Dantess
16.06.13,15:13
Keďže spolupracujem so začínajúcimi podnikateľmi, ktorí otvárajú kaviarne riešim momentálne takéto témy. Aký kávový nápoj preferujete vy? Pravé espresso, alebo si dáte 200ml kávy? Rozmýšľali ste už ako sa tá vaša veľká káva pripravuje? Prečítajte si prosím článok a vyjadrite sa či by ste prestali piť to naše klasické Slovenské presso a prešli na to pravé predĺžené (teda dolievať vodou). Má môj článok dostatok silných argumentov, alebo vás to nepresvedčilo? Dík :-)

Článok: http://www.coffeein.sk/blog/29/espresso-versus-slovenske-presso/
avalik
16.06.13,13:21
pijem "male" espresso ... nie "velke preso" ... a zasadne bez cukru a bez mlieka :)
Dantess
16.06.13,13:34
áno ja som to písal.
Dantess
16.06.13,13:40
Lebo to je asi hlasujúci.

EIDT: teda ako tak pozerám, tak nie asi ale určite. 2 hlasovali prihlásení uživatelia (ja a on) a 1 hlas má neregistrovany uživatel.
buchač
16.06.13,13:45
Očuj margarétka....nerieš mená , ale kávu .....

Ozaj , s článkom a samozrejme aj tou prípravou ako požívateľ dobrého presska súhlasím ...
Obľubujem to väčšie a ako arab - silné a sladké ...mlieko do kávy si dáva iba barbar ...
buchač
16.06.13,13:59
nechodím do kaviarní,takže buchač,už ti tu nebudem zavadzať
mimotemy
Hm ....
Keď si tak prečítamTvoj príspevok ...

kopretinka
body? isteeeeeeeeeeeeee,veď tu sa dávajú body podľa mena,nie podľa toho,či človek dobre radí..........body za vtipy,za recepty,za fotky,za bársakú chujovinu.....a prestaňte tu už fňukať,stará porada je už pod drnom
http://www.porada.sk/t215354-p14-lucim-sa-so-starou-dobrou-poradou.html

Nevdojak mi napadlo , že aj Ty boduješ a hlavne neužitočné dávaš ...
Len mi tiež napadlo , že prečo tie ( ako vravíš ) chujoviny tiež občas píšeš ???
DanielaSL
16.06.13,14:22
Aj ja pijem malé presso bez cukru a mlieka.Našťastie mám doma stroj rovno kúpený v Taliansku, nastavený z výroby..takže predpokladám, že je nastavený dobre. A je fakt...rozdiel medzi veľkým a malým pressom býva dosť značný.
lujza.j
16.06.13,14:53
"polievkovú kávu" pijem iba mimo domu, čiže tam kde nie je espesso mašina...moje decko iba ristretto...vlastne podla nálady...ja tiež dávam takýto rýchly chlípočok, tak ja volám ristretto:D...kedže fungujem bez cukru, aj kávu pijem bez cukru a bez mlieka....a z "mareši" mlieka v káve mi bývalo špatne....
myslím, že vieš že Slováci nie su kávičkári,čiže praví espresso maniaci, keby .....tak by to tu fungovalo aj tak, že dám si pri pulte rýchle espresso na stojáka, ktoré je lacnejšie ako ked si k nemu sadneš....
ludí ťažko prerobíš....taloši povedia, že tu pijeme tie mliekové kávy lebo poriadnu kávu nevie spraviť...ja si skôr myslím, že ju nevieme piť.....ja si napríklad na velkej mliekovej káve...kapúčíííne, alebo latte pochutím iba nalačno, alebo doobeda....
Indeed
17.06.13,05:19
v zavere članku je udaj o cene 1 až 1,50 eur za dobrú kávu ???

Robíte si srandu ???

Už len z tohto dovodu nemože byť tá káva kvalitná...

V zahraničí /A/ cena šálky kávy sa pohybuje od 2,70 až po 3,80 eura

Pravda, je tam aj iná podnikateĺská etika...
angelik82
17.06.13,05:50
Clanok je napisny v celku ok. Ja by som tam navrhovala opisat viac o skodlivych latok, ako su benzín, spaliny a kadejake harabudrdy, ktore nemaju nic docinenia s dobrou kavou, resp. s kavou ktora nie je pre organizmus zdrava. Ja som sa este na sk nestretla s dolievanim vody, zato vzdy pijem najmensiu kavu. Ja si myslim, ze kazdy casnik by sa mal zaucat robit kavu, i ked na druhej strane nasa slovac to neoceni kedze nie sme tí ozajstní kavickari. ...
pecko007
18.06.13,06:26
ja pijem zasadne prave espresso, ktore si pripravim sam na svojom skutocne kvalitnom kavovare. zamerne zdoraznujem "skutocne", pretoze kvalitnymi sa v dnesnej dobe nazyva aj kadejaky delonghi, ktory o priprave kavy nevie takmer nic:)

s tou dlhou kavou s tebou ale nie celkom suhlasim. cafe lungo sa pripravuje prave dlhsim pretekanim vody cez kavu. ale cez spravne namletu a neda to 200 ml, ale len okolo 90 ml.

s tym americanom mas ale pravdu. ak by si zhanal nejake dalsie info o kave, mozes skusit tu: http://mojakava.sk/?utm_source=porada&utm_medium=web&utm_campaign=june

postupne tam pribudnu dalsie zaujimave clanky na temu "kavova kultura" :)
buchač
18.06.13,06:37
v zavere članku je udaj o cene 1 až 1,50 eur za dobrú kávu ???
Robíte si srandu ???
Už len z tohto dovodu nemože byť tá káva kvalitná...
V zahraničí /A/ cena šálky kávy sa pohybuje od 2,70 až po 3,80 eura
Pravda, je tam aj iná podnikateĺská etika...
....si robíš srandu teraz TY ???

Si toho názoru , že drahá káva ( v kaviareni ) je aj kvalitná a to aj v zahraničí ?
Tou podnikateľskou etikou myslíš čo ???
Že podnikateľ v kaviarenskom biznise je na určitej etickej úrovni ?
Povedzme , že toto beriem ...nakoľko je to aj fakt ,máš pravdu ..

Lenže druhá strana mince je skôr etika príjmov nášho obyvateľstva ( čiže aj " etika " podnikateľov - zamestnávateľov ) ...
V tomto prípade a súvislosti príjem kontra cena jednej šálky kávy by som si dovolil tvrdiť , že podnikateľ kaviarenského typu na Slovensku by veľmi rýchlo skončil s podnikaním ...
taiko
18.06.13,06:53
v zavere članku je udaj o cene 1 až 1,50 eur za dobrú kávu ???

Robíte si srandu ???

Už len z tohto dovodu nemože byť tá káva kvalitná...

V zahraničí /A/ cena šálky kávy sa pohybuje od 2,70 až po 3,80 eura

Pravda, je tam aj iná podnikateĺská etika...
No niesom si isty, ci nezavadzas. Ktore zahranicie mas na mysli? V NL je priemerna cena cappuccina 2.50 (rozpatie 1,80 az 3,50) a priemerna cena espressa 2,10 (rozpatie 1,80 az 3,00)
pecko007
18.06.13,07:08
heh, ale povedzme si uprimne, ze povacsine na sk dat za tu brecku co len 1 euro je vela:) pokial sa to zakaznici nenaucia pytat a personal vyrabat, je nezmysel za to pytat spravnu sumu

ako sory, ale prist do kavierne a pytat si "pikolo", dostat zle pripravene doppio, to si zasluzi vyfackat zakaznika a casnika (lebo o baristovi sa hovorit asi neda) a nie za to platit 1,50e :))
taiko
18.06.13,07:15
heh, ale povedzme si uprimne, ze povacsine na sk dat za tu brecku co len 1 euro je vela:) pokial sa to zakaznici nenaucia pytat a personal vyrabat, je nezmysel za to pytat spravnu sumu

ako sory, ale prist do kavierne a pytat si "pikolo", dostat zle pripravene doppio, to si zasluzi vyfackat zakaznika a casnika (lebo o baristovi sa hovorit asi neda) a nie za to platit 1,50e :))
no len odkial to ti ludia maju vediet? to podla pride s tym, ze ludia budu vela cestovat. Vtedy budu vediet, co si pytat, lebo to dostali v IT, alebo v UK. A budu aj vediet, co maju dostat. Nuz a potom aj majitelia budu posielat casnikov na solenia baristov, prestane sa uctovat cukor a mlieko zvlast a tak dalej :-)
Je to podla mna cele o tom, ze ludia nechcu kvalitu, ale dobru cenu a navyse sa este aj boja ozvat, ked ich niekto odrbava o vlastne peniaze. Myslim to to cele je sucastou vacsieho problemu
pecko007
18.06.13,07:22
@taiko: nemusis cestovat, staci vediet citat. (napr.: http://mojakava.sk/category/serial/druhy-napojov/?utm_source=porada&utm_medium=web&utm_campaign=june)

lenze ludia sa zial akosi stale brania radam. ked im niekto radi, lebo im chce dobre, oznacia ho za snoba, zosmiesnia, pohadaju sa s nim, budu sa s nim pretlacat o svojich domnienkach a tak. co ti poviem:)

berme to tak, ze zatial ludia dostavaju, co si zasluzia. cize su odrbavani. ale to je ich chyba, ked to nechcu zmenit a este su aj hrdi na svoju hlupost:)

a pritom staci tak malo. len si nieco precitat a zamysliet sa nad tym...

ked ale ludia nechcu kvalitu, ale len cenu, nech nechodia do kaviarne, lebo povacsine tam dostanu drahu nekvalitu:D jaaaaj, tazko je to s nasincom:)
lujza.j
18.06.13,07:26
......len tak na okraj ....kto tu robi časnikov?....tak potom tak aj vsetko vyzerá ......a potom pokial tu na SK sa bude lavazza prezentovat a pretlacat vsade ako naj kava....tak dovi-dopo....
pecko007
18.06.13,07:31
@lujza.j: z duse mi pises? :D
lujza.j
18.06.13,07:42
Ine to tu nebude!!
Vzdy sa do HR tesim na ich Franck kavu....ale v " SK stredisku" v Tucepi....minuly rok,ze dam si fajnovu vystrelovaciu po prichode autobusom.....a oni SK humac mi priniesli....som mala skoro kolaps.....dalsi v Dubrovniku namestie Gundulica,kava lavazza....pytam sa ci nemaju Franck...nie,tak ani ja nie.....pomoooc
pecko007
18.06.13,08:15
@lujza.j: ved si nemusis taketo znacky kupovat:) mozes si doma spravit aj kvalitnu vyberovu kavu
lujza.j
18.06.13,08:40
@lujza.j: ved si nemusis taketo znacky kupovat:) mozes si doma spravit aj kvalitnu vyberovu kavu
Mne ich kafića chuti... :-))... aj ta co doma varia v džerve.Domov kupujem podla toho kolko chcem investovat a tym padom mam aj taku kavu/ volam to krizovy balicek na kavu/....:-)) ale urcite nie lavazzu......ked pijeme dvaja 1kg kavy mame na tyzdne.....
....tak daj tipa..koštnem nieco....
buchač
18.06.13,09:01
...varia v džerve.

Luíííí....ak si schválne napísal , tak som nič nepovedal ...

...ale inak ????
Správne je to džezva ...

http://www.google.sk/search?q=d%C5%BEezva&client=opera&hs=7VZ&rls=cs&channel=suggest&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=sy_AUa_fCoWGswaShYGgAQ&ved=0CD4QsAQ&biw=1332&bih=621
pecko007
18.06.13,09:21
lujza.j
18.06.13,10:28
...varia v džerve.

Luíííí....ak si schválne napísal , tak som nič nepovedal ...

...ale inak ????
Správne je to džezva ...

http://www.google.sk/search?q=d%C5%BEezva&client=opera&hs=7VZ&rls=cs&channel=suggest&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=sy_AUa_fCoWGswaShYGgAQ&ved=0CD4QsAQ&biw=1332&bih=621
Buchino.....ja som cez mobil....všakovako mi ty pismenka..... :-)))
lujza.j
18.06.13,10:30
Dantess
18.06.13,10:36
Pecko Caffé Lungo je 60ml extrakcia cez 1 páku cca. 50sekúnd. Americano je cca. 200ml a dolieva sa vodou počas prípravy jedno pravé espresso. Tá džezvička s horúcou vodou sa dáva hlavne preto, aby ľudia mali na začiatku cremu, lebo ak im dáš pravé americano bez cremy, tak sa im to nebude páčiť. ľudia potrebujú CREMU :D
pecko007
18.06.13,12:34
@Dantess: nie ;)

60 ml je espresso doppio a robi sa zo 14 g kavy.

cafe lungo sa robi zo 7 g a cas extrakcie je priblizne 1 minuta, pricom to da nieco okolo 90 ml.

cafe americano je espresso do cappuccinoveho pohara (alebo vacsieho, ak chces) + extra nadobka s horucou vodou a konzument si doleje vodu podla vlastneho uvazenia.

ludia potrebuju kybel hnedej vody za minimum penazi a pritom si neuvedomuju, o co vsetko sa ochudobnuju. ale to je chyba mentality, nie kavy:)

ja ked chcem chut, dam si esrepsso, ked chcem objem, dam si cappuccino. a pripravim si to sam, lebo mam kvalitny kavovar:)
pecko007
18.06.13,12:34
@lujza.j: to bol link na eshop, nie na kamennu predajnu :) :) :)
lujza.j
18.06.13,13:05
@lujza.j: to bol link na eshop, nie na kamennu predajnu :) :) :)
kuknem to doma...cez.......mobil je to na figu...
ja chodim tu: http://www.cafepoint.sk
majka 62
18.06.13,13:14
luji, odporúčam navštíviť všetkým, ktorí si myslia, že vedia o káve všetko. Bola si ich pozrieť už aj v Poluse?
pecko007
18.06.13,13:22
od tych som pozeral par videi a dobre som sa zasmial:) tolko nezmyslov o kave na jednom mieste som este nevidel :D ale neva...
lujza.j
18.06.13,13:25
luji, odporúčam navštíviť všetkým, ktorí si myslia, že vedia o káve všetko. Bola si ich pozrieť už aj v Poluse?
V cafepointe?..
Dantess
18.06.13,13:28
http://en.wikipedia.org/wiki/Lungo

Tak pecko môžeš čítať :-)
lujza.j
18.06.13,13:28
od tych som pozeral par videi a dobre som sa zasmial:) tolko nezmyslov o kave na jednom mieste som este nevidel :D ale neva...

Ale ved ja tam chodim kupovat cafe... :-))
majka 62
18.06.13,13:35
luji, odporúčam navštíviť všetkým, ktorí si myslia, že vedia o káve všetko. Bola si ich pozrieť už aj v Poluse?
V cafepointe?..
áno Luji, v cafepointe som myslela
lujza.j
18.06.13,13:39
luji, odporúčam navštíviť všetkým, ktorí si myslia, že vedia o káve všetko. Bola si ich pozrieť už aj v Poluse?
V cafepointe?..
áno Luji, v cafepointe som myslela
Hej v predchadzajucom prispevku to spominam :-)...chodila som na Žilinsku a predtym na Mickievičku.....
majka 62
18.06.13,13:42
prepáč, teraz som to nepostrehla ale pamätám sa keď sme mali už debatu na túto tému kedysi dávnejšie, že si spomínala, že tam chodíš a ja tiež roky, rokúce a zatiaľ nemám dôvod meniť.
lujza.j
18.06.13,13:48
prepáč, teraz som to nepostrehla ale pamätám sa keď sme mali už debatu na túto tému kedysi dávnejšie, že si spomínala, že tam chodíš a ja tiež roky, rokúce a zatiaľ nemám dôvod meniť.
Ja tiez nie....ale ako nebranim sa okostovat odporucane....len tiez mam nejaky financny limit...asi tak max.-+ 30€ za kg.....este ked pijem sama tak mozno ....
Dantess
18.06.13,13:51
Lujza môžeš skúsiť aj našu vlastnú espresso zmes Elite: http://www.coffeein.sk/detail/115/coffeein-elite-200g-zrno-espresso-zmes/

Predám jej najviac. Je pražená o niečo svetlejšie, než je bežným zvykom, takže sú tam úplne iné chuťové škály, ako pri kávach s tmavým pražením.
majka 62
18.06.13,13:56
prepáč, teraz som to nepostrehla ale pamätám sa keď sme mali už debatu na túto tému kedysi dávnejšie, že si spomínala, že tam chodíš a ja tiež roky, rokúce a zatiaľ nemám dôvod meniť.
Ja tiez nie....ale ako nebranim sa okostovat odporucane....len tiez mam nejaky financny
limit...asi tak max.-+ 30€ za kg.....este ked pijem sama tak mozno ....

samozrejme, ale je z čoho vyberať a ochutnávať a hlavne je to špecializovaná predajňa, čo má u mňa veľké plus, veľký výber, rôzne cenové relácie a personál veľmi príjemný.
pecko007
18.06.13,13:57
@Dantess: tu haluz na wiki som cital uz velmi velmi davno:) len akosi nechapem, ktoru cast mojho tvrdenia sa tym snazis vyvratit, lebo nic take tam neni, co by cokolvek vyvracalo, mozno som sa len zle pozeral.

tu http://mojakava.sk/ristretto-espresso-doppio/?utm_source=porada&utm_medium=web&utm_campaign=june si pozri, ako je definovane espresso a porovnaj napriklad cas extrakcie s tym,co je v tej wiki, co si mi dal:)

navyse, ja som to aj prakticky skusal. za 60 s mi natieklo nieco blizko 90 ml a mletie a utlacenie bolo ok:)
pecko007
18.06.13,14:01
@lujza.j: v pohode, ja som len usudzoval podla videi, ze typek o kave vela nevie. ale je pravda, ze som tam nikdy nebol:) ktovie, v skutocnosti mozno nepredavaju niekolko mesiacov stare zmesi...

ja osobne by som do zmesi aj tak nesiel. ked uz, tak skus nejaku jednoodrodovu 100% arabicu pri tychto kavach http://espressoshop.sk/11-coffee?utm_source=porada&utm_medium=web&utm_campaign=june sa mi este nestalo, aby mi nejaka nechutila (narozdiel od inych znaciek a zdrojov)
Dantess
18.06.13,14:01
Pecko keď espresso nateká 25-30 sekúnd a jeho objem je 30ml, tak ako môže za 60sekúnd natiecť 90ml?
pecko007
18.06.13,14:09
@Dantess: tym, ze tlacis vodu cez kavu nepretrzite a vytahujes z nej rozpustne latky, kava v pake postupne kladie mensi odpor vode. neni to nejaka brutalna zmena, ale staci to na ten rozdiel, ktory naznacujes.

mozno sa budes pokusat moje tvrdenie zosmiesnit, ale kym tak urobis, skus si predstavit a spomenut, ako sa meni prud vytekajucej kavy pri espresse a podla mna budes musiet uznat, ze je to tak, aka pisem:)

ak by bol odpor konstantny, za 60 s by natieklo 72 ml. natecie ale niekde medzi 80-90 ml. tebe sa zda rozdiel 8-12 ml nerealny? mne nie.

ako som pisal vyssie, ja to mam prakticky overene. skus to aj ty, nepodvadzaj a uvidis:)
Dantess
18.06.13,14:13
Vyskúšam si to. Ikeď by ma zaujímalo na základe akých zdrojov tvrdíš to, že lungo má 90ml. A na základe akého zdroja podľa teba musí byť podávané americano s horúcou vodou, ktorá je v konvičke. Vieš o tom, že sa bežne americano podáva tak, že sa spraví do pohára espresso a priamo sa doleje vodou? Nemusí tam byť tá konvička.

Kto ťa vôbec učil? Aký máš certifikát?
majka 62
18.06.13,14:22
fúúha, tuším si mu šliapol na otlak ;) nakoniec tým týpkom bude on sám...
pecko007
18.06.13,14:26
@Dantess: hladaj po internete:) aj ja som hladal. ako si mi vedel dodat wiki, urcite najdes aj ine zdroje.

v kazdom pripade ale tretikrat zopakujem, ja som to prakticky vyskusal. spravne mletie, spravne utlacenie, spravny tlak v hlave, spusteny timer spolu s cerpadlom a pri 60 s cerpadlo vypnute, objem odhadom odmerany. preto som pisal, ze to bolo niekde okolo 90 ml.

nenapisal som, ze musi. pisal som, ze tak sa to ma. pokojne mozes zakaznikovi aj ty doliat. urcite to nebude technicky prehresok. bude to len neslusne voci zakaznikovi, pretoze tam ide prave o to, aby si to on dolial ako chce.

a na certifikaty sa tu s tebou rozhodne hrat nebudem. a vobec nie preto, ze ho nemam, ale preto, ze je to smiesne, kam sa to pokusas nasmerovat:) certifikat v tomto pripade predsa nic neznamena.

ja mat kaviaren, kaslem na certifikaty. pre mna ako kavickara a kaviarnika by bolo podstatne, ze obsluha vie pripravit spravne prave espresso a nie to, ze ma doma na stene zaveseny certifikat. ten kavu nerobi;) teda to vsetko za podmienky, ze nejaky zakon ten certifikat nevyzaduje...

takze to ber v pohode a len ako diskusiu.
pecko007
18.06.13,14:27
@majka: teraz neviem, koho si myslela:D ja som stupil na otlak jemu alebo on mne?:))))
majka 62
18.06.13,14:29
@majka: teraz neviem, koho si myslela:D ja som stupil na otlak jemu alebo on mne?:))))
skús porozmýšľať, možno na to prídeš ;)
avalik
18.06.13,14:30
zapojim sa do debaty ... moje decko ma tiez skusky na baristu ... a do cafe americano dava vodu pri stroji, nie zvlast v konvicke .... a tak to vysvetluje aj casnikom/ckam ked si objednava na SVK a ti vyvalu oci, ze co po nich chce ... "sak preso neeee ?" :D
pecko007
18.06.13,14:31
no tak mne to rozhodne vychadza na rovnicu, ze ja jemu:) ale mozem sa mylit. preto som ta poziadal o vysvetlenie :D
pecko007
18.06.13,14:31
@avalik: sak presne toto:)
lujza.j
18.06.13,14:36
@lujza.j: v pohode, ja som len usudzoval podla videi, ze typek o kave vela nevie. ale je pravda, ze som tam nikdy nebol:) ktovie, v skutocnosti mozno nepredavaju niekolko mesiacov stare zmesi...

ja osobne by som do zmesi aj tak nesiel. ked uz, tak skus nejaku jednoodrodovu 100% arabicu pri tychto kavach http://espressoshop.sk/11-coffee?utm_source=porada&utm_medium=web&utm_campaign=june sa mi este nestalo, aby mi nejaka nechutila (narozdiel od inych znaciek a zdrojov)
Zmesi kupujem malokedy.....
lujza.j
18.06.13,14:45
zapojim sa do debaty ... moje decko ma tiez skusky na baristu ... a do cafe americano dava vodu pri stroji, nie zvlast v konvicke .... a tak to vysvetluje aj casnikom/ckam ked si objednava na SVK a ti vyvalu oci, ze co po nich chce ... "sak preso neeee ?" :D
Juj,ale ved to by od tych" ludi od fachu "vela chcela.....moj chlap vyuceny v odbore iba s barmanskym kurzom......nie raz ucil akoze casnicku kapučííno robit....nevedela nic...iba vyzerala....
avalik
18.06.13,14:56
pecko007, takze ked som dobre pochopila, ty si samouk co sa kavy tyka?
Dantess
18.06.13,15:35
Pecko prosím si dôkaz o pravdivosti tvojho tvrdenia. teda že Caffé Lungo má 90ml. ja ti moje tvrdenie že má 60ml dávam tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Lungo, tu: http://www.piccoloneexistuje.cz/ceske-presso, alebo si kúp knihu Petry Veselej, kde o tom píše, alebo si zaplať baristické školenie od majstrov baristov, ktorí povyhrávali rôzne súťaže a potvrdia ti, že lungo má 60ml. Akože viem, že to myslíš v dobrom, ale tiež len podávaš dezinformáciu a potom tak vyzerá naša kávová kultúra. Bez príslušného vzdelania a skúseností...
pecko007
18.06.13,16:12
@avalik: ano a nevidim na tom nic zle. myslim si, ze o kave viem viac, ako poniektori ludia s certifikatom:) na to predsa netreba vysoku skolu. na baristickom kurze ich ucia magiu, ktoru sa nemozes naucit sama? takze asi tak.

@Dantess: stvrtykrat ti to opakujem a je mi az smiesne, ak to nevidis. empiria je moj dokaz. ale ak to uz budem musiet opakovat desiaty krat, mozno ti to nahram na video:)

ak si ale tak dokazovania chtivy, precitaj si poriadne clanok, na ktory sa sam odvolavas. v casti "Brewing" je napisane "... and lungo being 90–120 ml/3–4 oz."

knihu od petry mam. a? niektore veci konzultujem s typkom, ktory bol kedysi predseda kavovej asocie na sk a co to povyhraval. a?

ake vzdelanie a skusenosti mas ty, ze ides hodnotit tie moje a chytas sa so mnou za pasy?:) tvoj clanok tiez obsahuje dezinformacie. hodnotim to?

kamaratsky som len doplnil tvoje informacie (a diskretne uviedol tvoje dezinformacie na spravnu mieru) a teba to uraza. o com to potom je?:)
Dantess
18.06.13,16:39
Keď som pozeral pár blbcov ako sa hádajú o tom či má espresso 25ml, alebo 30 ml a či s cremou, alebo bez a vedeli o tom "diskutovať" celý deň, tak som si pomyslel, že sú to dvaja magori. Momentálne som padol do toho istého kruhu "dokazovania". Takže by som to uzavrel a nemíňal náš čas na debatu o 30ml vody navyše. V každom prípade Ti ďakujem za tvoje postrehy a želám mnoho zdaru v podnikaní. Verím, že sa na nejakej kávovej akcii stretneme a podebatíme, keďže nám ide o ten istý ciel. Aspoň trošku zvýšiť kávovú kultúru na SK...
pecko007
18.06.13,18:03
vidis, chcel som ti napisat nieco v podobnom duchu. predbehol si ma:)

som rad, ze sme sa dohodli. ide o kavu, nie o objem jednej kavovej lyzicky:))

rad si s tebou pokecam aj v inej diskusii na tomto portali;)
usko 1
20.06.13,11:31
K otázke: Pijem ristrretto bez mlieka a cukru. Chcela by som sa vyjadriť k názoru o cene. Myslím si, že cena kávy od 2 euro je riadne nadsadená a je to špecialita Slovenska, výnimkou nie je ani ČR. Je zaujímavé, že v Taliansku kde robia úžasnú kávu som sa stretla s cenou okolo 1 eura. Konkrétne v Ríme 0,80-1,80 euro. A to bola kávička.
Po príchode domov som nebola schopná kávu v našich kaviarňach vypiť - nehovoriac o cene.
lujza.j
20.06.13,11:38
Tu su šeci hamižnici hamižni.....nebola som v italii a kafíći,ale verim tomu....tu nejde tak o kvalitu danej kavy a sorty kavy,ale aky zisk je z 1kg kavy....
pecko007
20.06.13,13:04
podla mna ale treba brat ohlad aj na uroven klientely:) mozno v taliansku nie su tak sprosti zakaznici ako u nas:) ked je u nas zakaznik ochotny za hnedu brecku dat 2 evri, cudujete sa?

tam by mozno zakaznici takeho kaviarnika hnali. cize to neni len take jednofarebne, ze len majitel chce zarobit. zakaznici si to nechaju. preto musime pozdvihnut kavovu kulturu.

najprv treba ludi naucit si spravne pytat kavovy napoj. naucit ich rozpoznavat kvalitu od bordelu. a potom si zakaznici musia vydupat seriozne ceny.
lujza.j
20.06.13,13:31
Ukaz mi kaviarnika ktory nechce zarobit na kave....kolko ich bude......minimum...a to minimum bude ponukat inu kavu ako je marketingova lavazza....potom to olutuje....lebo vsetci maju v hlave iba tu,akoze naj...naj kavu.....kuknes na zrno a smetie....
pecko007
20.06.13,13:38
lujza, netvrdim, ze nechce zarobit:) jasne, ze kazdy by za kavu opytal aj 5 evri. ved ked je zakaznik ochotny za to tolko dat...

mne ide hlavne o to, aby si ludia uvedomili, co si pytaju, co dostavaju a za co platia.

ze si ludia hlupo nauceni na nekvalitu? no tak ich to treba oducit. lenze to nejde zo dna na den a malokto to s nimi vydrzi. lebo slovac je taka, ze ked ju chces naucit nieco pozitivne, prinajlepsom ta vysmeju a opluju.

lavazzu som minuly tyzden testoval. nema smeti namiesto zrna, to prrr. a to som ju kupil v supermarkete:) ona len bola takmer nechutna. ale mozno ta, ktora ide na taliansky trh, je chutnejsia a kvalitnejsia:)
lujza.j
20.06.13,13:53
Mozno vyssia rada...ale kaviarnik nekupi TOP...kupi priemer,alebo podpriemer.....ludia co maju radi dobru kavu,maju bud doma stroj a robia si doma,alebo maju svoju kaviaren kde chodia...ludi tazko preonaciš tu urcite....tak isto alebo podobne je to napr.s pizzou....kazdy ma o nej inu predstavu....celkovo nase gastro.....konec japonec
pecko007
20.06.13,13:57
plne s tebou suhlasim:) to vsak neni riesenie, suhlasit a uspokojit sa s tym, ze sme dementi. s tym treba bojovat. je to na roky, bude to tazke, ale 2-3 generacie a uspech sa mozno dostavi:D

s tym strojom mas ale pravdu. mam kvalitnu masinu a robim si kvalitnu kavu sam. v kaviarni by som celu svoju kavovu vybavu prepil za 3/4 roka:)
lujza.j
20.06.13,14:07
Vies,ale toto je akoze len o kave,ale toto je take iste aj inych sferach....Je to taka nejaka pasivita...a ze sa uspokojis s tym co ti ponuknu ofrfles,ale kupis-zaplatis a neriesis....
pecko007
20.06.13,15:25
zial, je to tak. co ti poviem:) holt, slovac. pri pivku pred telkou kazdy narieka, ako je to tu rozmrdane, ale ked treba konat, nikoho sa nic netyka:)
nikol123
17.10.13,10:42
Pijem presso kávu bez cukru a smotanou
pecko007
18.10.13,05:49
trosku si rypnem, hadam sa dockam vseobecneho odpustenia:))))

skus niekedy ciste a spravne pripravene espresso a zistis, co je to kava:))) kukaj, ako ma vyzerat http://mojakava.sk/ristretto-espresso-doppio/