Luigi711
15.06.13,09:42
Minulý rok
V júni 2012 bol môj príjem za jednorázovú brigádu 200€ (žiadna daň ani soc. či zdrav. poistenie), cca v strede júla som dostal po spracovaní miezd potvrdenie o príjme a keďže som prekročil nejakých 140€ ma vyradili z evidencie - spätne od 1. júna a zaradili ma až v polovici júla (keď som si podal žiadosť o opätovné zaradenie)
Tým pádom som si musel zaplatiť zdravotné poistenie od 1. júna do polovice júla (cca 75€ - cca 50€ mesačne) takže moja mzda bola v konečnom dôsledku 125 € v čistom (ak by som zarobil len 135€, neplatil by som 75 € odvody, pretože by som zostal naďalej evidovaný) - je toto bežný jav?

2. Ako by to bolo tento rok, keď sa platia 11% odvody (zdrav. a soc.) už od prvej odpracovanej hodiny resp. prvého eura a minimálny odvod samoplatcu do zdravotnej poistenie je cca 55€? Preddavky čo sa platia od prvej hodiny sa zarátavajú do minimálneho odvodu zdrav. poistenia?
Poistenie čo platím z každého
veronikasad
15.06.13,08:12
1. je to bežný jav, ak chceš zostať evidovaný uchádzač o zamestnanie, nesmieš prekročiť stanovený príjem, inak ťa spätne vyradia z evidencie UP a ZP musíš zaplatiť ako samoplatitel.

2. Ak by ťa vyradili z evidencie po 1.1.2013, zrejme by si si ako samoplatitel musel doplatiť za víkendy a dni kedy si ako dohodár nepracoval. Informuj sa v prísl. ZP
Luigi711
15.06.13,08:36
1. OK

2. ja som mal skôr na mysli, že na brigády napr. 7 hodín denne (ako som bol vykladať tovar v jednom obchodnom reťazci) 2,30 na hodinu, brigáda počas prac. dní, trvanie dva týždne.
2,30 x 6,5 x 10 = 149,5 €
z toho
5,98 € zdravotné ja (14,95 € zamestnávateľ)
10,47 € sociálne ja (25,42 € zamestnávateľ)

Takže za 10 odpracovaných dní po 7 (6,5) hodín je suma zaplateného zdravotného poistenia 20,93 € a 21 dní vlastne nepracujem, ale som vyradený z úradu práce, koľko si budem musieť doplatiť zdravotnú poistku?

(čísla som dal ako príklad neriešiť to, že som mal robiť o nejaké 2-3 dni menej aby to za mňa zaplatil štát)
Katy a R
15.06.13,08:55
k tej prvej časti - pravidlá, ktoré treba dodržiavať počas evidencie na UPSVaR si podpisoval (že si s nimi oboznámený)... takže (ako píše Veronika)
dôležité je vedieť - ako ťa zamestnávateľ (ten obchodný reťazec) prihlásil do ZP ?
Ak to teda bolo na dva týždene ? .. tak tie dva týždne neriešiš. ale zaplatíš alikvotnu časť (ako samoplatiteľ) z 55,02 - za zvyšné dni (v júni za 16 dní) .
Luigi711
15.06.13,09:05
a keď je mojim zamestnávateľom personálna agentúra, lebo som pracoval ako lízingový pracovník a zmluvu dáva agentúra stále do konca mesiaca. Mal som aj tak že zmluvu na celý mesiac a odrobil som dva víkendy.
Katy a R
15.06.13,09:18
ja z tohto neviem, že či ťa prihlasujú a odhlasujú zo ZP. (možno ide o nepravidelný príjem ???) jednoducho ZP platíš sám za tie dni, ktoré nie si prihlásený ako zamestnanec. Ale kedy si prihlásený? to si musíš zistiť.
veronikasad
15.06.13,09:18
Musíš si doplatiť pomernú časť z vymeriavacieho základu samoplatitela za dni, kedy si nepracoval. Výška príjmu u zamestnáívatela sa neberie do úvahy. (393/30*16)*14%
veronikasad
15.06.13,09:29
Pokial neprekročíš príjem, nič neriešiš. Ak príjem prekročíš a spätne ťa vyradia z evidencie, musíš doplatiť ako samoplatitel za dni kedy si nepracoval.