Marta Doktorová
13.06.13,18:41
Dobrý deň! mám takú otázočku, či prosbu o radu... študovala som na UMB v Banskej Bysrici, odbor Pedagogika, program Pedagogika. V profile absolventa je uvedené: Absolvent bakalárskeho študijného programu pedagogika dokáže vykonávať prípravné práce pre aplikovaný edukačný výskum, práce v štátnej správe a v oblasti sociálnych služieb. Je schopný pracovať ako profesionálny vychovávateľ, voľnočasový pedagóg.
Čiže boli sme v tom, že môžme pracovať aj ako vychovávatelia. Lenže v praxi je to úplne inak, zamestnala som sa ako vychovávateľka v ŠKD, no som nekvalifikovaná, musím si urobiť doplnkové štúdium. Zaujíma ma, či náhodou niekto z vás nemá podobný problém a ako sa dá riešiť, neviem presne, aké štúdium musím absolvovať... Veľmi ma to hnevá, pretože som absolvovala predmety ako je psychológia, meodológia, teória výchovy a pod., no podľa zákona som nekvalifikovaná Proste mám za sebou 3 roky na VŠ, ktoré nič neznamenajú! Viete mi niekto poradiť? Ďakujem
avalik
13.06.13,16:49
437/2009 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-437) Z. z.Vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné požiadavky pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov
Safriana
09.07.13,10:53
Ahoj, určite si kvalifikovaná s Bc. v odbore pedagogika a programe pedagogika. Iné je to, keby si mala Mgr. odbor pedagogika, ale program sociálna pedagogika, ale bakalára by ti mali uznať. Nechápem načo by si si mala robiť DPŠ. To by som si skôr urobila pedagogiku mentálne postihnutých v rámci celoživotného vzdelávania na UK v Bratislave. Viem svoje, ja som študovala v Trnave, mám Mgr. odbor pedagogika, program sociálna pedagogika a vychovávateľstvo. Teraz idem študovať ošetrovateľstvo, lebo s tou mojou vysokou školou nemám šancu, chcú všade prax a ja ju nemám odkiaľ zobrať. Pracujem rok ako zdravotnícky asistent, preto som sa rozhodla medzi tou pedagogikou mentálne postihnutých (trvá to dva roky a platí sa vysoké školné), radšej pre ošetrovateľstvo. Dúfam, že som ti trochu pomohla. Mňa zase vytáča, že sa nemôžem uchádzať o prac. miesto sociálneho pracovníka, argumentujú to po novom, že nemám odbor sociálna práca, pričom je to príbuzný odbor a dá sa z môjho odboru si urobiť v odbore sociálna práca rigorózna skúška. SR asi presadzuje, vzdelávajte sa celoživotne, ale budeme stále meniť zákony, aby ste sa nikdy adekvátne nezamestnali v tom, čo ste vyštudovali.
Onko
22.07.13,11:31
Doslova tam máš v tom profile napísané, že absolvent "je schopný", nie že "je kvalifikovaný". Potrebné kvalifikácie sú uvedené vo vyhláške, ktorú tu odkazuje avalik. Podľa nej si momentálne kvalifikovaná na funkciu Pedagogický asistent. Vyzerá to tak, že pre funkciu Vychovávateľ vo vyhláške na tvoj študijný program Pedagogika zabudli. Máš možnosť obrátiť sa na ministra a čakať, či to tam nedoplní, alebo si urobiť to DPŠ, ktoré vo vyhláške je. Keďže si absolvovala bakalárske štúdium, malo by byť pre teba ľahšie tým prejsť, resp. by ti mohli nejaké skúšky uznať, skús sa obrátiť na UMB.