Marek1311
13.06.13,12:52
Potrebujem povolenie od hygienika ja ked chcem potraviny len prepravovať ? (supermarket - domácnosť)
marjankaj
13.06.13,10:54
A doteraz si to ako robil?
avalik
13.06.13,10:58
Zakon o potravinach
§ 11
Preprava potravín

Ten, kto prepravuje potraviny a zložky na ich výrobu, je povinný dodržiavať ustanovenia osobitného predpisu2a) a

a) zabezpečiť prepravu potravín a zložiek na ich výrobu v spôsobilých a vhodne vybavených dopravných a paletizačných prostriedkoch takým spôsobom, aby sa zachovala ich bezpečnosť a kvalita,
b) dbať na čistotu dopravných a paletizačných prostriedkov a vykonávať ich dezinfekciu,
c) používať pri preprave len také dopravné a paletizačné prostriedky, ktorých steny a ostatné časti, ktoré prichádzajú do styku s potravinami, sú z nekorodujúceho materiálu a ani inak negatívne neovplyvňujú bezpečnosť alebo kvalitu potravín a sú hladké, ľahko čistiteľné a dezinfikovateľné,
d) zabezpečiť účinnú ochranu prepravovaných potravín pred hlodavcami, vtákmi, hmyzom, prachom a iným znečistením a prepravovať ich za takých podmienok, aby sa v priebehu prepravy nezvýšila alebo neznížila ich teplota, ktorá by mohla negatívne ovplyvniť bezpečnosť a kvalitu potravín.

2a) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 852/2004 z 29. apríla 2004 o hygiene potravín (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 13/zv. 34) v platnom znení.

Doplnenie:
(1) Tento zákon ustanovuje
a) povinnosti prevádzkovateľa potravinárskeho podniku1) (ďalej len „prevádzkovateľ“) v záujme podpory a ochrany zdravia ľudí a ochrany spotrebiteľa na trhu potravín,1aaa)
b) práva a povinnosti osôb vo vzťahu k potravinám,
(2) Tento zákon sa nevzťahuje na prvovýrobu na súkromné domáce použitie alebo na domácu prípravu, manipuláciu alebo skladovanie potravín na súkromnú domácu spotrebu.
(3) Tento zákon sa nevzťahuje na vykonávanie úradných kontrol na overovanie dodržiavania predpisov o organizovaní spoločného trhu s poľnohospodárskymi výrobkami.1a)
(4) Ustanovenia osobitných predpisov1aa) týkajúce sa výroby potravín, manipulácie s nimi a ich umiestnenie na trh, podmienok výroby a zásobovania pitnou vodou1ab) nie sú týmto zákonom dotknuté.

§ 2
Vymedzenie pojmov
Na účely tohto zákona sa rozumie
e) manipulovaním s potravinou váženie, meranie, plnenie, balenie, označovanie, tlačenie, ohrievanie, skladovanie, uchovávanie, doprava, ako aj vykonávanie ďalších činností, ktoré nemožno považovať za výrobu, umiestnenie na trh alebo požívanie,


§ 3

(1) Podrobnosti o požiadavkách na bezpečnosť, hygienu, požiadavky na zloženie a kvalitu potravín, zložky, ako aj technologické postupy používané pri ich výrobe a požiadavky na balenie jednotlivých potravín, ich skupín alebo všetkých potravín, rozsah a spôsob ich označovania, ich skladovanie, prepravu, manipulovanie s nimi a ich obeh, ako aj zásady na odber vzoriek a ich vyšetrovanie ustanovia všeobecne záväzné právne predpisy, ktoré vydá Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“).
(4) Požiadavky a postupy podľa odsekov 1 až 3 je povinný dodržiavať každý, kto potraviny vyrába, manipuluje s nimi a umiestňuje ich na trh.
marjankaj
13.06.13,11:00
Aj ja chodím nakupovať do supermarketu pre našu domácnosť. Netušil som, že mi to musí povoliť hygiena. :---
avalik
13.06.13,11:03
ale ty ro nerobis ako podnikanie ;)
marjankaj
13.06.13,11:11
Veď to zaraďuje do chlievikov automat, či nie?
A on o podnikaní nenapísal ani pomlčku. :---
avalik
13.06.13,11:12
prvu rubriku vybera zadavatel, ostatne ponuka automat ale zadavatel moze zmenit ......je to tiez suvisiaca otazka ... klikni na link pod nazvom otazky
erzet
13.06.13,11:13
Treba v úvode tejto legislatívy zistiť koho sa to týka. V úvode to býva.
marjankaj
13.06.13,11:17
V prvom rade treba zistiť, čo vlastne zadávateľ chce. :---
avalik
13.06.13,11:19
erzet doplnila som
marjankaj
13.06.13,11:20
Veď sa to stále mení, načo budem klikať.
A Richard mi písal, že jeho cieľom je, aby porada bola intuitívna.
Tak ja iba tak intuitívne. Zrejme aj zadávatelia otázok predpokladajú, že intuitívne uhádneme, na čo sa vlastne pýtajú. No zase až taký macher nie som. :--- Tak dávam "doplňujúce otázky alebo poznámky" :---
misoft
15.06.13,14:46
Mne sa zdá, že si z nás niekto dobrý deň robí. To ako by som sa spýtal: Potrebujem hygienika, keď v hypermarkete nakúpim potraviny a domov si ponesiem v taške?
avalik
15.06.13,14:57
misoft, je to suvisiaca otazka ... zadavatel asi chce podnikat v donaske potravin domov k zakaznikom
Danielle369
15.06.13,17:00
Ked to chceš robiť na živnosť, musíš ohlásiť začatie podnikania aj hygienikom.
Najdôležitejšie požiadavky na vozidlo:

Vozidlá musia mať osvedčenie od štátnej veterinárnej správy
Vozidlá musia byť označené tak, aby bolo jasné, že prepravujú potraviny
Osádka musí maž zdravotný preukaz

Dalej budeš musieť viesť sanitačný denník ....deratizácia auta a pod....všetky požiadavky ti dajú na hygiene.