Jagira
13.06.13,16:30
Ahojte, chem sa ciastocne podelit o neprijemny proces vybavovania pozvania obcana z neEU krajiny a ocenim vase skusenosti a rady.
Pred casom som hladala sposob, ako pozvat kamaratku z Ukrajiny na navstevu na Slovensko na 10 dni a nenasla som uceleny postup ako nato. Preto sa chcem podelit co to vsetko obnasa, aby ste vy nemuseli tolko behat tam a onam.
Najprv som sa obratila na velvyslanectvo Ukrajiny v Bratislave pisomne emailom, ktory ignorovali rovnako ako telefonaty. Potom som na strane ministerstva nasla ako taky postup ako nato.
Aby vas "cudzinec" mohol dostat viza a ide za ucelom navstevy, musi na konzulate vo svojej krajine predlozit pozyvaci list. Pozyvaci list posielate vy, ale to nie je take jednoduche.
1. Napisete pozvanie stylom:
Vec: Pozývací list
Ja, dolupodpísana...... , nar......, trvale bytom...... , Slovensko, čisl. občiankého preukazu ......týmto listom pozývam za účelom návštevy 10 dní v dobe od Júla do Decembra 2013 ....., trvale bytom ...... Ukrajina, nar. ....., čisl. pasu .....na Slovensko.
XY je ...popis v akom ste vztahu, kde ste sa spoznali, ci ste boli u dotycnej osoby na navsteve, kolkokrat ona bola u vas...Chcem, aby opätovala návštevu, pretože na Slovensku ešte nebola.
Súhlasim so všetkymi nákladmi spojenými s pobytom a vycestovaním pozývanej osoby.

Podpisany list idete overit k notarovi, overenie podpisu. Mna to vyslo 5,70 euro.

2. Pripravte si vypis z banky za posledny mesiac- mali by ste tam mat dostatok financii pre seba plus cca 60 euro na den pre cloveka, ktoreho pozyvate, takze viac nez 600 euro.
3. Musite prilozit vyplnenu ziadost o overenie pozvania na strane Ministerstva vnutra.
4. Pripravte si 33 eurovy kolok- zakupeny vopred na poste.
S tymito dokumentmi prijdete na cudzinecku policiu podla miesta trvaleho pobytu a vylucne v uradnych hodinach. Preukazete sa obcianskym preukazom, dosvedcite, ze cudzinec bude byvat u vas na adrese XY, u mna je to adresa trvaleho pobytu.
Doba overenia je 15 dni. Vy sa musite ozvat na policiu a spytat sa na stav vybavenia overenia pozvania.
Mne o 2 dni volal na mobil pracovnik cudzineckej policie a ziadal si navstevu na adrese trvaleho pobytu. Prisli skontrolovat byt, adresu, pocet ubytovanych, izby, dokonca chceli vidiet list vlastnictva!
O 2 tyzdne dostanete vytuzeny papier, ktory zaslete postou dotycnemu “cudzincovi” a ten moze zacat, na UKR, nekonecny proces vybavovania navstevnych viz.
Moja rada je pozvanie neodkladat, pretoze vsetko nekonecne trva. Takze ak poslete overene pozvanie v juni, vasa navsteva este v oktobri tu nemusi byt.
Udivuje ma, ako pozorne pracovnici cudzineckej policie patraju a kontroluju obycajnych ludi, ktori sa chcu na 10 navstivit a kde su, ked sa pachaju nepravosti, nespravodlivost a mafia dosahuje takeho rozmachu aktivit ako nikdy predtym.
Som sklamana, ze este aj v dnesnej dobe “otvorenych” hranic, nie su otvorene pre sikovnych, mudrych ludi, ktori su priatelski, podctivi a nesolventni a napriek tomu chcu cestovat, spoznavat ine krajiny a jednoducho zit ako ludia.
Ake mate vy skusenosti s pracou cudzineckej policie? Vybavovanim viz na Slovensko/EU? A celkovou uradnickou sikanou, ked sa odhodlate niekoho pozvat na navstevu na Slovensko, zabezpecite pre dotycneho ubytovanie, stravovanie, program, cestovne naklady este aj dary a uradnikom mate zaplatit 50 euro na poplatkoch?
misoft
13.06.13,20:33
Naznačím to asi takto: šak Slovensko, heja, heja, Slovenskóóó.
enko
18.06.13,09:50
jagira: a teraz jednoduchsi a overeny postup min. pre vybavenie pozvania: zo stranky min. vnutra, tusim v casti cudzineckej policie, si stiahnes pozvanie, hodis ho do wordu, zmazes v spodnej casti miesto kde sa podpisuju ludia z policie, teda cele to pozvanie ukoncis svojim podpisom, a tieto papiere vezmes overit ku notarovi, to je vsetko. Uz par ludom som toto pozvanie robil a nemali s tym problem ani na konzulate v Uzhgorode ani v Kyjeve. inymi slovami: vykasli sa na ten krok, ze by ti policajti chodili na kontrolu domov, neplatis ziadnych 33 € atd atd..
tvojstrom
12.12.13,17:13
Suhlasim s jagirou. Tiez som cely proces absolvovala predvcerom. Ano je potrebny pozyvaci list s overenym podpisom u notara co ma vysiel do 3E, bankovy vypis s nalezitou hodnotou, potom prilozena ziadost o overenie pozvania stiahnuta z internetu spolu so zaplatenou hotovostou 33 euros priamo na policii /alebo prilozenym kolkom/. Hned vcera poobede mi volali ci mozu prist na obhliadku miesta kde byvam. Pytali sa kto je vlastnikom, jeho doklad totoznosti, kolko izieb, kolko ludi tam byva. Nebolo to take strasne. A dnes som obdrzala dalsi telefonat, ze si mozem ziadost uz vyzdvihnut po vikende v pondelok! Tak tomu hovorim super rychly proces, ktory som vobec neocakavala. Ale myslim, ze ked pozyvajuci nema ziadny problem s hostovskou krajinou ani s domovskou, nemal by byt problem pri udelovani viz.
Gabriela Čurgalyová
22.01.14,11:12
Pane na nebi, tolko papieov budem potrebovat na pozvanie priatela na slovensko?
buchač
22.01.14,11:22
Dnes 13:12
Pane na nebi, tolko papieov budem potrebovat na pozvanie priatela na slovensko?

Prvý príspevok bol 13.06.13 17:30

Za pol roka si nič nevybavila ???
Nuž neverím ...
... je ale aj druhá možnosť , choď za ním Ty ...
tvojstrom
28.01.14,07:12
na Slovensku to islo rychlo, zastavilo sa to v krajine pozyvajuceho /konkretne na istej embasade/, kde chcu z Vas vytiahnut co najviac penazi, byrokracia nehorazna, po predlozeni potrebnych dokumentov chcu dalsie, cize dalsie poplatky, dalsi strateny cas, nervy... Takze nevidim to vobec ruzovo, kedze uz tu mal byt..Vela stastia tym co to stale riesia alebo budu riesit!
BXLmiami
28.01.14,07:45
No k vybavovačkám písať nebudem ,papiere sú papiere ,ale upozornujem na čo sa vlastne tým pozvaním zaväzujete.Uhradíte za neho náklady atd.Máte to na tých papieroch napísané.Čiže aj vtedy uhradíte ak vbehne pod autobus a nie je zdravotne poistený,že ano.Byť Vami tak si overím,či má komerčné poistenie.