alenafredy
16.06.13,10:31
Prosim Vas potrebujem radu pre moju dcerku,ktora zije na slovensku a je invalidka.Otec sa rozviedol v roku 1996.Mama mu vyplatila v tomto roku 500 000 s ich spolocneho majetku.Otec ako rozvedeny kupil clenstvo a clensky podiel na bytovom druzstve v Leviciach na 3 izbovy byt.Mam i brata.od roku 1998 sme vsetci 3 uzivali tento byt i mame trvali pobyt.Otec sa v roku 2009 ozenil s mladou zenou s ukrajiny,ktora mu porodila 1 dieta a ma od roku 2009 trvaly pobyt.Tento rok 30.04.2013 otec zomrel.Jeho manzelka mi oznamila i mojmu bratovi,ze sa mame vystahovat z bytu,ze byt automaticky patri jej s dietatom.Nakolko na tento byt otec nemohol zanechat ziadnu zavät,lebo je druzstevny na jeho meno.Prosim vas o radu,ako je to po smrti otca.Ved clensto a clensky podiel otec ziskal v roku 1998 a vtedy bol rozvedeny.Tato jeho manzelka v nom zije 4 rok ,nikdy nepracoval.Je to mozne,ze mi 2 jeho deti s prveho manzelstva nemame ziaden narok na tento byt.Este neprebehlo dedicske konanie a uz mna i mojho brata vyhadzje s tohto bytu,ze aj tak pri dedicnosti sa cely byt prepise na nu a ona aj tak byt preda a my sa mame vystahovat.Ved ona ani nebola este jeho manzelka,ked otec ten byt nadobudol.Prosim vas,som tazko chora invalidka s trvalym pobytom na tento byt ,ako je to po smrti otca s tym druzstevnym bytom.Za skoru odpoved velmi pekne dakujem
marjankaj
16.06.13,08:37
Byt patrí a aj bude patriť bytovému družstvu. Nebude predmetom dedičstva.
Xanti
16.06.13,20:19
Skús čítať tu http://www.vop.gov.sk/najomna-zmluva macocha sa mýli, aj vy ste dedičia ... a vyhodiť z bytu sa nedajte, lebo sa don už nedostanete. Ak Vás bude vyhadzovať volajte políciu, nakoľko tam máte trvalý pobyt tak isto ako ona . Takže ako nemôžete vy vyhodiť ju ani ona nemôže vyhodiť Vás.

A najlepšie je nájsť si právnika, aby ste neurobili nejakú chybu. A naozaj neskončili na ulici.
Aj tu si môžeš čítať http://post.sme.sk/forum/archiv2007/showthread.php?threadid=30838
Mária27
16.06.13,20:36
Na tento prípad sa vzťahuje ustanovenie § 707 ods. 2 občianskeho zákonníka. Manželka by mala zo zákona právo zdediť členstvo v družstve a aj družstevný byt len vtedy, keby sa bol nájom bytu nadobudol počas manželstva.

Ak však otec nadobudol nájom pretým, ako sa oženil, zanikne spoločný nájom družstevného bytu úmrtím. Nájom bytu a členstvo v družstve získa jeden dedič, o ktorom sa rozhodne v dedičskom konaní. Hodnota týchto členských práv sa rovná trhovej hodnote bytu, teda dedič bude musieť ostatných vyplatiť.

§ 707
(2) Ak ide o družstevný byt, zanikne smrťou jedného z manželov spoločný nájom bytu manželmi. Ak sa právo na družstevný byt nadobudlo za trvania manželstva, zostáva členom družstva pozostalý manžel a jemu patrí členský podiel; na to prihliadne súd v konaní o dedičstve. Ak zomrel manžel, ktorý nadobudol právo na družstevný byt pred uzavretím manželstva, prechádza jeho smrťou členstvo v družstve a nájom družstevného bytu na toho dediča, ktorému pripadol členský podiel. Ak ide o viac predmetov nájmu, môže členstvo poručiteľa prejsť na viacerých dedičov.
Mária27
17.06.13,04:46
Nezabudnite tieto členské práva do dedičstva nahlásiť