Piskotove_cesto
14.06.13,15:20
Chystám sa na všeobecnú štátnicu z francúzštiny na jeseň v Bratislave a snažím sa dopátrať k nejakým bližším informáciám o tejto skúške. Idem tam totiž ako externista. Úroveň jazyka mám dobrú, už mám aj DALF a pár (presne) rokov som bola vo Francúzsku. Len mi je jasné, že táto skúška je aj o reáliách a jednoducho si treba nacvičiť niektoré témy (predstavujem si to ako maturitu, kde sú tiež nejaké okruhy a človek musí vedieť niečo povedať k tak všeobecným témam ako "Súčasná móda", príp. "Paríž a jeho pamätihodnosti"). Ako to však konkrétne prebieha? Na stránke Štátnej jazykovej školy sú len tieto okruhy a nijaké podrobnosti. Takisto tie reálie a literatúra - koľko informácií o tom treba mať a aké podrobné (napr. taká história francúzskeho jazyka 17.storočie a pod.). Ako dlho o tom človek potrebuje rozprávať?
V tej písomnej časti sa takisto nejaká esej. Sú tam aj nejaké kritériá na štruktúru? Napr. pri DALF treba vedieť urobiť tzv. syntézu či parafrázovanie.

Vopred vďaka za rady, najmä od tých, čo skúšku už absolvovali.
Zuzanka_ba
18.06.14,19:00
ahoj, pred dávnym časom som urobila všeobecnú štátnicu z angličtiny, snáď je to podobné. z reálií som dostala historickú tému, ak si dobre pamätám udalosti, v maturitnom štýle som porozprávala, čo som vedela, mali aj nejaké doplňujúce otázky, ale neprišlo mi to ako skúška, aj sme odbočil od témy. atmosféra bola taká celkom v pohode.
slohová práca by asi mala mať štruktúru - v akomkoľvek jazyku. priznám sa, že ja som sa snažila hlavne to nekomplikovať zložitými súvetiami, aby som zbytočne nenarobila chyby.
témy by som odporučila mať spracované a ovládať tak, aby si vedela základné fakty a k tomu niečo navyše - keďže nie je presne dané, čo všetko treba vedieť. môžeš si ich pripraviť cca v takom objeme informácií, ako maturitné témy.