lub 123
16.06.13,14:20
Dobrý deň ,
som pracujúci dôchodca v chránenej dielni. Od 1.5.13 mi zmenili pracovnú dobu z 8 hod. na 6 hod., ale pracujem ako doteraz 8 hodín v nepretržitej prevádzke.Nemám určený mesačný pracovný fond , lebo všetko je závislé od čerpania dovoleniek alebo pns mojich kolegov.
1. Mám nárok na mzdu za prácu nadčas?
2. Ako vypočítať minimálny mzdový nárok ?
3. Mám nárok na doplatok do minimálnej mzdy ak bol hrubý príjem za mesiac máj 306,78 .- € , pri odpracovaní 6 dní po 7,5 hod a 13 dni dovolenky




Dobrý deň ,
v prílohe zasielam pracovný hárok za mesiac máj. Neviem či som vás správne pochopil. V máji som odrobil 6 dní po 7,5 hodín a kedže moja pracovná doba je určená na 6 hodín denne , mám nárok na preplatenie (6 x 1,5 =) 9 hodín nadčasov +nočné , víkendové príplatky ? Mimochodom tu dohodu som nepodpísal " dobrovoľne " , lebo úrad práce existuje.
avalik
16.06.13,12:31
§ 49

(1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas.

(2) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť zmenu ustanoveného týždenného pracovného času na kratší týždenný pracovný čas a zmenu kratšieho týždenného pracovného času na ustanovený týždenný pracovný čas.

(3) Kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni.

(4) Zamestnancovi v pracovnom pomere na kratší pracovný čas patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu pracovnému času.

(5) Zamestnanec v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sa nesmie zvýhodniť alebo obmedziť v porovnaní s porovnateľným zamestnancom.
--------------

§ 97
Práca nadčas

(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.

(2) U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.


Minimalny mzdovy narok - § 120 ZP

--------------------
Mesačná minimálna mzda

Mesačná minimálna mzda v nominálnej sume, ustanovenej nariadením vlády Slovenskej republiky, sa použije len v prípade, ak zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou pracuje v ustanovenom týždennom pracovnom čase, t.j. nemá dohodnutý kratší pracovný čas podľa § 49 Zákonníka práce, a v príslušnom mesiaci odpracoval plný mesačný fond pracovného času.

Ak takýto zamestnanec má dohodnutý kratší ako ustanovený týždenný pracovný čas alebo neodpracoval v mesiaci všetky pracovné dni, suma mesačnej minimálnej mzdy sa zníži v pomere, medzi skutočne odpracovaným časom a mesačným fondom pracovného času. Alikvotná výška sumy minimálnej mzdy v eurách za mesiac sa zaokrúhľuje na najbližších desať eurocentov.
http://www.employment.gov.sk/minimalna_mzda.html
veronikasad
16.06.13,12:35
1. Ak ti zmenili (s tvojim súhlasom) týždenný fond prac.času zo 40 na 30 hod. a vykonáš prácu nadčas (v rozsahu nad 30 hod.), máš nárok na preplatenie nadčasových hodín + nadčasový príplatok, ak si nebudeš čerpať náhradné volno.

2. minimálny mzdový nárok zodpovedá súčasnému fondu prac.času - 337,70/40*30

3. Nemáš nárok na doplatok do minimálnej mzdy pri plnom úväzku. Pripomínam, že ak si zmenu podpísal od 1.5. a dovolenku si čerpal až v mesiaci máji, nemáš preplatenú náhradu mzdy za dovolenku 8 hod. denne, ale len 6 hod, bez ohladu nato, že nárok vznikol pred 1.5.2013.
veronikasad
16.06.13,15:02
Nedá sa mi otvoriť tá príloha, skús inú príponu
veronikasad
16.06.13,15:05
Ak máš rovnomerne rozvrhnutý pracovný čas na 5 dní v týždni, žiadny nadčas ti v máji nevznikol. Podľa prac.kal. bolo v máji 21 prac.dní + 2 sviatky, t.j. 126 hod.+12 hod. sv.
Ty si odpracoval 45 hod. + 78 hod. dovolenka, ešte ti dve hod do zákl. fondu chýbajú.
lub 123
16.06.13,15:12
nemám rovnomerný rozvrhnutý pracovný čas pracujem v nepretržitej prevádzke
avalik
16.06.13,15:13
ako mas ustanoveny tyzdenny pracovny cas? 30 hodin? alebo 37,5 hodin?
veronikasad
16.06.13,15:19
ako mas ustanoveny tyzdenny pracovny cas? 30 hodin? alebo 37,5 hodin?
od 1.5. má zmenu na 6 hod. denne
lub 123
16.06.13,15:22
mám nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času v nepretržitej prevádzke
lub 123
16.06.13,15:31
v dodatku nemám určený týždenný pracovný čas a ani nemám limitovaný pracovný čas na mesiac. Jedná sa o pracovisko s 24 hodinovou prevádzkou , kde sa smennosť určuje aj podľa čerpania dovolenky alebo pns - ky. Jeden mesiac odpracujem napr. 17 smien po 7,5 hodín a iný zas 24 smien po 7,5 hodín , pričom pracovnú dobu mám podľa nového dodatku 6 hodinový , všetko podľa § 87
alohamercy
19.05.14,09:29
len pre ujasnenie - zamestnanec začal pracovať od 15.4. odpracoval 12 dní HM mu vyšla 300 € (čistá cca 260). Má zamestnanec nárok na doplatenie do minimálneho mzdového nároku? Resp. kedy vzniká nárok?
veronikasad
19.05.14,09:34
len pre ujasnenie - zamestnanec začal pracovať od 15.4. odpracoval 12 dní HM mu vyšla 300 € (čistá cca 260). Má zamestnanec nárok na doplatenie do minimálneho mzdového nároku? Resp. kedy vzniká nárok?
Akú hrubú mzdu má stanovenú v pracovnej zmluve ? Na ktorý príspevok reaguješ ?
alohamercy
19.05.14,09:42
len pre ujasnenie - zamestnanec začal pracovať od 15.4. odpracoval 12 dní HM mu vyšla 300 € (čistá cca 260). Má zamestnanec nárok na doplatenie do minimálneho mzdového nároku? Resp. kedy vzniká nárok?
Akú hrubú mzdu má stanovenú v pracovnej zmluve ? Na ktorý príspevok reaguješ ?

Hrubá mzda je 550 €, ale pracovný pomer začal 15.4, t.j. za apríl má odpracované iba 12 dní, HM za 12 dní vychádza 300 €. Preto sa len informujem, ako to je s mzdovým nárokom, či má naň nárok, resp. iba na to čo reálne odpracoval?
veronikasad
19.05.14,09:47
len pre ujasnenie - zamestnanec začal pracovať od 15.4. odpracoval 12 dní HM mu vyšla 300 € (čistá cca 260). Má zamestnanec nárok na doplatenie do minimálneho mzdového nároku? Resp. kedy vzniká nárok?
Akú hrubú mzdu má stanovenú v pracovnej zmluve ? Na ktorý príspevok reaguješ ?

Hrubá mzda je 550 €, ale pracovný pomer začal 15.4, t.j. za apríl má odpracované iba 12 dní, HM za 12 dní vychádza 300 €. Preto sa len informujem, ako to je s mzdovým nárokom, či má naň nárok, resp. iba na to čo reálne odpracoval?
Min.mzda je dodržaná, za mesiac apríl mu patrí pomerná časť hrubej mzdy (neprepočítavala som tvoj výpočet).