bobabobek
13.06.13,13:28
Zdravím poraďáci náš správca má s nami uzavretú takúto zmluve o výkone správy (viď. príloha) chcem vedieť, či má nárok nám zúčtovať každý rok podľa jeho aktuálneho cenníka poplatok za správu úveru vo výške 0,50 €/byt/mesiac a poplatok za ročné zúčtovanie v tej istej cene čo je na byt 12€ za rok. Nemáme s ním podpísanú žiadnu inú zmluvu na takéto poplatky ani v zmluve o výkone správy som nič také nenašiel odsúhlasené môžme mu odmietnuť tieto poplatky uhradiť a žiadať od neho za predošlé roky vrátiť tieto sumy alebo to vyplýva s priloženej zmluvy o výkone správy vďaka za rýchlu radu.

No a po reklamácii u správcu som dostal takúto odpoveď čo ďalej?
tictac7
13.06.13,11:54
nechce sa mi to celé čítať - pozri si článok 7 bod 2 poslednú vetu - máš tam poplatok za ročné zúčtovanie. Poplatok za správu úveru - to on vám poskytol úver?
bobabobek
13.06.13,12:37
Nie banka práve preto nechápem ako nám môže účtovať tento poplatok len kvôli tomu že spraví z úhrady prevod na úverový účet s tou čiastkou, ktorú má vlastník zaplatiť banke.
tictac7
13.06.13,12:45
nie? a čo je tam napísané?
bobabobek
13.06.13,15:51
Prepáč už tam je orig. zmluva pozrite sa na to please.
sito
13.06.13,16:23
Adrianka, zdravím Ťa!

Zo zákona má právo správca domu nárok na mesačný poplatok za správu domu od každého bytu v dome.

Zo zákona nikto nie je povinný platiť poplatok, jednorázový za ročné vyúčtovanie, ale ...

Ale, ak ho spraví spravodlivo, zaslúži si 6 € od každého bytu, či nie? Naviac nad rámec zákona. Čo tam, aký jeden vlastník, keď ostatní sú spokojní, že? :);)
bobabobek
14.06.13,02:49
Ale práve preto sa pýtam či má nárok na ten poplatok, nie len že ho nemá odsúhlasený ale vyúčtovanie je jeho povinnosť podľa zákona a on ho robí ešte na základe hotových podkladov od firmy ktorej platíme za rozúčtovanie energií tak potom za čo ten poplatok?
mackoivan
14.06.13,06:05
za vedenie uverového účtu sa platí banke cca 10 eur mesačne za celý núver. Tieto poplatky sú už podľa najnovšieho zákona zrušené. S úverom nemá váš správca nič spoločné- úver splacáte vy- Nárok má len na to čo má odsúhlasené v zmluve o správe. Na najbližšej schôdzi vlastníkov bytov dajte do uznesenia zákaz učtovať si takýto poplatok- ak to odsúhlasíte. Ale aj sám môžeš napísať sťažnost a žiadať vysvetlenie od správcu.
bobabobek
14.06.13,11:18
Díky za radu aj som si myslel ale teraz som si istý.
sito
15.06.13,05:02
To musíte v dome vedieť vy, vlastníci, prečo? Správca svoje prečo pozná, jeho podstatu, peniaze!

Aké riešenie?

Ak nemá taký poplatok v zmluve o výkone správy dohodnutý, treba ho upozorniť, že koná v rozpore so zákonom.

Ak nepochopí, že áno, je možné sa neplatenia nedohodnutého poplatku domáhať rozhodnutím súdu, aj len jeden vlastník bytu, môže. Či niečo zmôže? Závisí na sudcovi, čí mu patrí a či nie poplatok za ročné vyúčtovanie. Podľa mňa nie!

Ďalšia možnosť.

Väčšina vlastníkov, plus jeden podá správcovi domu výpoveď, zákonným spôsobom v prípade, že si nájdu nového správcu domu.

Ak by využili možnosť výpovede a už by nechceli správcu, dve tretiny vlastníkov treba na to, aby zmenili formu správy domu.

Alebo platiť, aj keď nemusíte, musíte?
bobabobek
28.06.13,09:01
Do prílohy k zmluve o výkone správy som dal aj odpoveď na reklamáciu od správcu, poraďáci a čo ďalej? Pozrite na to a navrhnite riešenie, pretože Ja si tiež myslím, že správca na tie poplatky nemá nárok.