýšenie dane a hlavne odvodov do poisťovní......
Ja osobne by som v takomto prípade skôr uvažovala o zriadení s.r.o., ale vy najlepšie viete, aké čísla v účtovníctve máte.....
JAJA11
11.07.13,11:55
v dnešnej dobe leasingovky dosť často neposkytujú leasing, ale úver.... faktúra je vystavená na kupujúceho (firmu), následne je však spísaná záložná zabezpečovacia zmluva, takže v TP je ako majiteľ uvedená firma, ktorá úver poskytla.... Vlastník má obmedzené možnosti s nakladaním tohto majetku.....
JAJA11
11.07.13,12:33
myslím že je možné odpočítať DPH, mňa tiež zaskočila Kejkina odpoveď....
KEJKA
25.10.13,11:31
netreba nové auto, to bola poznámka ešte zo zotrvačnosti, ked táto novela vstúpila do platnosti. Teraz sa autá kupujú-predávajú s DPH, veď už prešiel nejaký čas. pokiaľ sa nevyužije osobitná úprava, všetko má výnimky.
tento komentár som chcela dať aj do pôvodnej odpovede, aby "nestrašila", ale sa nedá.