aklima
13.03.06,10:32
V roku 2005 sme uhradili dodávateľovi zálohu za tovar. Do 15 dní nám vystavil faktúru aj s DPH, ktorú sme si odpočítali podľa zákona. K dodaniu tovaru nedošlo, s obchodným partnerom sa nevieme dohodnúť na vrátení zálohy a preto chceme našu pohľadávku (zálohu za tovar) postúpiť. Ako treba účtovne postupovať?
Postupujeme bez DPH?
Postupujeme s DPH?
Podľa § 10 sa postúpenie pohľadávky nepovažuje za dodanie služby. Ako vysporiadame DPH?

Ďakujem za všetky reakcie, veľa úspechov
KEJKA
13.03.06,12:12
zaujímavý problém. Aspoň posuniem. Podľa mňa postupujete celú pohľadávku. Aj s tou DPH. Dlžník by ju mal uhradiť.
Ale ak vám zaplatia 100%, tak sa vám vlastne protihodnota vráti...
takže by ste mali DPH zasa odviesť, ale nesedí mi to na znenie zákona.
Ale príspevok sa aspoň dostane medzi novšie. Večer sa na to pozriem bližšie.
renča1
14.03.06,04:01
V roku 2005 sme uhradili dodávateľovi zálohu za tovar. Do 15 dní nám vystavil faktúru aj s DPH, ktorú sme si odpočítali podľa zákona. K dodaniu tovaru nedošlo, s obchodným partnerom sa nevieme dohodnúť na vrátení zálohy a preto chceme našu pohľadávku (zálohu za tovar) postúpiť. Ako treba účtovne postupovať?
Postupujeme bez DPH?
Postupujeme s DPH?
Podľa § 10 sa postúpenie pohľadávky nepovažuje za dodanie služby. Ako vysporiadame DPH?

Ďakujem za všetky reakcie, veľa úspechov

už som sa stretla s takýmto prípadom a my sme to postupovali aj s dph, i ked sme si nárokovali na dph. Postupujete s dph.
mubo
14.03.06,06:19
Samozrejme postupujete aj s DPH, lebo predavate financny nastroj a s DPH uz nic nerobite. Ak zinkasujete menej ako je pohladavka uctujete na 546/3xx a je to danovo neuznany naklad.
Lubkka
14.03.06,06:30
Pohľadávku postupujete celú, vrátane DPH.
Na základe Zmluvy o postúpení pohľadávky zaúčtujete:
546 / 314 "odpis" pohladavky
315 / 646 výnos z postúpenej pohľadávky a vznik novej pohľadávky

Potom si este dajte pozor na Zákon o dani z príjmu, pretoze podľa § 19/3/h sa zahrnuje hodnota pohladavky pri postúpeni len do vysky prijmu z prijatej úhrady z jej postúpenia !