bambi11
13.03.06,08:57
Prosím o radu,
manžel je SZČO, za minulý rok mal len výdavky (odvody, telefón), pracoval ale zatiaľ mu za poskytnuté práce nebola vyplatená dohodnutá odmena. Vedie JÚ, nie je platca DPH. Ja som od mája 2005 na MD - do novembra som poberala materský príspevok a od decembra rodičovský príspevok. Manželovi chodia na účet prídavky na syna, ktorý sa narodil v júli 2005. Ako mám urobiť DP, keď nemal žiadny príjem, aké sú odpočít. položky na syna... Prosím poraďte, na čo všetko nesmiem zabudnúť.
Ďakujem.
evina
13.03.06,08:17
Prosím o radu,
manžel je SZČO, za minulý rok mal len výdavky (odvody, telefón), pracoval ale zatiaľ mu za poskytnuté práce nebola vyplatená dohodnutá odmena. Vedie JÚ, nie je platca DPH. Ja som od mája 2005 na MD - do novembra som poberala materský príspevok a od decembra rodičovský príspevok. Manželovi chodia na účet prídavky na syna, ktorý sa narodil v júli 2005. Ako mám urobiť DP, keď nemal žiadny príjem, aké sú odpočít. položky na syna... Prosím poraďte, na čo všetko nesmiem zabudnúť.
Ďakujem.
Na základe JÚ, kde má zaúčtované všetky výdavky v r. 2005 bude výsledkom strata z podnikania, ktorú vyplníte do DP a v budúcom období si ju budete môcť odpočítať.
Nakoľko mu vychádza mínusový DZ /teda strata/ v podstate nebude uplatňovať žiadne odpočitateľné položky /na seba a na Vás/. Daňová povinnosť bude nula. Teoreticky môže mať preplatok na dani vzniknutý zrazenou daňou z úrokov na účte /Ak je ten preplatok vyšší ako 100 SK vyplníte v DP žiadosť o vrátenie preplatku.

Vybrala som odtiaľto návod na vyplnenie žiadosti o DB, lebo som si vôbec neuvedomila, že nemal žiadne príjmy , teda nespĺňa podmienku nároku na DB ako píše Pepa v ďalšom príspevku.

Erika ďakujem
Pepa
13.03.06,08:24
Prosím o radu,
manžel je SZČO, za minulý rok mal len výdavky (odvody, telefón), pracoval ale zatiaľ mu za poskytnuté práce nebola vyplatená dohodnutá odmena. Vedie JÚ, nie je platca DPH. Ja som od mája 2005 na MD - do novembra som poberala materský príspevok a od decembra rodičovský príspevok. Manželovi chodia na účet prídavky na syna, ktorý sa narodil v júli 2005. Ako mám urobiť DP, keď nemal žiadny príjem, aké sú odpočít. položky na syna... Prosím poraďte, na čo všetko nesmiem zabudnúť.
Ďakujem.
Predpokladám, že manžel je čistá SZČO /tzn. nie SZČO popri zamestnaní/.
Nemal príjmy, mal výdaje - tzn. je v strate. Treba podať DP na ktorom vykáže stratu, ktorú si môže "uplatniť" v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach. Keďže nemal príjmy vo výške min. 39600 nemá nárok na uplatnenie DB na syna. DB by si mohla uplatniť ty, ak by si mala do mája príjem v uvedenej výške /39600,-/ - inak nárok na DB nemáte ani jeden, ani druhý. Odpočítateľné položky na deti boli zrušené a "nahradené" práve daňovým bonusom.
bambi11
13.03.06,09:57
Ďakujem za cenné rady. Ale čo s tým, keď manželovi chodia na účet DB vo výške 540.- Sk. Musíme ich vrátiť?
Pepa
13.03.06,10:07
Ďakujem za cenné rady. Ale čo s tým, keď manželovi chodia na účet DB vo výške 540.- Sk. Musíme ich vrátiť?
Na účet mu chodia PnD /prídavky na deti/ - sú vyplácané celoplošne bez ohľadu či príjem je alebo nie je. DB je tiež vo výške 540,- Sk ale tento je viazaný na príjem.
bambi11
13.03.06,10:10
Čo s DB v prípade, že by mal príjem nad 39600.- Sk? (prečo práve 39600.-?)
STRELEC
13.03.06,10:11
Ďakujem za cenné rady. Ale čo s tým, keď manželovi chodia na účet DB vo výške 540.- Sk. Musíme ich vrátiť?
Ale veď manžel je živnostník, ako mu teda môže byť platený bonus. U živnostníka by bol vyplatení až po podaní priznania za rok 2005 a to za splnenia podmienky hrubého (fakturačného) príjmu vyššieho ako 39600.-Sk.
Jedná sa skutočne o daňový bonus? Kto je potom jeho platiteľom?
Pomaličky mi ide Porada - prekrývanie príspevkov. Otázky už zbytočné.
Pepa
13.03.06,10:14
Čo s DB v prípade, že by mal príjem nad 39600.- Sk? (prečo práve 39600.-?)
Hranica príjmu na uplatnenie DB je stanovená zákonom. Ak splní podmienku príjmu má nárok na DB /samozrejme sú tu aj iné podmienky ale tie sú vo vašom prípade podľa mňa splnené - my sa bavíme o výške príjmu/.
STRELEC
13.03.06,10:14
39.600.- Sk = 6 x minimálna mzda = podmienka pre vyplatenie daň. bonusu.