zuzulien
13.06.13,19:10
Prosím o radu, o čo môžem požiadať, a kde , keď zomrie poberateľ výsluhového dôchodku. Našla som na nete, Žiadosť o príspevok na pohreb, Žiadosť o úmrtné, Žiadosť o sirotské.........( všetko ohľadom výsluhového dôchodku, ale neviem presne na čo mám nárok....) Som jedinou dcérou výsluhového dôchodcu, ktorý bol vdovec.
Xanti
13.06.13,17:12
No na sirotské má nárok nezaopatrené dieťa, čo asi nie si ...

A bud požiadaš o príspevok na pohreb a úmrtné na sociálnom zabezpečení ministerstva vnútra ( dávajú viac ) alebo požiadaš na UP ( dávajú menej ) .
avalik
13.06.13,17:20
kontaktuj urad, ktory vyplacal vysluhovy dochodok

pozri aj zakon 328/2002

§ 78

Na zomretých policajtov alebo profesionálnych vojakov po skončení služobného pomeru, ak boli poberateľmi dôchodku z výsluhového zabezpečenia, sa vzťahujú ustanovenia § 71 ods. 2, § 72, 74, 76 a 77.


§ 72

(1) Ak služobný úrad alebo služobný orgán zabezpečí pohreb zomretého policajta alebo profesionálneho vojaka na území Slovenskej republiky so spoluúčasťou pozostalých, uhradí útvar sociálneho zabezpečenia ministerstva pozostalým po policajtovi a Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia pozostalým po profesionálnom vojakovi náklady na pohreb, najviac však 232,36 eura.

(2) Ak služobný úrad alebo služobný orgán nezabezpečuje pohreb zomretého policajta alebo profesionálneho vojaka, lebo si to pozostalí neprajú alebo sa na zabezpečení pohrebu podieľali podľa § 71 alebo podľa odseku 1, alebo ak ide o pohreb mimo územia Slovenskej republiky, uhradí útvar sociálneho zabezpečenia ministerstva pozostalým po policajtovi a Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia pozostalým po profesionálnom vojakovi na ich žiadosť náklady na pohreb, najviac 232,36 eura.

(3) Príspevok na pohreb podľa osobitných predpisov34) sa pozostalým v prípadoch uvedených v odsekoch 1 a 2 a v § 71 ods. 1 a 3 nevypláca.

§ 74

Nákladmi na zabezpečenie pohrebu sa na účely § 71 a 72 rozumejú náklady na úpravu, oblečenie a uloženie telesných pozostatkov zomretého, náklady na rakvu a jej úpravu a náklady na úhradu pohrebných úkonov a obradov obvyklých v mieste pohrebu. Ak sa vykonáva pohreb spopolnením, rozumejú sa nákladmi na pohreb aj náklady na prepravu telesných pozostatkov z miesta pohrebného obradu na miesto spopolnenia, náklady na spopolnenie, urnu a náklady spojené s uložením urny alebo rozptýlením popola.

§ 76

(1) Ak ide o pohreb, ktorý služobný úrad alebo služobný orgán zabezpečujú alebo sa na jeho zabezpečení podieľajú podľa § 71 a § 72 ods. 1, preukazujú sa zomretému policajtovi alebo profesionálnemu vojakovi najmä tieto pocty:

a) zahalenie rakvy s telesnými pozostatkami zomretého do štátnej vlajky Slovenskej republiky počas pohrebného obradu,

b) postavenie čestnej stráže ku katafalku s rakvou zomretého počas trvania pohrebného obradu na tomto mieste,

c) nesenie rakvy z miesta poslednej rozlúčky na miesto uloženia telesných pozostatkov zomretého, ak sa uvedené úkony vykonávajú na rôznych miestach,

d) sprievod rakvy čestnou jednotkou a hudbou z miesta poslednej rozlúčky na miesto uloženia telesných pozostatkov zomretého, ak sa uvedené úkony vykonávajú na rôznych miestach,

e) skončenie pohrebného obradu hymnou Slovenskej republiky so súčasným vzdaním pocty salvami sprevádzajúcej čestnej jednotky; vzdanie pocty salvami sprevádzajúcej čestnej jednotky sa u hasičov nepoužije.

(2) Náklady spojené so vzdaním pôct podľa odseku 1, ktoré sa preukazujú zomretému, hradí služobný úrad alebo služobný orgán. Tieto náklady sa nezapočítavajú do nákladov podľa § 74.

§ 77

Pozostalými sa na účely § 71, 72 a 75 rozumejú manželka (manžel), deti, rodičia, vnuci a prarodičia zomretého alebo ďalšie osoby, ktoré zabezpečujú pohreb alebo sa v rozhodujúcej miere podieľajú na zabezpečení pohrebu zomretého.
misoft
13.06.13,17:21
Pokiaľ bol vojenským dôchodcom, najskôr sa obrátiť na VÚSZ, http://www.vusz.mil.sk/ a http://www.vusz.mil.sk/25270/
zuzulien
13.06.13,17:23
bol policajtom...
zuzulien
13.06.13,17:25
ďakujem.....takze MV SR...isto.....ani neviem čo je to umrtne..ale sak poziadam...a v tej žiadosti o sirotske sa uvadza, ze pokial ma sirota viac ako 18 r, že musi podať ziadost sama....preto ma napadlo, ci aj taketo nieco nemaju...
zuzulien
13.06.13,17:26
ďakujem..toto som našla....
Xanti
13.06.13,17:26
už si nepamätám presne čo sme my žiadali ... ale na čo je nárok tak to na zákalde žiadosti vyplatia , na čo nie je zamietnu ... ale naštuduj poučenia k tomu
buchač
13.06.13,17:29
...máš jedno ....zákon je ten istý ...
zuzulien
13.06.13,17:29
práve že poučenia k tomu sirotskemu tam niesu...tak uvidim...možno požiadam a uvidim...len ma tam zarazilo ze sa spomina ze ak ma sirota nad 18 r..takze to asi nebude len pre nezaopatrene dieta...
zanetth
13.06.13,17:29
Ak bol vojak z povolania tak sa obráť na vojenský úrad sociálneho zabezpečenia informácie pozri tu: http://www.vusz.mil.sk/16407/

Ak bol policajtom tak tu: http://www.minv.sk/?vysluha_PZ

Dávnejšie som riešila niečo podobné, stačí sa nakontaktovať na niektorú z týchto inštitúcií, zavolať tam alebo napísať email a tam ti už dajú informácie ako postupovať. Nežiadaj o príspevok na pohreb na úrade práce, dostala by si menej peňazí.
misoft
13.06.13,17:33
V tom prípade http://www.minv.sk/?vysluha_PZ , alebo sa obrátiť priamo na MV. Tu sú dokumenty: http://www.minv.sk/?dokumenty-na-stiahnutie-10 (žiadosť o úmrtné, úhradu trov nákladov..., dávky pre pozostalých).
Zákon je jeden, adresovať však patričnej zložke.
zuzulien
13.06.13,17:33
ďakujem....aj toto mi pomôže..lebo človek nevie.....tak aby sme neprišli o niečo načo máme nárok...
avalik
13.06.13,17:36
umrtne je v § 37 - poskytuje sa len ak by bol aktivny policajt ... nie ak uz bol VD
Xanti
13.06.13,17:38
chodíš ešte do školy? na denné štúdium? ak áno a máš do 26 rokov tak nárok na sirotské je ... ak si staršia alebo nechodíš do školy tak nárok nie je ... je to normálne ako pri iných sirotách
avalik
13.06.13,17:39
sirotsky VD je v § 53 - 57 ... nezaopatrene dieta (§119)
zuzulien
13.06.13,17:42
dakujem vam...
zuzulien
13.06.13,17:43
dakujem..