VieraPopluharova
16.06.13,20:41
Z predchádzajúcich odpovedí je mi jasné, ako sa brániť voči ostatným vlastníkom, ale ako voči zastupcovi vlastníkov, ktorí dodá faktúry za vykonané práce odsúhlasené nadpolovičnou väčšinou vlastníkov, ktorí síce práce odsúhlasili, odsúhlasili zaplatenie faktúry, ale nikoho nezaujíma, že faktŕa znie napr. :fakturujeme Vám vykonané práce na údržbe chodníka a zelene, kde nie je rozpísaný materiál, počet odpracovaných hodín a faktúry vystavuje firma blízka zástupcovi vlastníkov, máme správcu, ktorý na toto upozornil zástupcu vlastníkov, no opäť priniesol nadpolovičný súhlas vlastníkov, ktorý získal cez meilovú komunikáciu, každý rok sa vyčerpá fond opráv cez takéto faktúry, mám k tomu otázky:
1/ je správca s ktorým je uzatvorená správa domu oprávnený dať preplatiť túto faktúru, napriek tomu, že zástupcu vlastníkov upozornil a on opäť priniesol nadpolovičnú väčšinu súhlasov?
2/ kto rozhoduje o čerpaní fondu opráv a preplácaní faktúr: nadpolovičná väčšina vlastníkov, alebo správca domu?(predpokladám, že nadpolovičná väčšina)
3/nadpolovičná väčšina vlastníkov odsúhlasila opravu zámkovej dlažby na mestskom pozemku, nakoľko na parkovanie ho využívajú i vlastníci domu i návštevníci mesta, resp. nadpolovičná väčšina vlastníkov môže rozhodnúť o úhrade faktúry i čo nie je vo vlastníctve domu?
4/Ako sa má zachovať správca, ktorý zástupcu na toto upozornil, no nadpolovičná väčšina to napriek tomu odsúhlasuje. ja keď sa na schôdzi ozvem proti takémuto konaniu pozerajú na mňa ako mimozemšťana, čo vyrývam.....som v tom sám, ani jeden vlastník sa voči tomu neohradil, nakoľko ide skoro všetko o kamarátov zástupcu vlastníkov a tí čo nie su sa boja ozvať?
Ďakujem za odpovede, prípadne i o §§§ k otázkam.
sito
16.06.13,20:02
Musíte mať so správcom zmluvu o výkone správy, v ktorej máte dohodnuté podmienky hospodárenia s FPOaÚ. Do akej výšky sumy môže správca uhradiť faktúru a za čo z FPOaÚ.

Zástupca vlastníkov zo zákona zabezpečuje styk vlastníkov so správcom, nemôže zo zákona rozhodovať sám o spoločných veciach. Ale vlastníci mu tiež môžu schváliť určitú sumu, ktorú môže dať z FPOaÚ uhradiť správcovi.

To musí byť schválené nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov.

Ak sú náklady na opravu vyššie ako schválené sumy, je treba súhlas nadpolovičnej väčšiny na schôdzi, prípadne písomne spôsobom zákonom stanoveným o písomným hlasovaním. Elektronicky, nie!

Správca vykonáva správu v mene vlastníkov a s ich súhlasom, samozrejme to musí byť v súlade so zákonom 182/1993 a súvisiacimi zákonmi so správou bytového domu.
nunenko
17.06.13,06:48
To, že moje peniaze sú naše, to pochpí správca i zástupca vlastnkov, ale to že naše peniaze sú aj moje už ťažšie.
Brániť sa je ťažko, skôr nemožné, ako možné. Sám zákon hovorí že "prehlasovaný vlastník" ( (4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.), teda mal by byť prehlasovaný, a je zrejmé že zaujal k hlasovanej otázke opačný postoj ako väčšina.
Ak od odhlasovaného ubehol vymedzený čas vlastník sa môže brániť len nasadením modrých sluchátiek na uši (tzv. Harmanizácia vzťahov vz. 58)
PASKOV
17.06.13,11:16
Bohužel i našem domě podobně bačuji již 10 let příslušníci rychlé roty a já zatím jen marně hledám účinnou obranu.

Rád se poučím.
sito
18.06.13,21:08
To snáď nie je možne? Ty čo rád poučuješ, sa chceš poučiť, tu na porade?

Keď oni sú rýchla rota, sadni na rýchlik a rýchlo ..., lebo pomaly z toho zblbneš. Nie,ďalej zájdeš, skôr pôjdeš.

Nič si s toho nerob, u nás na Slovensku, že keď si zvykneš na šibenicu, ostatok je malina.
julysak
19.06.13,04:39
Sitko.
Vieš sám aká divná môže byť skladba vlastníkov v BD.
Ako 2-3 klebetné vytvoria "atmosféru"
A kedže som hubu nevyhral v lotérii aj ja v našom BD na väčšinu vecí kašlem

PS
Pozri inde môj príspevok o nekonečnej soc./kap. fantázii mojej susedy ohľadom vody v pivnici
sito
19.06.13,07:37
Že či viem? Viem! Aj román by sa dal napísať, Aká hlúposť sa usídlila v bytovom dome?

A deratizácie, nepomôže, že?

Zateplíme pivnice? Nie! Ani zvonka, ani stropy. Len okná sa vymenia. Pivnice majú byť studené.

A bolo by to zbytočne, druhá hovorí, však platia najmenej za teplo.

Aj sa stalo, je tak.

Však sa aj vy na prízemí, povozte vo výťahu, keď už vám naúčtovali aj elektrinu.

Ako na kolotoči. Len nie do kolečka do kola ...

len hore a dole ...

Budeme zbierať papier, aby sme mali na opravy.

Niekto dopísal. Áno! A na jar podbeľ, a na jeseň šípky, aby sme mali viac.

...............