79lienok
11.06.13,08:06
Potrebujem poradiť môj otec odpracoval v kovo-šrote 16 rokov, minulý rok mal úraz na ruke -má trvalé následky .Po ročnej PN-ke dovršil 60 rokov a chce ísť na predčasný dôchodok. Kým robil tak čo potreboval zo šrotu nejaké veci , so súhlasom majitela vyvážil ako protihodnotu železom .Teraz mu majitel povedal že mu nedá papiere kým všetko nevráti späť. Má zviazané ruky čo robiť jedna vec je že vráti späť, ale má na to právo zadržiavať papiere takýmto vydieraním ???veď sme na Slovensku len poradte čo by ste urobili ako sa dostať k výpovedi a má nárok na odstupné keď dá výpoveď sám??
veronikasad
11.06.13,06:10
Uprav ten svoj text bodkami a čiarkami - ako súvislý text sa ťažko číta
judit.esam
11.06.13,06:31
keď dá výpoveď tak na odstupné nárok nemá, aj tak ide do dôchodku, tak treba zistiť na úradoch ako to funguje kedy môže, a keď veľmi chce odísť tak nech poruší pracovnú zmluvu, za posledný mesiac nedá peniaze asi... Alebo nech dá okamžitú výpoveď a nech tam napíše, že na pracovisku sa cítil ohrozený, bol útokom vyhrážky a tak, pozri zákon súvisiaci, ako dať okamžitú výpoveď!!!!! Ja som tiež tak odišla, dala som výpoveď, nešla som do roboty už viackrát, ale výplata ništ...
79lienok
11.06.13,19:41
lepšie?
veronikasad
11.06.13,19:46
Bude žiadať o skončenie pracovného pomeru dohodou alebo výpoveďou ?
79lienok
12.06.13,10:24
žiadal o výpoveď lebo má nárok na odstupné za 16
odrobených rokov v jednej firme
79lienok
18.06.13,21:28
vybral si vráti všetko príde o peniaze za to už odovzdané železo zaplatí za odvoz ,chce mať pokoj je s toho na nervy ,nespí, neje. no čo už nech sa zadrhnú v tej firme
julysak
19.06.13,04:09
Prečo by porušoval pracovnú zmluvu - z-c môže dať výpoveď aj bez dôvodu

Tie bla bla na okamžitú výpoveď nemôžu byť na papieri bla bla = tam to musí byť pravda napísaná kvalifikovane (a podľa zadania to tam u nich ťažko niekto napíše kvalifikovane)
julysak
19.06.13,04:11
Nebuď zlostná ( "nech sa zadrhnú v tej firme" ), keď oni to vedia robiť a vy to neviete :
- buď sa to nauč
- alebo sa zlosti na seba, že to nevieš lepšie ako oni
79lienok
22.06.13,12:10
ale sú to k...... nech sa zadrhnú dali mu výpoveď dohodou ani odstupné mu nedajú
KEJKA
23.06.13,06:39
výpoveď dohodou neexistuje.................
KEJKA
23.06.13,06:45
výpoveď dohodou neexistuje, bud mu dali výpoveď, to asi ťažko, museli by mať dôvod. Skôr mu dali podpísať dohodu, že PP končí k určitému dňu - tam dôvod byť uvedený nemusí, ale otec mal trvať, že je to zo zdravotných dôvodov. pootm by nárok na odstupné mal.
A keby najskôr požiadal o predčasný dôchodok, mohol by riešiť nárok na odchodné, ked už odstupné nedostane /to však som si nie istá, odchodné je asi až pri nároku na riadny dôchodok/
Ak už podpísal a končí, môj príspevok je bezpredmetný
veronikasad
23.06.13,06:48
(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení.
veronikasad
23.06.13,06:52
Aký dôvod skončenia prac.pomeru je uvedený v dohode ? (na žiadosť zamestnanca ho tam zamestnávatel musí uviesť )
KEJKA
23.06.13,07:03
čiže musel by požiadať o PSD, počkať na jeho priznanie a následne mať ukončený PP, tak?