Yurdo
16.06.13,13:52
Dobrý deň,

mám 24 rokov a v tomto roku mám prerušené VŠ štúdium. Od júna 2013 som prijal pracovnú ponuku v jednej reklamnej agentúre ako grafik, kde budem pracovať - ale len do konca roka. Preto by som sa rád opýtal, aký typ pracovného pomeru by bol pre mňa najvýhodnejší, najoptímalnejší a koniec koncov aj najpraktickejší na vybavenie.

Rozmýšľal som aj nad živnosťou, no tá sa mi asi neoplatí, kedže by som pracoval len pol roka. Od budúceho roka opäť študujem a zároveň idem hneď na zahraničnú stáž, preto ani nebudem v živnosti pokračovať popri štúdiu. Potom sa naskýta možnosť pracovať na Zmluvu o diele, na ktorú som už párkrát v minulosti pracoval, len neviem, ako je to s odvodmi.

Vedel by mi v tomto niekto poradiť?

Ďakujem veľmi pekne.
veronikasad
16.06.13,12:13
Z pohľadu odvodov a daní je pre teba práve tá krátkodobá živnosť najvýhodnejšia. Budeš platiť len preddavky do ZP vo výške 55,02€. Môžeš si uplatniť 40 % paušálne výdavky + ročnú NČZD a zdaníš len rozdiel.

Ako zamestnanec máš síce množstvo výhod (stravné lístky, dovolenky), ale odvody a daň pri vyššom príjme budú podstatne vyššie. Súčasne budeš aj nemocensky a dôchodkovo poistený (v prípade PN-ky máš nárok na nemocenské). Ako zamestnanec nevybavuješ nič, všetko za teba vybaví zamestnávatel