naty-ka
11.06.13,11:24
Dobrý..potrebovala by som súrne poradiť..keď nam zamestnanec sposobil skodu do akej vysky si mozem od neho narokovat tzv. spoluúčast??
Tweety
11.06.13,09:35
Nepíšeš na čom je tá škoda, tak všeobecne platí toto:
§ 186
Rozsah a spôsob náhrady škody

(1) Zamestnanec, ktorý zodpovedá za škodu, je povinný nahradiť zamestnávateľovi skutočnú škodu, a to v peniazoch, ak škodu neodstráni uvedením do predchádzajúceho stavu a ak túto škodu zamestnávateľ od zamestnanca požaduje.

(2) Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti, ktorú zamestnávateľ požaduje od zamestnanca, nesmie u jednotlivého zamestnanca presiahnuť sumu rovnajúcu sa štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku pred porušením povinnosti, ktorým spôsobil škodu. Toto obmedzenie neplatí, ak ide o osobitnú zodpovednosť zamestnanca podľa § 182 až 185 alebo ak bola škoda spôsobená pod vplyvom alkoholu alebo po požití omamných látok alebo psychotropných látok.

(3) Ak bola škoda spôsobená úmyselne, môže zamestnávateľ okrem skutočnej škody požadovať aj náhradu ušlého zisku, ak by jej neuhradenie odporovalo dobrým mravom.
naty-ka
11.06.13,09:46
to neviem ani ja na čom je, ale zrejme na stroji..som sa dočítala v zákone ze si mozeme od neho narokovat vyplatenie skody v rovnajúca sa 4x jeho priemerneho zárobku..
Tweety
11.06.13,09:49
máš to uvedené v bode 2.
dmc
11.06.13,17:23
skoda sa moze vymahat do 4 nasobku hrubej mzdy.

Inak ma zaujala hlaska"to neviem ani ja na com je, ale zrejme na stroji" - to akoze si chcete narokovat nahradu za skodu ktora neviete ci vobec vznikla a kde vznikla tak potom ako mozete vediet ze je v priamej suvislosti s konanim pracovnika od ktoreho to chcete vymahat. Najskor budete musiet preukazat ze skoda bola sposobena v priamej suvislosti s konanim (opomenutim) pracovnika a ze nevznikla napriklad poruchov samotneho stroja.

Viem ze toto ste asi nechceli pocut....ale ked ste to uz napisali tak som sa toho chytil .

Ak chcete vymahat skodu zistite si ci si pracovnik neplati poistku "zodpovednost za skodu zamestnavatelovi" aj ked to nieje na vas ale viac na tom pracovnikovi aby si spomenul ci take nieco ma.