lubosmihula
17.06.13,16:34
11. augusta mi končí pracovná zmluva na dobu určitú (od 11.02. 2013 do 11.08.2013), avšak v mesiaci apríl 2013 som podpísal vo firme zotrvať po dobu 3 rokov, pretože mi firma umožnila zvýšenie kvalifikácie. V prípade ak nedodržím dodatok, hrozí mi finančná sankcia až do výšky 12 - násobku mes. príjmu.
(Uvažujem totiž o odchode za prácou do zahraničia, pretože v našej republike sú hrozné podmienky a rád by som šiel aj s rodinou odtiaľ preč).
Čo sa stane ak mi skončí pracovná zmluva a novú nepodpíšem? Je dodatok platný aj v prípade vypršania prac. zmluvy? Alebo mi hrozí uvedená sankcia?
Viete mi niekto poradiť?
ďakujem
JUDr. Pavol Kollár
17.06.13,18:03
Záväzok zotrvať vo firme ako zamestnanec po dobu 3 rokov je zrejme súčasťou pracovnej zmluvy a tým, že ste podpísal, sa zmenila pracovná zmluva uzatvorená na dobu určitú z termínu 11.08.2013 na nový termín - 3 roky po zvýšení kvalifikácie. Z toho vyplýva, že už nič nebudete podpisovať, lebo už ste podpísal. Ak by ste nezotrval po dohodnutú dobu 3 roky, je veľmi pravdepodobné, že zamestnávateľ bude zaplatenie od Vás vymáhať súdnou cestou, ak nebudete ochotný svoj záväzok splatiť. To, že sa odsťahujete do zahraničia bez splatenia záväzku, vám môže len skomplikovať váš pobyt a prácu v zahraničí. Dnes je človek dostihnuteľný prakticky všade a splateniu dlhov sa prakticky nedá vyhnúť.
lubosmihula
18.06.13,10:53
Čiže jediným východiskom je nezúčastňovať sa už na žiadnych školeniach, ktoré by financovala firma a pretrpieť 3 roky. Ide o to, že v tom dodatku je zakotvené, že doba začína plynúť vždy od posledného vzdelávania resp. školenia. Takto by som sa z takej firmy nikdy nedostal, keďže moja práca spočíva v aktualizačných odborných prípravách a skúškach.
IvetaH
19.06.13,05:29
Vidím to tak, že ti ostáva len pekne sa nejako rozumne dohodnúť so zamestnávateľom. Asi by som navrhla, že mu uhradím náklady na moje vzdelávanie a on nech upustí od sankcie.