jaba11
13.06.13,13:55
Dobry den,
chcela by som poprosit o radu. Bola som 2 tyzdne PN /moja prva PNka/ a po navrate do prace mi zamestnavatel tvrdil, ze mi vykonal kontrolu v 10-ty den a ja som nebola na adrese uvedenej v mojej PN. S uvedenym tvrdenim samozrejme nesuhlasim, nakolko v udenenom case som bola doma a mam podozrenie, ze kontrola ani nebola vykonana .
Nemam zatial zvoncek /byvam v novostavbe RD/ a ked som sa pytala zastupcov zamestnavatela /boli dvaja/, ktori udajnu kontrolu mali vykonat, akym sposobom sa snazili so mnou skontaktovat, povedali mi, ze buchali na schranku. Prislo mi to divne a preto som sa spytala,preco ma nekontaktovali telefonicky, ved moje telefonne cislo mali. Dostala som odpoved, ze zamestnavatel nie je povinny ma kontaktovat telefonicky.
Chcem sa teda spytat, ci a akym sposobom musi zamestnavatel preukazat vykonanu kontrolu /musi mi nechat v schranke oznamenie o vykonani kontroly?/ a ako sa mozem branit a preukazat, ze kontrola nebola vykonana. Da sa opriet o nejaky zakon?
Do akej doby musi vyvodit zamestnavatel voci zamestnancovi disciplinarne konanie pre porusenie liecebneho rezimu? Ja som zatial dostala len papier, v ktorom sa kontatuje, ze bola vykonana kontrola, je tam uvedena moja adresa, cas a podpis dvoch ludi - kontrolujuceho a svedka. Mozem dostat na zaklade tohto papiera vypoved?
Vopred dakujem za odpoved a pomoc.

Lenka
arizona
13.06.13,14:22
Buchanie na schranku je dost nezvycajny sposob ako sa niekomu ohlasit na navstevu...

Neviem, ci je na to zakon,aby ti nechali v schranke doklad o navsteve,ale aspon by to posobilo vieryhodne a bol by to dokaz.
Kontroly z poistovne to robia bezne,ak nezastihnu pacienta doma. Takto je to tvrdenie proti tvrdeniu.
Katy a R
13.06.13,15:25
nuž podľa mňa zamestnávateľ nemôže kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu ..
Zamestnanec samozrejme má dodržiavať liečebný režim - ale o tom, či ho porušil rozhoduje lekár .
Za-ľ môže! - cit: zo zák 462
(4) Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu, či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti. Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu podľa prvej vety v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava.
Môže teda bonznúť na SP, že ťa doma nenašli ...
http://www.socpoist.sk/lekarska-posudkova-cinnost-nemocenskeho-poistenia/946s

Doplním: ak by zamestnávateľ chcel snkcie dať - z dôvodu porušenia liečebného režimu (§ 81 ZP) - tak najskôr by to porušenie LR musel dokázať. A liečebný režim určuje lekár - a aj on rozhodne o tom, či bol porušený.
mareko
13.06.13,17:18
Zamestnávateľ prvých 10 dní platí PN-ku, tak má plné právo kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu a samozrejme aj vyvodenie dôsledkov (veď si to aj citovala v zákone).
Katy a R
13.06.13,17:23
má právo skontrolovať, či sa zdržuje doma - a nie kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu! (zamestnávateľ to ani nevie posúdiť)
Môže dať tak podnet na kontrolu dodržiavania LR - viď priložený link.
A okrem toho sú aj vychádzky - a tiež si môže ísť nevyhnutne zabezpečiť svoje potreby ... a lekár rozhoduje..
misoft
13.06.13,17:25
Lenže môže nastať situácia, že nemocný v rámci liečby musí vykonať vyšetrenia, procedúry, prípadne má predpísané vychádzky a v tom čase je vykonaná kontrola - zamestnávateľ nemusí vedieť o tomto a teda nemôže automaticky vyvodiť záver o nedodržiavaní PN a vyvodzovať dôsledky. Svedčilo by to o nedôslednej kontrole zo strany zamestnávateľa, nakoľko si NEPREVERIL, či nemocný nie je doma práve z týchto dôvodov.
mareko
13.06.13,17:33
Veď zamestnávateľ iba konštatoval, čiže zatiaľ (za prepokladu, že tá kontrola bola naozaj vykonaná) konal v zmysle vyššie citovaného.
Helik3
14.06.13,03:23
u nás je zvykom, že keď ide zamestnávateľ na kontrolu (a chodí často!) a náhodou nezastihne kontrolovaného doma, tak necháva oficiálny list, že v presný deň a hodinu bola vykonaná kontrola a zamestnanec nebol prítomný na udanom mieste. Je možné do napr. 5 dní sa voči tomuto oznámeniu odvolať u kompetentnej a podpísanej osoby.
Keď sa kontrolovaný neohlási s napr. potvrdením od lekára, že bol na vyšetrený, ošetrený, alebo inak neodôvodní svoju neprítomnosť na mieste pobytu počas PN, zamestnávateľ dáva vytýkací list - upovedomenie o porušení pracovnej disciplíny.