Sarlotka
12.06.13,22:50
Dobrý deň,ako je to pri vyuctovacich fakturach za energie z opacnej strany zo strany dodavatela prenajimatela nehnutelnosti, do ktorych riadkov DPH ide zaporne vyuctovanie energii?(mam na mysli opacnu situaciu ako je uvedena v tejto otazke http://www.porada.sk/t217470-vyuctovacia-fa-je-to-oprava-zakladu-dane.html, kde je uvadzany riadok 23 minusom pri prijatej zapornej fakture za energie)
Pojde to do riaku 3 a 4 minusom?
Dakujem velmi pekne
a_je_to
13.06.13,14:02
Nechcel som byť ten, kto začne, ale nikto sa nechytá. Problematika má veľa konfliktných a vzájomne si prekážajúcich detailov. Tie by mali byť vyladené v zmluve o dodaní, aby nevznikol konflikt jedného s druhým pri zmesi konfliktných právnych okolností. Inak to nevyrieši nikto a víťazom v takých situáciách je vždy daňová kontrola. Lebo si pýtajú zmluvu a nájdu v nej to, čo nebolo dodržané. Čo bolo dodržané ti nezohľadnia k tomu ako plus. Ani to, že zákon obsahuje nejednoznačné ustanovenia a umožňuje nepredvídanú kombináciu súladu s nesúladom. Zrejme chceš rozlíšiť, či to ide do riadku 03 a 04, alebo 26 a 27. Podľa mňa z princípu 03 a 04, pretože :
Energie za mesiace 1-12 bežného roka sú buď fakturované jednotlivo rovnakou sumou, ako čiastkové plnenia, alebo jedným splátkovým kalendárom, resp. zmluvou. Trinásta vyúčtovacia faktúra je riadnou, nie opravnou faktúrou a ide do riadkov 03 a 04. Keby bola opravná, musela by jej náplň obsahovať pomenovanie a číslo konkrétneho dokladu, u ktorého opravuje buď dodané množstvo, základ, sadzbu dane, alebo jednotkovú cenu /pôvodný §75/7 to donedávna prikazoval/. Musela by obsahovať údaj o koľko sa opravuje dodané množstvo v každom mesiaci. Vtedy by patrila do riadku 26 a 27. Ani § 25, ani § 53, ani poučenie neuvádzajú povinnosť považovať vyúčtovaciu faktúru za opravu základu dane. Nič neporušíš, ak ju za opravu nebudeš považovať a neuvedieš to v riadkoch 26 a 27, ale v 03 a 04, ak ostatné nebude v konflikte. Oprava je odstránenie nejakého zlyhania, nie niečo, s čím sa vopred ráta. Na druhej strane je problém, ak sa fakturácia a jej doručenie nevykoná do podania priznania za 12 mesiac. Lebo priradenie jej plnenia do DPH podľa januárového dátumu vyhotovenia u fakturujúceho je možné iba u presne fakturovaných dodávok podľa §19/1/c, alebo práve u opravných dokladov podľa § 25. No a uplatniť dodanie podľa opravného dokladu a jeho priznanie do neopravného riadku je konflikt. A ak má byť už konflikt, tak nech je radšej medzi riadkami priznania, ako dátumom dodania. U tohto by dátum dodania mal byť posledný deň obdobia, teda 31.12. Je to konflikt, preto zmluva aj posúdenie a fakturácia by sa mu mali vyhnúť. Neviem, či drsr nevydalo k tomu nejaké stanovisko, ale podľa zákona a poučenia mi to pripadá takto.
Sarlotka
13.06.13,15:34
Dakujem za vycerpavajucu odpoved, a som z toho aj tak cela nesvoja... situaciu ktora riesim je totiz uplne presne nasledovna...
1. zmluva medzi prenajimatel sroA nehnutelnosti ktory prenajim 1 kancelariu nehnutelnosti sroB
2. sroB na zaklade povolenia od prenajimatela prenajima polovicu kancelarie sroC
3. v zmluve sroA a sroB sú spolocne prevadzkove naklady na m2, (okrem enegii sa tam rataju aj strazne sluzby, upratovanie a pod.) a v zmluve je urcene ze vyuctovanie sa uskutocni na m2 najneskor k 30.5.nasledujuceho roka
4. sroB a sroC maju v zmluve tiez rozúctovanie spolocnych nakladov a tam maju konkretne napisane formou dobropisu a tarchopisu

z toho mi vyplyva ze
sro B pri prijati fakturu od sro A s preplatkom by ju uvidela do riakdu 23 minusom
pri vystaveni vyuctovacej faktury pre sroC by vsak mala postupovat do riadkov 26 a 27
sroC prijatu fakturu od sroB do riadku 28


teraz sroA vystavila vyuctovanie nakladov ako fakturu pricom dala vystavenie aj dodanie 31.5.2013... vznikol preplatok...
ja uctujem sroB aj sroC a preto ma to vlastne zaujima aj z pohladu dodavatela a hlavne som sa vzdy stretla len s vyuctovanim ktore prislo do terminu danoveho priznania...
nasla som na porade ze v jednom financom spravodaji bolo pisane pokail pride vyuctovanie neskor ako je termin danoveho priznania, moze sa zaradit do aktualneho obdonia (naklady r 2012 mali byt totiz nizsie)

ach jaj vobec sa neviem rozhodnut co urobit
Sarlotka
13.06.13,16:49
este sa tym stale zapodievam dátumom dodanie, ten paragraf 19 ods 3 c ste mysleli vsak?
a_je_to
13.06.13,22:55
Nájomnú zmluvu s dodaním ostatných súvisiacich služieb možno uzatvoriť podľa § 19, ods. 3, 3/a, 3/c. Každý spôsob má presne určený deň dodania a ten je aj vznikom daňovej povinnosti. Okrem toho je záväzný § 73, podľa ktorého faktúra musí byť vyhotovená do 15 dní od dodania služby. Ak zmluvné strany neberú tieto termíny do úvahy pri uzatváraní nájomnej zmluvy, tak tam ťažko nájsť správne riešenia.
Podľa § 19, ods. 3 sa riadi nájomná zmluva na dobu kratšiu, ako 12 mesiacov a rozpisom fakturovaných energií a súvisiacich služieb podľa m2. Tam je dátum dodania posledným dňom plnenia a povinnosť fakturovať do 15 dní nato.
Podľa § 19, ods. 3/a sa riadi taká istá nájomná zmluva, ale na dobu dlhšiu, ako 12 mesiacov. Dátum dodania je posledný deň 12 kalendárneho mesiaca, teda 31.12. aj dátum dańovej povinnosti a dátum konečnej fakturácie do 15. 1. Fakturácia sa musí prispôsobiť, platba sa nemusí.
Podľa § 19, ods. 3/c sa riadi nájomná zmluva s fakturáciou meranej /nie rozpisovanej/ energie . Ak sa nájomné fakturuje štvrťročne do určeného termínu a energia podľa meračov tiež /nie rozpis fakturovanej/ tak dátum plnenia je dátum fakturácie.
Ak je však nájomná zmluva na neurčito a dátum fakturácie je dohodnutý na 31.5. tak tam neviem poradiť nič iné, než prispôsobiť nájomnú zmluvu a fakturáciu energií jednému z posledných dvoch modelov fakturácie. Lebo zákonný dátum plnenia je 31.12. a fakturácia nie do 15 dní, ale o 5 mesiacov. Ak to tak robí bytové družstvo občanom /nezdaniteľným osobám/, neznamená, že to môžu robiť aj platitelia DPH medzi sebou.
Ak sa už stalo, že nájomné a energie boli fakturované v rozpore so zákonom, tak zodpovednosť za fakturáciu má dodávateľ, odberateľ účtuje náklady cez 502/326 a DPH podľa dátumu, kedy dostal faktúru. Ak nebolo účtované 502/326 a faktúra došla po podaní DP, tak ak mala byť z toho dôvodu daň menšia – by som to nechal tak, podľa § 17/29 ZoDP. Ak mala byť naopak daň väčšia, by som podal DDP.
K poslednej Tvojej vete – nemôže sa zaradiť do aktuálneho obdobia, ak náklady mali byť nižšie – lebo daň potom mala byť vyššia ! Alebo … nie ?
a_je_to
13.06.13,23:01
Nájomnú zmluvu s dodaním ostatných súvisiacich služieb možno uzatvoriť podľa § 19, ods. 3, 3/a, 3/c. Každý spôsob má presne určený deň dodania a ten je aj vznikom daňovej povinnosti. Okrem toho je záväzný § 73, podľa ktorého faktúra musí byť vyhotovená do 15 dní od dodania služby. Ak zmluvné strany neberú tieto termíny do úvahy pri uzatváraní nájomnej zmluvy, tak tam ťažko nájsť správne riešenia.
Podľa § 19, ods. 3 sa riadi nájomná zmluva na dobu kratšiu, ako 12 mesiacov a rozpisom fakturovaných energií a súvisiacich služieb podľa m2. Tam je dátum dodania posledným dňom plnenia a povinnosť fakturovať do 15 dní nato.
Podľa § 19, ods. 3/a sa riadi taká istá nájomná zmluva, ale na dobu dlhšiu, ako 12 mesiacov. Dátum dodania je posledný deň 12 kalendárneho mesiaca, teda 31.12. aj dátum dańovej povinnosti a dátum konečnej fakturácie do 15. 1. Fakturácia sa musí prispôsobiť, platba sa nemusí.
Podľa § 19, ods. 3/c sa riadi nájomná zmluva s fakturáciou meranej /nie rozpisovanej/ energie . Ak sa nájomné fakturuje štvrťročne do určeného termínu a energia podľa meračov tiež /nie rozpis fakturovanej/ tak dátum plnenia je dátum fakturácie.
Ak je však nájomná zmluva na neurčito a dátum fakturácie je dohodnutý na 31.5. tak tam neviem poradiť nič iné, než prispôsobiť nájomnú zmluvu a fakturáciu energií jednému z posledných dvoch modelov fakturácie. Lebo zákonný dátum plnenia je 31.12. a fakturácia nie do 15 dní, ale o 5 mesiacov. Ak to tak robí bytové družstvo občanom /nezdaniteľným osobám/, neznamená, že to môžu robiť aj platitelia DPH medzi sebou.
Ak sa už stalo, že nájomné a energie boli fakturované v rozpore so zákonom, tak zodpovednosť za fakturáciu má dodávateľ, odberateľ účtuje náklady cez 502/326 a DPH podľa dátumu, kedy dostal faktúru. Ak nebolo účtované 502/326 a faktúra došla po podaní DP, tak ak mala byť z toho dôvodu daň menšia – by som to nechal tak, podľa § 17/29 ZoDP. Ak mala byť naopak daň väčšia, by som podal DDP.
K poslednej Tvojej vete – nemôže sa zaradiť do aktuálneho obdobia, ak náklady mali byť nižšie – lebo daň potom mala byť vyššia ! Alebo … nie ?
a_je_to
13.06.13,23:06
najprv mi to nechcelo pridať, potom zduplikovalo
Sarlotka
14.06.13,10:04
dakujem, prvy subjekt sroA je vlastnikom nehnutelnost a tym padom sroB a sroC, nedokazali rozpocitat energie kym im sroA nedodala vyuctovanie a doslo az teraz s dátumom 31.5. a je to tak aj v zmluve ze najneskor do 31.5. hladam to kde som to raz nasla dokonca som si to aj vytlacila ale neviem to najst ohladom DDP pri vyuctovani energii.ak mala byt danova povinnost vascia tak ako pisete je povinnost podat DDP ale bolo to konkretne akoby vynimka uverejnene v financ. spravodajcovi ohladom vyuctovania energii.... hnevam sa sama na seba ze to neviem najst... :(