EkoMax
17.06.13,14:56
Potrebovala by som poradiť, slovenská firma platca DPH kúpila od českej firmy platcu DPH zo zahraničia obalový materiál. Kúpila ho bez DPH a na Slovensku daň odviedla a aj uplatnila odpočet. Tento obalový materiál ostáva na Slovensku, kde sa aj použije. Hotový výrobok je dodaný Anglickej firme, vývoz, bez DPH. Ale slovenská firma má s Anglickou firmou registrovanou pre daň dohodu, že tento obalový materiál jej prefakturuje a náklady na obalový materiál zaplatí Anglická firma. Ako je to s DPH. Slovenská aj anglická firma je registrovaná pre daň, ale k dodaniu tovaru nedôjde, lebo obalový materiál neopustí hranice Slovenska. Môže Slovenská firma fakturovať bez DPH ? Alebo musí fakturovať s DPH a DPH odviesť ?
KEJKA
17.06.13,13:35
obalový materiál sa použije na niečo iné, než na balenie toho tovaru, ktorý firmá dodá do A? načo by ho A-firma preplácala?
Alebo obalový materiál sa použije na tovar pre iných zakazníkov na Slovensku?
Sú A+SR firmy nejako prepojené? asi áno, ked je A firma ochotná preplatiť niečo, čo nedostane.
Ak ti ide o obalový materiál, načo vôbec spomínaš hotové výrobky, ktoré s tým obalovým materiálom nesúvisia /alebo súvisia?/.
Všeobecne
ak fakturuješ tovar /aj obalový materiál je tovar, ak je predmetom predaja/
ktorý neopustí Slovensko, fakturuješ so SR DPH.
Možno však ide o niečo úplne iné, než vyplýva zo zadania.
KEJKA
17.06.13,13:36
chcelo by to upresnenie - viď moje dohady v odpovedi.
EkoMax
17.06.13,13:53
Ten obalový materiál sa použije na výrobok, ktorý potom kúpi firma v Anglicku. Zrejme im potom o cenu obalu znížia cenu na hotový výrobok. Tie obaly prefakturujú anglickej firme, ako obal, ale ho nedodajú, ale tu spracujú. Faktúru za obal zaplatí anglická firma. Až po vyrobení výrobku cca o dva mesiace tento opustí Slovensko aj s obalom. Ale prefakturácia obalu sa urobí skôr.
KEJKA
17.06.13,13:57
ale píše že obal zostane na Slovensku????
a_je_to
17.06.13,14:38
Neviem posúdiť, či ide o neobyčajnú hlúposť, alebo neobyčajnú špekuláciu. Lebo podľa nášho zákona je to štandardne neošetriteľné. Takýto idiotský nápad dokáže vymyslieť iba anglická, alebo talianska firma. Nejde o prvý prípad, s ktorým sa stretávam. Ak ešte budú chcieť aj dopravu, fakturovanú bez tovaru, tak je to presne ono. Alebo aby rôzne tovary mali rovnaké katalógové čísla, alebo naopak. To sú tí, od ktorých sa máme učiť prosperite a úspechu v podnikaní. A na druhej strane - takýto idiotský nápad dokáže prijať asi iba slovenská firma.
Ak vás dobehli týmto spôsobom, dobehnite aj vy ich. Vyfakturuj im obaly v cene bez DPH. Ale účtuj ju ako zálohovú, aj ju tak označ nebadane ako, záloha za obaly. Vo vyúčtovacej faktúre od celkovej fakturovanej sumy vrátane obalov odpočítaj obaly odberateľa, ale účtuj to ako odpočítanie zálohy za obaly. Ak s tým Angličan nebude súhlasiť, tak neviem, o čo mu ide. Vysvetli mu, že podľa našich zákonov to nejde inak, lebo nie je doklad o prevzatí fakturovaného tovaru. Do priznania, aj do SV uveď plnú fakturovanú sumu, bez odpočtu zálohy. Lebo záloha nie je súčasť faktúry, iba forma jej čiastočnej úhrady. Takto to bude ok.
EkoMax
17.06.13,15:08
Ďakujem za odpoveď tiež mi to pripadalo neskutočne domotané a nechápala som súvis. S tou zálohovou faktúrou mi to dáva zmysel.