reneme
14.06.13,12:17
Dobry den, chcem sa informovat ako postupovat,alebo aky bude postup, pokial opatrovnik ,ktorý sa stará o TZP, uz sám potrebuje preukaz TZP a opateru.
Matka sa stará o choreho syna, pobera prispevok na opatrovanie. Doteraz bolo vsetko v poriadku, az kym sa matkin stav nezhorsil a sama bude teraz potrebovat opateru /u matky skor asistencia/. Ide o to, ze co a kto ma zo zakona postarat sa o jej choreho syna? Ma dve sestry z ktorych jedna je dlhodobo v zahranici /6 rokov/ a druha slobodna pracujuca mamicka so 4 detmi. Matka si podala ziadost do trencina aby umiestnila syna do zariadenia, ale odpisali jej ze nie je volne miesto a dali ho do poradovnika. V poradovniku sa caka niekedy aj niekolko rokov, tolko casu vsak matka nema. Ako ma postupovat a na koho sa ma obratit o pomoc? Socialku alebo UPSVAR? alebo sukromne zariadenia? Syn ma vlastny dochodok cca 330 eur . nemoze byť umiestneny v hociakom zariadeni lebo ma diagnozu paranoidnu schyzofreniu.
Za odpovede Vam dakujeme.
Katy a R
14.06.13,10:28
Nuž najideálnejšie je - keď sa postará rodina v domácom prostredí . Alebo ak sa nájde niekto, kto by s tým synom býval ??
Čo sa týka zariadenia - tak tam tie poradovníky sú ... treba pozrieť viac zriadení - možno nie všade je to také zlé ..
Na preklenutie nejakej doby by bolo možné obrátiť sa na obec - majú svoje opatrovateľky - aspoň na pár hodín by možno mohli - platí sa za to. (zák 448/2008). A možno by aj pomohli s umiestnením - keď by to bolo akútne ??
Stefan2005
14.06.13,11:09
... v každom prípade by som danú situácia riešil s poskytovateľom príspevku na opatrovania, teda s UPSVAR - poberateľ príspevku totiž podľa vyššie uvedeného stavu už nemôže vykonávať opatrovanie blízkej osoby, preto vyvstáva otázka oprávnenosti poberania príspevku.
Katy a R
14.06.13,11:16
nuž - ja by som sa tam veľmi neponáhľala! Až potom, keď si nájdu nového opatrovateľa ! o potrebe opatrovania matky píše v budúcom čase ...
Stefan2005
14.06.13,11:50
Katy a R (Dnes 14:16) nuž - ja by som sa tam veľmi neponáhľala! Až potom, keď si nájdu nového opatrovateľa !

Fyzická osoba môže vykonávať opatrovanie, ak:
je plnoletá, má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, je fyzicky a psychicky schopná vykonávať opatrovanie,.... Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak osoba poberajúca príspevok na opatrovanie sama je odkázaná na opatrovanie, NIE JE SPOSOBILÁ vykonávať opatrovanie, tak poberá príspevok na opatrovanie neoprávnene, a bude ho musieť vrátiť... takže preto som doporučoval návštevu UPSVaR....