hrosko
16.06.13,16:07
Kamoska potrebuje poradit, tak sem davam presne znenie jej problemu :) dakujem za pomoc

Firma s.r.o., ktorej majiteľ a konateľ je zároveň aj zamestnancom firmy, používa súkromne N motorové vozidlo na svoju podnikateľskú činnosť, je platcom DPH a uplatňuje si PHM v nákladoch + cestovné, nakoľko je to montážna činnosť v rámci SR.
Otázkou je ci si môže uplatniť základnú náhradu za každý km (podľa zákona 0,183) v podvojnom účtovníctve do nákladov bez toho, aby sme z toho nemuseli platiť zvýšené odvody a ktoré účty by sme použili. Ako zamestnanec si vypláca minimálnu mzdu. Auto nechce dať do majetku, nakoľko sa často kazí a do konca roka by chcel kúpiť nové motorové vozidlo na leasing.
Ako druha možnosť by zostávalo, keby ako FO mal s s.r.o. zmluvu na základe ktorej by mu vyplácala cca 300,- Euro za používanie súkromného vozidla (malo by to byť do sumy, aby FO nebola povinná platiť daň a PO by nevznikla oznamovacia povinnosť pri platbe v hotovosti, alebo by si to vyplácal cez účet)
Ktorá možnosť by bola najakceptovanejšia a bez výhrad DÚ?

- ak je od dane a odvodov oslobodené cestovne a náhrady za použitie súk.motorového vozidla tiez oslobodené - mohla by som mu to vyplacat spolu s cestovným a bol by pokoj - on by mal peniaze čiste v rukach a aj náklady by nam vznikli - neviem toto najst Zákone o cestných náhradách či je to od všetkého oslobodené.
tictac7
17.06.13,08:24
náhrady platené v zmysle zákona o cestovných náhradách (teda PHM podľa skutočne odjazdených km, základná náhrada na km, stravné, ubytovanie....) nie sú príjmom zamestnanca zo závislej činnosti a preto nevstupujú do VZ na ZP a SP, ani do základu dane z príjmov. Pre zamestnávateľa je to riadny, daňovo uznaný náklad.
Netreba však zabudnúť na povinnosť podať a uhradiť DzMV za rok 2013 za dni, kedy bolo súkromné auto využívané na služobné účely.
veronikasad
17.06.13,08:28
Ok, ale používané je nákladné motorové vozidlo zamestnanca. Ide v tomto prípade naozaj o pracovnú cestu ? Nemalo by to byť riešené ako prenájom ?
emasz
26.06.13,11:38
prosim moze mi niekto odpovedat na tu otazku ci by bol problem ked mame súkromné motorové vozidlo? dakujem za skoru odpved velmi pekne
marjankaj
26.06.13,11:43
Základná náhrada 0,183 €/km platí iba pre osobné vozidlá.
Sadzbu pre nákladné si má dohodnúť zamestnávateľ so zamestnancom.
emasz
06.07.13,14:43
dakujem za pomoc, veľmi mi to pomohlo