Maci94
17.06.13,14:06
Dobry den,chcem sa opytat ci nam bolo porusene, predkupne pravo na nehnutelnost,( jedna sa o dom v ktorom zijeme uz vyse 20 rokov)ked sme spoluvlastnici nehnutelnosti z 3/6.Stalo sa to,ze stryko odpredal svoj podiel 3/6,jeho bratovej zene cize svagrinej.A nas zaujima, ci nebolo porusene predkupne pravo kedze sme z 3/6 spoluvlastnici. Za odpovede vopred Dakujem.
draik
17.06.13,13:57
§140 OZ:
Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117).
§116 OZ:
Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.
Maci94
17.06.13,14:37
Ano to som nasiel aj ja ten vyklad, len neviem ako to mam spravne chapat.Ja som to pochopil tak, ze nam bolo porusene predkupne pravo podla tohto.Ale mozem sa aj mylit, preto sa pytam.
draik
17.06.13,15:23
Ak spoluvlastník prevádza svoj podiel na svojich predkov (napr. rodičia) alebo potomkov (napr. deti), prípadne na manželku, tak ostatní spoluvlastníci predkupné právo nemajú. To isté platí aj o prevode na osobu uvedenú v §116 za bodkočiarkou.
JUDr. Pavol Kollár
17.06.13,16:41
Z výkladu k ustanoveniu § 116 Obč. zák.: Občiansky zákonník nemá ustanovenie o príbuzenskom vzťahu švagor - švagriná. Švagrovci nie sú v zmysle Obč. zák. blízkymi osobami. Švagrovci však môžu byť blízkymi osobami za podmienky, že je medzi nimi taký vzťah, keď by jeden z nich pociťoval ujmu spôsobenú druhému dôvodne ako vlastnú ujmu. Je v danom prípade na konkrétnom posúdení vzťahu švagor - švagriná, či sa jedná o osobu blízku. V pochybnostiach môže o tom rozhodnúť len súd v prípade podania žaloby o určenie neplatnosti kúpnej zmluvy.
Maci94
18.06.13,04:57
Dakujem za odpoved.