mystya
13.06.13,12:13
Čo v prípade, keď chce s.r.o. - konateľ využívať automobil v podnikaní a uplatňovať si cestovné náhrady, ale auto je písané na jeho ženu? Nadobudli ho spoločne, takže predpokladám, že auto je majetkom oboch. Treba spísať napr. zmluvu o výpožičke medzi manželkou a s.r.o.? A spĺňa vtedy auto podmienku, podľa zákona o cestovných náhradách, že musí byť vlastné, keď si chce konateľ uplatniť aj kilometrovné??
avalik
13.06.13,12:23
uz to tu bolo na porade riesene x krat

... konatel je na ucely zakona o CN povazovany za zamestnanca
... zakon o CN, neriesi pouzitie vlastne/cudzie auto zamestnanca
marjankaj
13.06.13,12:26
No mohol by použiť nákladné auto. To by si mohol výšku základnej náhrady dohodnúť so zamestnávateľom.§7/3. Teda ak sa zorientuje, kto je kto. :---
avalik
13.06.13,12:32
postavi sa pred zrkadlo identifikuje ucastnikov a bude "vyjednavat" :D
mystya
13.06.13,12:35
Tomuto chápem..Mali sme zmluvu medzi manželkou a s.r.o. o výpožičke auta a s.r.o. si dávala do nákladov PHM podľa bločkov z natankovania. Lenže klient - kkonateľ a jediný spoločník s.r.o. (má zmluvu o výkone funkcie) sa rozhodol, že chce uplatňovať radšej cestovné náhrady. Takže 1. Zruší sa zmluva o výpožičke medzi manželkou a s.r.o.? 2. Konateľ bude používať na prac. cesty jej auto,( ktoré už nieje predmetom nájmu medzi s.r.o. a manželkou) a uplatňovať si cest. náhrady a kilometrovné? Je správny takýto postup?
avalik
13.06.13,12:36
ano ... a dan z MV sa zaplati za dni pouzitia na podnikanie uvedene v CP
marjankaj
13.06.13,12:38
Tak to je dilema. :---
Patrí to auto zamestnávateľovi alebo nie? Keď áno, tak nie a keď nie tak áno. :--- §7/1
mystya
13.06.13,12:45
Ok, ďakujem..a posledná vec..môže sa takáto zmena spraviť aj uprostred roka? Myslím tým, že doteraz si uplatňovala spoločnosť skutočné PHM na základe zmluvy o výpožičke a teraz to budú cestovné náhrady na základe cest. príkazov, ktoré predloží konateľ spoločnosti..Alebo sa musí čakať do skončenia účtovného obdobia?
avalik
13.06.13,12:49
zmena pocas roka nie je zakazana
zuzka406
13.06.13,13:04
Takže sa na to nevzťahuje zákon o účtovníctve? "ÚJ musí používať v jednom období rovnaké metody a zásady a nesmie ich počas účt. obdobia meniť"?