felama67
15.06.13,10:53
Prosím o radu: ak je bloček z RP z Ruska a obsahuje ruskú DPH, ale z Ruska nie je možné žiadať vrátenie DPH, je táto DPH nákladom moje firmy?
a_je_to
16.06.13,10:45
Ruská DPH podľa § 19/3/k/2 ZoDP zrejme môže byť nákladom, lebo nemôže byť uplatnená v odpočte, ako daň na vstupe. Treba si však zistiť aj ďalšie okolnosti, či nebolo povinnosťou prihlásiť tento nákup podľa colných predpisov. Ak totiž uplatňuješ náklady, tak zrejme ide o obchodný nákup, z ktorého máločo podlieha oslobodeniu od colných poplatkov, vrátane DPH z dovozu. Pozri si aj § 48 a § 48a, ZoDPH, tam je niečo vymenované. Závisí aj od sumy nákupu. Ak je to málo, radšej by som to ani neuplatnil. Ak je to naopak veľa, zvážil by som nebezpečie. Skús sa informovať aj na vnútrozemskej colnici, že chceš taký tovar kúpiť, že aké povinnosti máš. Po prihlásení na colnici ti k nákupnej cene, vrátane ruskej DPH pripočítajú aj tabuľkovú dopravu a k celému napočítajú 20% DPH z dovozu, ktorú musíš zaplatiť a budeš môcť odpočítať.