Katka2
13.03.06,08:05
:confused: Ahojte.
Vedeli by mi niekto povedať, ako dlho môže živnostník FO vykazovať stratu. Je to nejak časovo obmedzené /roky/?
KEJKA
13.03.06,12:26
SZČO podniká za účelom dosiahnutia zisku. Z čoho žije? Z toho čo zarobí. takže vykazovať stratu logicky nemôže.
Z právneho hľadiska je to neohraničené. Resp. ak dosiahne stratu 6 rokov po sebe, úž stráca nárok na umorenie straty z prvého roku.
Pepa
13.03.06,12:44
Súhlas s Lidou.
Doplním - "neokatá" strata by bola v prípade odpisovania majetku. Odpisy ti len účtovne upravia ZD.
Mám takýchto SZČO snažiacich sa ísť do straty každým rokom - u mňa im to nehrozí.:)
Manual
13.03.06,12:45
:confused: Ahojte.
Vedeli by mi niekto povedať, ako dlho môže živnostník FO vykazovať stratu. Je to nejak časovo obmedzené /roky/?
Potial, pokiaľ investuje a odpisy mu prevyšujú zisk, alebo má vystavené OF a neuhradili mu ich atď. atď...Ale to všetko je preukazateľné. Ale ak je FO v strate a neodpisuje, všetko má poplatené a nakupuje asi sa ho spýtajú kde je ten nakúpený material a potom by mal otvoriť nejakú veľkú stodolu a ukázať im ho. A ako píše Lidka kto ho živí ? Aj to by mal vedieť preukázať ak je to manželka tak svojim príjmom... atď:)
STRELEC
13.03.06,12:53
Potial, pokiaľ investuje a odpisy mu prevyšujú zisk, alebo má vystavené OF a neuhradili mu ich atď. atď...Ale to všetko je preukazateľné. Ale ak je FO v strate a neodpisuje, všetko má poplatené a nakupuje asi sa ho spýtajú kde je ten nakúpený material a potom by mal otvoriť nejakú veľkú stodolu a ukázať im ho. A ako píše Lidka kto ho živí ? Aj to by mal vedieť preukázať ak je to manželka tak svojim príjmom... atď:)Preukazovať z čoho žije sice ani tak veľmi nemusí (nie je na to zákon-dokonca ani u poslancov!), pokiaľ sa nejedná o podozrenie z trestného činu. Jedným z trestných činov je ale aj krátenie daní. Je pravda, že tu treba preukázať úmysel.
Straty sa bežne vyskytnú. Najmä pri zahájení činnosti - výdavky sú, ale príjmy im nezodpovedajú. Niekoľko rokov za sebou mať stratu nie je však normálne a priznanie by malo vyjadrovať "normalitu", nie jej opak.
Marianna01
13.03.06,15:47
Ja v podstate súhlasím so Strelcom, až na hypotetického podnikateľa, ktorý je finančne zabezpečený napr. z dedičstva. Otvorí si spoločnosť, v ktorej preinvestuje nejaký obnos FP a predpokladá, že návratnosť investícií je v horizonte 5-10 rokov. Je logické, že po dobu 5-10 rokov bude v strate. Samozrejme, investície budú vo výkazoch viditeľlné. Ja len na margo, že byť 10 rokov v strate nie je až také nemožné a nelogické...