MFFM
17.06.13,09:55
Prosím o radu robím Avon mávam tak objednávky za tých 120 euro mesačne a ešte jeden katalógový predaj tam tiež tých 100 euro mesačne. Viac ako polovicu z toho ani nepredávam objednávame si kamošky spolu aby sme mali vyššiu zľavu. Moja otázka znie vyplýva mi nejaká povinnosť voči daňovému úradu alebo živnostnenskému? A ako to roztriediť na čo som predala a čo je pre moju vlastnú spotrebu? A ešte mám pod sebou aj sieť ľudí a zato mám provízie, ktoré si čerpám formou výrobkov. T.j. o to menej platím na faktúre + Som na materskej dovolenke.
KEJKA
17.06.13,08:12
Nejde ani tak o to, koľko si nakúpila, ale koľko si predala.
Ak to aj predávaš kamoškám - aj to je tržba.
takže máš cca 120+100=220 mesačne nákup, z toho vychádza obrat *12 mesiacov 2640 EUR,
plus k tomu tie provízie - vôbec nepíšee o výške.
Takže povinnosť voči DU máš, tiež asi voči ZP - ved je to podnikanie.
wagner
17.06.13,09:01
Ja to teda za podnikanie nepovažujem. To že jej firma vlastne za to, že predá jej tovar dá zo svojej marže nejaké drobné, tak to predsa nie je zisk. Kamarátky to majú tiež za zľavu, takže ja nevidím za tým žiadne obohacovanie. Pokiaľ viem, tak je to len oficiálny predaj za cenu, za ktorú by to kúpili od firmy, pokiaľ nie sú zaregistrovaní. A kamarátky využívajú jej zľavu. Netreba aj tie zdaniť? Lebo majú zľavu?Toto predsa nie je podnikanie.
MFFM
17.06.13,09:09
z tých 2640 čo ste mi vypočítali za rok v tom sú zahrnuté aj nákupy pre mňa a kamošky , ktorým tiež predávam so zľavou respektíve objednávame si spolu aby sme dosiahli vyššiu zľavu. Za rok predám maximálne za 1000 euro aj to vravím veľa. A provízie si čerpám formou výrobkov t.j. dostanem niektoré výrobky gratis - je to darček? alebo aj to mám zdaniť?
MFFM
17.06.13,09:10
myslím, že aj tak by mi nevyšlo, že mám platiť daň aj tak si to mám dávať do dańového priznania?
Braňo
17.06.13,10:11
nie je až tak podstatné, či to považuješ Ty za podnikanie, ale podstatné je, či Tvoja činnosť má znaky podnikania a či porušuješ zákon. Je jedno, či predáš za 100 EUR alebo 1000 EUR, ke´dže to robíš opakovane. O registračnej pokladni pri predaji tovaru už ani nehovorím...