veronika.02
17.06.13,08:22
Dobrý deň, som čerstvou absolventkou a som evidovaná na úrade práce. V našom meste berú do jednej firmy momentálne brigádnikov, kde som bola aj osobne podať žiadosť. Povedali mi, že berú len na dohodu a už je na mne, či budem evidovaná a budem môcť zarobiť len určitú sumu alebo ma vyradia z evidencie a môžem zarobiť cca 310 eur (tak mi povedala personalistka), ale si musím platiť odvody. Nakoľko sa v takýchto veciach ešte veľmi nevyznám, tak Vás chcem poprosiť o radu, že čo by sa mi viac oplatilo prijať, ak by mi volali, že ma berú? Ďakujem všetkým za odpovede.
Jozef Mihál
17.06.13,15:21
Ako cerstvej absolventke Vam v prvom rade odporucam tu pracu prijat, aby ste ziskavali prax a skusenosti. Pokial ide o odvody, personalistka asi myslela zdravotne poistenie - ak Vas vyradia z evidencie a na dohodu nebudete pracovat kazdy pracovny den, tak za tie dni, kedy by ste na dohodu nepracovali, si musite platit zdravotne poistenie sama (v prepocte necele 2 eura na jeden den).

Mimochodom, ste absolventka SS, VS, ktoreho stupna? Pytam sa preto, lebo mozno mozete pracovat na DoBPS, kde su odvody nizsie.

...

Doplnam na zaklade reakcie zadavatelky otazky: Ak ste cerstva abs. bakalarskeho studia, tak odteraz az do konca oktobra mozete pracovat na DoBPS, pri ktorej su pomerne nizke odvody, o com Vam viac povie personalistka, resp. si to zistite sama.

Ak by ste nepracovali na DoBPS ale budete pracovat na DoPC pri zarobku cca 300 eur, tak pri takejto dohode platite normalne odvody (tj. pomerne vysoke, 13,4%) zo zarobku a naviac zdravotne poistenie necele 2 eura za tie pracovne dni, kedy by ste na DoPC nepracovali.vec je pomerne zlozita a vyzaduje si vela pisania, (Vasa) skusena mzdarka by sa vsak v tomto uz mala orientovat.
veronika.02
17.06.13,17:00
Prácu určite prijmem, keď mi zavolajú, len som chcela vedieť, či sa mi teda oplatí pracovať na dohodu popri evidencii alebo si platiť tie odvody. Ak som teda správne pochopila, tak sa platí IBA zdravotné poistenie a aj to len v tie dni čo by som nepracovala? Teda keby nepracujem v mesiaci len napriklad 5 dní, tak budem platit len cca 10 eur za celý mesiac? Nič iné platiť netreba? Tak v tom prípade sa mi asi oplatí sa nechať vyradiť z evidencie a platiť si tie odvody, však? A som absolventkou VŠ bakalárskeho stupňa. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.