dudros5
17.06.13,14:28
Dobry den,
mam nasledovny problem:
Mam rodinny dom, ktory sme zdedili v 1/2 ja a 1/2 surodenec.
Na dedicskom konani je napisane, ze sme sa so surodencom dohodli na dedeni. A ta dohoda(ustna-nema pisomnu formu) znela, ze ju vyplatim z polovice. Teraz po 20 tich rokoch, ked by som ju chcel vyplatit, nechce o tom ani pocut. Sestra tam pocas svojho zivota byvala 3 roky, nakolko sa nasi rodicia rozviedli. Nespravila a nerobila na dome a prilahlom pozemku nic, ja som tam prezil cely zivot, a cely zivot tam makam a teraz ma chce obrat o polovicu majetku. Je to pre mna dost zufala situacia.
Podla mojej informacie dan z nehnutelnosti platim iba ja za uvedenu dobu.
Nevedeli by ste mi niekto poradit, su nejake moznosti, ako by som ju mohol vyplatit podla ustnej dohody alebo su nejake ine moznosti, ako by som mohol nadobudnut na co mam minimalne moralny narok?
Za odpovede velmi pekne dakujem vsetkym.
Mária27
17.06.13,15:05
Ak sa so setstrou nedohodnete, môžeš dať návrh na súd, aby zrušil a vyporiadal vaše spoluvlastníctvo. Daj mu hneď návrh, aby ho prikázal celé do tvojho vlastníctva, navrhni aj vyplatenie. Súd to môže a nemusí zohľadniť, bude postupovať podľa § 142 občianskeho zákonníka.
To, že si sa o majetok staral, máš asi vykompenzované tým, že si to užíval sám. Ak si dal do majetku väčšie investície, po skončení spoluvlastníctva a pri vyporiadaní sa ti zohladnia.

§ 142
(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.