ZARA 43
13.06.13,07:13
Je povinnostou novovzniknutej FO (slovenska firma-sprostredkovatel predaja tovaru) sa registrovat ako platca DPH ak sa predaj uskutocnuje na zaklade zmluvy o komisionalnom predaji, pricom komitentom je firma z CR - neplatca DPH)? Ide o sezonny predaj, 4-5 mesiacov v roku (formou stankoveho predaja).
a_je_to
16.06.13,11:36
Nie, ani slovenská, ani česká firma nemá povinnosť registrovať sa v prípade dodania a prijatia tovaru, ak všetky súvisiace služby /doprava, a pod./ budú zahrnuté v cene toho tovaru. Ak však bude nejaká služba fakturovaná osobitne, tak vzniká povinnosť u oboch registrovať sa aspoň podľa § 7a. Sprostredkovanie predaja tovaru nie je samo o sebe službou, lebo sa považuje podľa § 8/6, akoby sprostredkovateľ tovar sám kúpil, aj predal.
KEJKA
16.06.13,11:41
podľa mňa, ak nakúpený tovar prekročí hranicu 13 tis.EUR, musíš si sledovať obrat a pred prekročením sa registrovať podľa §7.
ten obrat je zo zákona za rok, ale píšeš, že ide o pár mesiacov v roku, tak som to nezdôrazňovala. Ak nepredáš za viac, nemusíš sa registrovať.
Vzhľadom na komentár doplním zo zákona citované § a trvám na svojej odpovedi. n
Nemusí samozrejme byť limit za 4-5 mesiacov stánkového predaja prekročený, ani nehrozí dodanenie tovaru do hodnoty 13 tis.EUR, /netuším, čo sa bude predávať/, ale hranicu odporúčam sledovať.
V zadaní som nijako nepostrehla, že by išlo o použitý tovar.
ešte mimo zadania:
Stánok bude musieť mať ERP registrovanu ako "ambulantný predaj".
výška obratu nebude až taká zaujímavá, ale hodnota nadobudnutého tovaru áno.

§66 ods.1d/
d) obchodníkom je zdaniteľná osoba, ktorá v rámci svojho podnikania kupuje, nadobúda v tuzemsku z iného členského štátu alebo dováža na účely ďalšieho predaja použitý tovar, umelecké diela, zberateľské predmety alebo starožitnosti, a pri tom koná vo svojom mene na svoj účet alebo vo svojom mene na účet inej osoby na základe zmluvy, podľa ktorej má právo na odplatu za obstaranie kúpy alebo predaja,
§8
(6) Ak zdaniteľná osoba na základe komisionárskej zmluvy alebo inej obdobnej zmluvy, podľa ktorej koná vo svojom mene na účet inej osoby (ďalej len komisionárska zmluva ), obstará kúpu tovaru alebo predaj tovaru, platí, že táto zdaniteľná osoba tovar kúpila a predala.
a_je_to
16.06.13,12:51
… jasné, že vo všeobecnosti áno. Ale túto radu som nedoplnil, lebo som ju považoval za zbytočnú nadprácu. Za nadprácu preto, lebo zadávateľka uviedla rozsah, ktorý asi neprekročí túto hranicu a zatiaľ pochádza od neplatcu. A za zbytočnú preto, aby ju to nemiatlo. Lebo robí komisionálny predaj, ktorý je na oboch stranách považovaný za osobitný režim zdaňovania v zmysle § 66/1d. Takže, aj keby tú hranicu trochu prešvihla, nehrozí jej žiadne dodanenie tohto tovaru, lebo sa podľa § 66/14 nepovažuje za nadobudnutý z EU, ale aj cez hranice považovaný za zdanený v CZ osobitným režimom. A bez daňovej povinnosti u nás. Samozrejme, že to má ešte viacero možných kombinácií, presahujúcich rámec takejto rady. Asi tak …. Ale inak, dobré a užitočné upozornenie pre tých, ktorí takto dovážajú nekomisionálny tovar.
KEJKA
16.06.13,13:05
ako vieš, že ide o §66d/ ktorý sa týka použitého tovaru?
odpoveď som doplnila.
a_je_to
16.06.13,14:08
No … nič v zlom, kľud. Iba citlivejšie rozoznávam pojmy “komisionársky predaj /§ 577 a nasl. Obch. Z. a výraz “komisionálny” ktorým sa hovorovo označuje bazárový predaj použitého tovaru. Ide o predaj, keď predávajúci nemá predávaný vo vlastníctve a platí za tovar až po predaji, nie pri prevzatí. Týmto štýlom sa na 99% predáva použitý tovar /autobazáre, bazáre, antikvariáty, záložne, starožitnosti, realitky, exekútori, nedoručiteľné veci, detské veci, športové potreby, … stačí ?/, málokedy nový. Naopak, s novým tovarom sa málokedy obchoduje komisionárskym spôsobom … mizivé percento/. Podľa toho som s 99% istotou usúdil, že ide o použitý tovar. Ale to, či som predpokladal správne, alebo ide o nový tovar, vie posúdiť iba zadávateľka otázky.
No ... a ešte dodám to, že u nového tovaru ako komitent veľmi zriedkavo vystupuje osoba, ktorá nie je platiteľom DPH.
KEJKA
16.06.13,20:07
aha, to ma nenapadlo. Ale máš pravdu v tom prípade, že ide o použitý tovar.
Asi tak citlivo nerozoznávam pojmy, pardon.
doplnila som odpoveď, chcela som pridať komentár k ZARA43
ZARA 43
16.06.13,21:45
drahi radcove, dakujem velmi pekne za odpovede, len by som upresnila, ze ide o novy tovar spotrebneho charakteru, nechcem to konkretizovat, ak to nevadi. Predmetom komisionalneho predaja je aj novy tovar, pr. rusi sa prevadzka a novy nepouzity tovar moze ist do predaja do inej (cudzej) prevadzky, a na zaklade odpredanych kusov sa vystavuje faktura. Toto je obdobny pripad. Predavat sa bude len niekolko mesiacov v roku, a skutocne je to de facto sezonny tovar. (preto aj formou stankoveho predaja). Ak teda spravne rozumiem, nie je mozne prekrocit nakup 13000 €, za casovy usek jeden rok? A v pripade, ze by bol komitentom z CR platitel DPH, je povinnost pre slov. firmu sa zaregistrovat ako platitel DPH, ked tento vystavuje doklad bez DPH?
a_je_to
17.06.13,09:01
No tak napriek všetkým predpokladom a opisu sa do môjho 1% predpokladu trafila Kejka .... gratulujem jej. Tých 13000 môžeš prekročiť, ale pred prekročením sa musíš zaregistrovať aspoň podľa § 7. Ale ... čo je to za podnikanie v predaji tovaru, ak sa najprv bojíš hranice 13900, potom 49790 ? Prihlás sa rovno za platiteľa podľa § 4 a užívaj si slobodu neobmedzeného obratu. Veď každý živnostník sa snaží dosiahnuť obrat a zisk, nie živoriť na drobných sumách. Ak je český komitent platiteľom DPH /čo sa veľmi divím, že zatiaľ nie je, ak predáva nový tovar/, tak zo zákona Ti nevyvyplýva povinnosť registrovať sa, kým neprekročíš uvedené obraty. Je však Tvojou morálnou povinnosťou, aby DPH z Tvojho podnikania nešla do českého, ale do slovenského štátneho rozpočtu. Aj keď niekedy by som aj ja najradšej nedal do neho ani deravý groš.
ZARA 43
17.06.13,09:38
nejde o ziaden strach ani nic podobne, ale byt platitelom DPH su navyse starosti (vykazy a pod.) ale hlavne zda sa mi nezmyselne, ak neviem, co ma caka (je to na 5-6 mesiacov a tento rok vlastne uz len 4 a pri nakupnych cenach cca par cs korun ten obrat nedosiahnem- takze naco si komplikovat zivot). Samozrejme, ak sa stane, ze nahodou ano- budem si plnit riadne povinnosti a zaregistrujem sa. Nie je vsak aj iste, ci po tych 4 mesiacoch, budem v cinnosti dalej pokracovat, je to doslova skuska, ako sa bude darit. Mozno budem sama prekvapena.. a co sa tyka prispevku, je skoda nieco davat do nasho rozpoctu- len to co je nevyhnutne- lebo tu sa nic nekontroluje a kradne, my tu platime amizne to vo vreckach nasich uzasnych papalasov, pytam sa do kedy budeme taki sprosti...takze ak tak - tak potom, nakoniec ved pojdu odvody a dan z prijmov: to je uz viac menej iste.