šromo
13.06.13,21:32
Ahojte,
prosím, ak mi vie niekto poradiť :
konateľ má dve sro : 1. je plátcom DPH, 2. neplátcom DPH
obe majú okrem iného podnikania aj nové : sprostredkovanie kúpy a predaja nehnuteľnosti.
Bude to správne, ak :
a). sro/neplátca/ bude uzatvárať zmluvy, ktoré sa týkajú nehn.na Slovensku (aby
občan menej zaplatil), aj keď napr. predávajúci bude SK a kupujúci ČR, alebo
opačne.
Podľa mňa by to vtedy mohlo byť fakturované bez DPH - od sro: neplátcu
b) ak by sa predaj-kupa týkala nehnuteľnosti na území napr. v ČR , zmluvu by
uzatvorila sro 1.(plátca DPH) a tam by bola transakcia s DPH (ak by to bol
občan-neplátca)
c) predpokladám, že v oboch prípadoch nie je potrebné vystavovať faktúry, stačí
ošetrenie v zmluvách.
d) prípadné ďalšie veci, na ktoré sa nesmie zabudnúť.
Vopred mockrát ďakujem.
a_je_to
16.06.13,14:06
Neviem, či je problém začatý od správneho konca. Ani to, ako dlho by dokázala realitka neprekročiť obrat 49790 Eur, aby sa povinne stala platiteľom DPH. Lebo pri komisionálnom predaji sa obrat počíta, akoby predávajúci predmet aj kúpil, aj predal. Ak by predaj stavieb starších ako 5 rokov nebol oslobodený od dane. Neviem ani to, ako by šiel obchod s rodinnými domami a bytmi, keby sa ku každému predávanému cez realitku nabaľovala ešte 20% DPH. Ja som realitku ešte nerobil a Tí, ktorí robia realitku, ti určite neporadia. A na daňovom ani toľko. Ale skús sa zaujímať o § 38, ods. 1 zákona o DPH. Možno zmeníš stratégiu úniku pred DPH na inú, aj tvoj konateľ. Realitka sa po prekročení obratu musí zaregistrovať ako platiteľ. Ale staršie domy a byty zrejme aj potom predáva ako oslobodené od DPH. Faktúru musí vyhotoviť iba pre podnikateľa a pre právnickú osobu. Pre občana kupujúceho dom, alebo byt, stačí zmluva a doklad o zaplatení.
Ice dive
16.06.13,14:43
no pokiaľ viem, tak máloktorá realitka má toľko peňazí aby vykúpila nehnuteľnosť a ďalej predávala a to aj s prípadným ziskom.... spravidla realitka len sprostredkúva predaj medzi kupujúcim a predávajúcim.... a potom sa faktúruje len provízia buď kupujúcemu alebo predávajúcemu... no a tam to chvílu potrvá kým dosiahne taký obrat aby sa stala platcom dph.... skôr je to pri realitách nevýhoda byť platcom dph, nakoľko väčšina kupujúcich sú fyzické osoby....
a_je_to
16.06.13,15:15
Okrem § 38/1 sú v hre dva paragrafy, ktoré som ja zobral do úvahy :
Prvý :
§ 4/ (1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň.
Druhý :
§ 8 (6) Ak zdaniteľná osoba na základe komisionárskej zmluvy alebo inej obdobnej zmluvy, podľa ktorej koná vo svojom mene na účet inej osoby (ďalej len komisionárska zmluva ), obstará kúpu tovaru alebo predaj tovaru, platí, že táto zdaniteľná osoba tovar kúpila a predala.
Daj ich do súladu a zistíš, kedy sa musí realitka registrovať pre dph. Nie je podmienkou, aby dom musela aj kúpiť. Podľa § 8/6 stačí zobchodovať. Ak reaguješ, musíš to, na čo reaguješ čítať pozorne a celé a pochopiť, čo predchádzajúci chcel povedať. Ak máš upresňujúce § o opaku, tak prosím cituj, nech vieme viac. Dojem nestačí. Neviem, či predaj cez realitku je iba službou, keď realitka vystupuje ako komisionár svojho klienta, ktorého kupujúci mnohokrát ani neuvidí. . Ale inak … ok ! Pomáha to k zvýrazneniu rozdielov v tvrdeniach.
Dnes sa trochu nudím a odpovedám hádam na piatu otázku, ktorá je dlho-dlho bez odpovede. A už druhýkrát schytávam. Od "starších", ktorí veľa vedia, ale neodpovedali, iba pripomienkujú. Ale ... aj to je ok !
šromo
17.06.13,17:17
Ďakujem za názory a rady