szivics
12.06.13,12:31
Dobrý deň,
rada by som sa informovala ako postupovať v prípade ak moji rodičia vlastnia pozemok, no zároveň na liste vlastníctva sú v rovnakom pomere ešte iní traja spoluvlastníci. Radi by sme odkúpili ich časti a ucelili náš pozemok. Pozemok je síce v našom užívaní, no asi jednoduchšia cesta ako dokazovanie užívania je asi kúpa/predaj, aspoň podľa môjho lajckého posúdenia.
Bola by som rada, ak má niekto k dispozícii vzor kúpnej zmluvy na takýto účel alebo nejaké rady z tejto oblasti :-)
Vopred veľká vďaka.
marjankaj
12.06.13,10:37
No môžeš aj dokázať, že ten pozemok užívali. Ale potom by mali zaplatiť aj nájomné ostatným spoluvlastníkom. A spätne.
szivics
12.06.13,11:13
áno všetko sa dá, ale myslím že je to na dlhšie lakte dokazovať dobromyselnosť držby pozemku , atď...
draik
12.06.13,12:02
Nešetrite tých pár desiatok eur na prípravu dobrej zmluvy. Zbytočne si to môžte skomplikovať. Internetové vzory často obsahujú chyby resp. sú nedostatočné. Podiely od spoluvlastníkov môžte odkúpiť v rámci jednej zmluvy.
"Pozemok je síce v našom užívaní, no asi jednoduchšia cesta ako dokazovanie užívania je asi kúpa/predaj, aspoň podľa môjho lajckého posúdenia. " - ak ste tým mysleli možnosť vydržania, tak užívanie samo o sebe nie je dôvodom na tento spôsob nadobudnutia pozemku, o to viac, že na LV sú evidovaní aj iné osoby ako spoluvlastníci.
Ice dive
12.06.13,12:17
Dobromyselnú držbu pozemku nemáš veľkú šancu dokázať.. nakoľko jednou z podmienok vydržania je aj dobromyseľnosť vlastníka... a ak sa chceš oháňať kúpou v minulosti a nemáš daný pozemok zapísaný na LV tak dobromyseľnosť z objektívneho hľadiska nepreukážeš... dospel k tomu aj najvyšší súd vo svojich rozhodnutiach...

http://www.najpravo.sk/judikatura/obcianske-pravo/vecne-prava/vlastnicke-pravo/predpoklady-vydrzania-ospravedlnitelny-omyl.html?print=1

jediná situácia kedy by sa to možno dalo hovoriť o dobromyselnosti (a aj to som si nie celkom istý), by bolo ak by jedna parcela bola zapísaná duplicitne na viacerých LV...
szivics
12.06.13,13:19
Na LV sú 4 v- kažlastníci - všetci majú rovný podiel, t.j. 1/4. Chceli by sme mať pozemok ktorý bude len náš, t.j. jeden majiteľ na LV - kvôli stavbe domu. Ohľadom tých zmlúv na internete - som si toho vedomá, preto žiadam tu na porade ľud, ktorí majú s tým skúsenosti, ak by náhodou mali zmluvu tohto typu .
draik
12.06.13,15:17
Predpokladám, že ostatní spoluvlastníci s predajom svojho podielu súhlasili.