brainwash
13.06.13,10:22
Dobry den. mame taku situaciu ze snubenica je na materskej, no je momentalne chora, ledva sa pohne z postele, mame 3. mesacnu dcerku, ja ako zamestnany na 4zmeny mam narok na OCR alebo nieco take?

dakujeme za odpovede.
fortunka
13.06.13,08:29
neviem ci so snubenicou sa da na OCR ale napr. zbehnut za detskou lekarkou a ist na OCR s dcerkou a ostat doma :)
veronikasad
13.06.13,08:31
Máš nárok na ošetrovné vo výške 55 % denného vymer. základu, ktoré prepláca sociálna poisťovňa po dobu 10 kal. dní.
Žiadosť o ošetrovné vystaví ošetrujúci lekár matky dieťaťa a po vyplnení ju odovzdáš svojmu zamestnávatelovi. Predpokladám, že poberáš daňový bonus, inak by bolo asi potrebné k žiadosti priložiť rodný list dieťaťa
avalik
13.06.13,08:32
§ 39 ZoSP
(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak osobne a celodenne

b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak
...
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.


(3) Dieťa na účely poskytovania ošetrovného je

a) vlastné dieťa alebo osvojené dieťa poistenca alebo jeho manžela (manželky),
brainwash
13.06.13,08:43
ja som v pondelok nahlasil majstrovi ze potrebujem ostat doma pretoze snubenica je chora a potrebujem sa postarat o malu ked ze snubenica sa nemoze pohnut ani z postele a nechceme aby nam aj ochorela...majster mi na to povedal dobre ostan doma...
vcera sme boli na prvej davke povineho ockovania a vravim nasej pediatricke ze som od pondelka doma na cely tyzden nec mi vypise OCR, ona mi na to povedala ze si nie je ista ci mi zaplatia OCR ked ze matka je na materskej dovolenke a socialnu poistovnu netrapy ze je chora...navrhla mi aby som tie dni vykril peckami (MVR)
potrebujem to nejako zriesit ked ze mam 5dni dovolenky do konca roka :D
veronikasad
13.06.13,08:45
OČR-ku nerieši pediatrička, ak dieťa je zdravá. Žiadosť vystavuje - ako som ti už napísala - ošetrujúci lekár tvojej snúbenice. S preplatením ošetrovného by nemali byť žiadne problémy, ak lekár potvrdí ochorenie osoby, ktorá sa o dieťa stará. Len to riešiš neskoro - dnes je už štvrtok a píšeš, že s dieťaťom si doma od pondelka
brainwash
13.06.13,08:58
preco to riesim neskoro? od doktorky ktoru ma snubenica by som mohol dnes pozhanat papier...a odovzdal by som ho v pondelok v praci, alebo je nejaky iny postup?
Katy a R
13.06.13,15:04
myslím, že je to OK. - zamestnávateľa si informoval, donesieš potom - no a čo sa SP týka - bežne sa odovzdávajú obidve tlačivá (aj začatie aj ukončenie) naraz. http://www.socpoist.sk/vratenie-davky---premlcanie--hch/1294s#vratenie-davky-premlcanie