Janulienka84
12.06.13,18:07
ahojte poradaci.... skuste mi niekto poradit
v sept.2013 som mala nastupit do zamestnania po RD a volam mi zamestnavatel ze nemaju pre mna pracovne miesto a chcu so mnou ukoncit pracovn pomer. Lenze ja ziadam o cerpanie dovolenky ale oni mi to nechcu umoznit,, je to mozne??? stanovuje to zakon ze zamestnavatel mi nie je povinny umoznit cerpanie lebo oni mu ju chcu preplatit... a este je lepsie cerpat jeden den ale vsetku? ja mam okolo 20 dni....dakujuem vam za odpoved ...
KEJKA
12.06.13,16:40
však bud rada - dostaneš peniaze.
Dostala si už výpoveď pre nadbytočnosť?
Nepodpisuj žiadnu dohodu - ak nemajú pre teba miesto, nech ti dajú výpoveď.
doplňujem na základe komentára:
výpoveď dohodou neexistuje, bud výpoved+výpovedná doba+odstupné
alebo ukončenie PP dohodou k tomu dňu, ktorý si dohodnete - potom žiadna vypovedná doba, len odstupné.
Ak ti doteraz nedali výpoveď, tak sú dve možnosti
1. nepodpíšeš dohodu, oni ti pošlú výpoveď, tým pádom beží vypovedná doba, počas ktorej ti možno skončí RD a ty by si mala nastúpiť do práce. kedže nemajú pre teba miesto, budeš čerpať dovolenku.
2. podpíšeš dohodu, nebude výpovedná doba, to zn. dovolenku 20 dní ti preplatia.
==============doplním
Ja viem, že zam-eľ musí dodržať ZP a vie kedy môže a nemôže dať výpoveď. zrejme nemôže, preto sa chce s Tebou dohodnúť - viď čo som ti napísala vyššie.
Ty dohodu odmietni a postupuj podľa bodu 1.
Takže bod 1a za predpokladu že poslúchneš moju radu a dohodu nepodpíšeš.
Zam-eľ ti bude "nútený" dať výpoveď a tam plynie VD, takže ak ti ju dá hned ppo nástupe po RD /ak skôr nemôže/, tak ty si vyčerpáš dovolenku a ešte ti bude musieť ponúknuť náhradnú prácu.
Takže len vyčkaj a nerieš. problém má zam-eľ - ty sa venuj deťom.
Janulienka84
12.06.13,16:52
ahojky kejka,,, no zatial nie ale je to v stadiu riesenia chcu mi dat vypoved dohodou a z dovodu nadbytocnosti, no ano ale ja som na md dovolenke od roku 2007 a ziadnu pracu nemam a mne pomoze ked si ju budem cerpat aby som mala vyssi vymeriavaci zaklad ci???? dakujem za odpoved
Janulienka84
12.06.13,17:14
viete mi s tym pomoct pls....
KEJKA
12.06.13,17:30
nerozumiem, na čo potrebuješ vyšší VZ?
odpoveď som doplnila.
Janulienka84
12.06.13,18:58
No v pripade ze si nenajdem pracu a neviem z coho sa mi bude pocitat podpora v nezamestnanosti ,, no nechapem tomu lebo mne volali ze nemaju pre mna pracovne miesto a ze by bola vypoved podla paragrafu 60 dohodou z dovodu nadbytocnosti paragraf 63 + odstupne... ale mne vypovedna doba moze plynut aj pocas RD??? ved som ochrannej lehote ci? ja som chcela nastupit po dovrseni 3 roku ... prepacte za tolko otazok ale som v takej situacii ...:-( dakujem
KEJKA
13.06.13,06:06
doplnila som druhý krát
Janulienka84
13.06.13,09:00
Joj Kejka dakujem za radu je super ze su tu taky ludia a tak pomohaju takym ako som ja... lenze s nim je to velmi tazke a ked sme spolu volali tak sa tazko s nimi jedna...tak ja som myslela ze im vyjdem v ustreti a podpisem vypoved dohodou + 4mesacne odstupne ale ze mi este umoznia cerpat dovolenku... ako by to bolo potom s tou vypovedou keby nemal pre mna pracu a ake odstupne ??? musel by my platit za tie tri mesiace pocas VD aj keby som nepracovala...dakujem ste velmi zlata :-) a este preco by mi nemohol dat vypoved??? nechapem
KEJKA
13.06.13,18:55
prečítaj si moju odpoved poriadne.
a pozri aj do ZP na citované §
hádam pochopíš rozdiel, čo je výpoved a čo je dohoda o ukončení PP.
Janulienka84
13.06.13,20:22
Tak prepáčte za toľko otázok som si to prečítala x krát a viem.čo je dohoda a výpoveď ale nechápem tu podstatu. No nevadí aj ták vám ďakujem
Xanti
14.06.13,04:29
Nepíšeš presný dátum, kedy ti končí RD ... takže určite je lepšie čerpať 1-2 dni dovolenky ako celú . A žiaden zákon nestanovuje povinnosť pre zamestnávateľa umožniť čerpanie dovolenky po skončení RD ked chce skončiť zo zamestnancom pracovný pomer. Tu musíš vyjednávať ty a argumentovať.

V podstate zamestnávateľ si musí uvedomiť, že ho výjde lacnejšie (na štátu platených odvodoch ) ak ti umožní čerpať 1-2 dni dovolenky ... ako výpovedná lehota.

Povedz mu to rovno, že inú dohodu nepodpíšeš len takú , kt. ukončenie PP bude po 1-2 dnoch dovolenky.
Ak nebude súhlasiť tak nech ti dá výpoved , bude Ti plynúť výpovedná lehota ... výjde ho to na odvodoch oveľa viac ako ked ti umožní čerpať 1-2 dni dovolenky a podpíšeš dohodu.
Janulienka84
14.06.13,19:05
Xanti dakujem za pekne vysvetlenie,,, len ja som poslala vlastne oznamenie o nastupe po dovrseni 3 roku zivota ,,,takze to vie ze kedy konci lebo ja som myslela ze sa vratim spat...aj tak som to chcela spravit ze ked mi neodsuhlasi dovolenku tak ja nebudem suhlasit na dohode.,.. dnes sa mi mal ozvat ale zatial nevolal,,,a este ked mi umozni cerpat tu dovolenku napr celu nie je to iste ako 1 resp 2 dni.. v septembri mi konci RD .dakujem ste vam velmi pekne
Janulienka84
20.06.13,19:34
ahojky chcem sa opytat aky je rozdiel ci si vycerpam jeden den dovolenky alebo 2 dni alebo vsetku nerozumiem tomu :-( pytam sa z dovodu max vysky podpory v nezamestnanosti... a este pripocitava sa do max.vyme.zakladu aj odstupne a preplatenie dovolenky...dakujem velmi pekne za rady :-)