miruka
17.06.13,13:45
Chcem sa opýtať. Doteraz som účtovala len v s.r.o. neúčtovala som v a.s. Aké sú zvláštnosti účtovania v a.s. v porovnaní s s.r.o.?
tictac7
18.06.13,07:32
pri bežnej činnosti a.s. sú všetky účtovné prípady totožné. Rozdiely sú napr. pri rôznych obchodoch s akciami (upisovanie a pod.)
miruka
18.06.13,13:12
Aj som si myslela, že tam nebudú nejaké rozdiely. Akurát pri upisovaní akcií atď.
Economic
01.09.13,08:44
Opäť poprosím skúsenejších poraďákov o pomoc. Doteraz som účtovala iba SRO, no pribudla mi jedna novolzaložená AS. Kedže som AS ešte nikdy neúčtovala viem, že účt. závierku musí mať overenú audítorom. Pri tejto súvislosti sa chcem skúsenejších spýtať :
1. DP musíme podať do 31. 3. . Do tohto termínu musí byť aj audít závierky ? Alebo do akej lehoty musíme mať audit ? Správu audítora dokladám DÚ ?
2. Má AS povinnosť zverejňovať účtovnú závierku v obchodnom vestníku ? Myslím, že áno, ale nie som si istá. Je tu lehota ?
3. Auditora si môže spoločnosť vybrať sama ? Myslím, že áno.
Vopred ďakujem za každú radu. (Dlho som odolávala, že sa do toho nepustím, ale klient bol neoblomný a veľmi chcel, aby som to robila ja. No je opäť výzva pre mňa. Naučiť sa opäť niečo nové pre mňa.
Ružena521
01.09.13,12:46
Akciová spoločnosť má povinnosť auditu, ak spĺňa podmienky uvedené v § 19 zákona o účtovníctve. Za predpokladu, že a.s. má povinnosť auditu, tak:
1. účtovná závierka musí byť audítorom overená do jedného roka od skončenia účtovného obdobia, za ktoré sa zostavuje
správa audítora sa nepredkladá DÚ
2. audítora si účtovná jednotka vyberá sama (audítora schvaľuje a odvoláva VZ)
3. účtovná závierka sa zverejňuje v zbierke listín OR a v obchodnom vestníku - do 30 dní po schválení účtovnej závierky
Economic
01.09.13,14:34
Ďakujem veeeľmi kráááásne... Možno ešte neskôr poprosím o pomoc, pretože je to firma, ktorá sa rozbieha, teda § 19 = zatiaľ nemá ani taký majetok, ani obrat, ani zamestnancov.. Musia byť splnené aspoň 2 tieto podmienky, však ?
Ešte raz pre istotu sa opýtam, ak by mi AS nesplnila ani jednu podmienku podľa § 19, nemusím účtovnú závierku overovať audítorom vôbec ?
Ružena521
01.09.13,20:28
Nie, ak nesplnia podmienky majetku, obratu a zamestnancov , tak nemusia mať audit. Táto zmena v zákone je od roku 2010. A ešte jedna podmienka je tam podľa § 19 ods. 2 písm. b) aby nemuseli mať audit, že cenné papiere akciovej spoločnosti nie sú obchodovateľné na regulovanom trhu.
promont maja
02.09.13,05:53
... neužitočné? ... príspevok od Ruženy521 ... tak by bolo fér, ak by sme poznali aj odpoveď na otázku: Prečo? ..
Economic
02.09.13,07:09
Ešte raz veľká vďaka. všetkým.... a prajem krásny dník.
Stefan2005
02.09.13,08:31
... neužitočné? ... príspevok od Ruženy521 ... tak by bolo fér, ak by sme poznali aj odpoveď na otázku: Prečo? ..

... a poznať udeľujúceho by nebolo vhodné?
kremienok76
02.09.13,10:01
to neužitočné som bola zrejme ja, veľmi sa ospravedlňujem. dávala som užitočné a rovno mi dávalo aj neužitočné, klikla som na to viac krát a vždy som to aj "anulovala" užitočným..... a u seba mi to ani v prehľade ezobrazilo, že som udelila neužitočné, len teraz keď pozerám tak to tam je .... takže sa ospravedlňujem hlavne samozrejme Ružene521, tieto informácie sú aj pre mňa potrebné....