kopretinka
17.06.13,16:49
SZČO má podlžnosti voči SP,prevzala to nejaká firma general factoring,vyhrážajú sa tým,že ak nesplatí podĺžnosť,dajú to exekútorovi a ten zablokuje účet v banke manželke,keďže szčo účet nemá,a príde exekútor aj do bytu.Byt patrí manželke,nadobudla ho pred manželstvom.SZČO má trvalý pobyt stále u rodičov. Vraj to ani nemusí ísť na súd,vraj hneď to môže prebrať exekútor (prečo to teda nedajú hneď exekútorovi?)
SZČO sa snažil telefonicky dohodnúť na splátkovom kalendári,žiadal nejakú písomnú dohodu,toto odmietli,vraj platí dohoda po telefóne a musí platiť tú sumu,ktorú mu telefonicky povedali.
julysak
17.06.13,15:33
A ešte pred tým si musia to a to overiť a stojí to 170 evri
a hento a toto a stojí to 83 evri

A ešte majú na netovej stránke "štatút slušného vydierača" - v mojom prípade / a nezaujímalo ich, či požiadavka veriteľa oproti mne bola OPRÁVNENÁ v celom rozsahu
kopretinka
17.06.13,15:36
čo overiť za 170 a 83 ? nerozumiem,píš k veci
julysak
17.06.13,15:41
somariny písali ,
nechce sa mi vyhľadávať ten ich list, lebo na posteli kde mám "kanceláriu" teraz suším podlahovinu po včerajšom vytopení
kopretinka
17.06.13,15:47
to si mi teda nepomohol
avalik
17.06.13,16:13
dostal pisomne od SP oznamenie o postupeni pohladavky?
draik
17.06.13,16:20
Overte si v SP, či vôbec pohľadávku postúpili. Následne skúmajte možnosť premlčania dlhu, až potom uvažujte o úhrade dlhu. Manželke dlžníka účet zablokovať exekútor nemôže. Do bytu exekútor prísť môže, keďže majetok patriaci do BSM je možné spísať.
JUDr. Pavol Kollár
17.06.13,16:21
Doporučujem vo veci podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa na najbližšom oddelení polície z dôvodu psychického nátlaku na vás, podľa ustanovenia § 192 Trestného zákona.
§ 192
Nátlak
(1) Kto iného núti, aby niečo konal, opomenul alebo
trpel, zneužívajúc jeho hmotnú núdzu alebo naliehavú
nemajetkovú potrebu, alebo tieseň vyvolanú jeho nepriaznivými
osobnými pomermi, potrestá sa odňatím
slobody až na tri roky.
kopretinka
17.06.13,16:26
určite postúpili,hádam by to tá firma nevymáhala len tak.Manžel nemá trvalé bydlisko tam,kde manželka.nemajú žiadny majetok,okrem bežných vecí v domácnosti.......premlčacia doba pri dlhoch voči sociálnej poisťovni asi nie je
kopretinka
17.06.13,16:30
to neviem,ale na liste od tej firmy je napísané,že vymáhaním je poverená firma gen.faktoring,ale to je list od tej firmy,nie od SP
avalik
17.06.13,16:38
§ 149
Postúpenie pohľadávky

(1) Pohľadávku okrem pohľadávky na poistnom na nemocenské poistenie a na dôchodkové poistenie pred rokom 1994 vrátane penále, ktoré súvisí s týmto poistným, a okrem pohľadávky na dávkach môže Sociálna poisťovňa za podmienok ustanovených týmto zákonom postúpiť tretej osobe, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Postúpiť možno len pohľadávku uvedenú v odseku 1 alebo jej časť,

a) ak proti rozhodnutiu, ktorým bola predpísaná, nemožno z dôvodu uplynutia času uplatniť ustanovenie o odvolaní a o obnove konania a

b) ak odo dňa právoplatnosti rozhodnutia, ktorým bola pohľadávka predpísaná, uplynul jeden rok.

(3) Sociálna poisťovňa nemôže postúpiť pohľadávku, ak povolila jej zaplatenie v splátkach; to neplatí, ak sa pohľadávka stala splatnou podľa § 146 ods. 3.

(4) O postúpení pohľadávky vrátane práv zo zabezpečenia pohľadávky uzatvára Sociálna poisťovňa s treťou osobou písomnú zmluvu o postúpení pohľadávky (ďalej len „zmluva“) za odplatu. Na zmluvu sa vzťahuje Obchodný zákonník.

(5) Sociálna poisťovňa môže uzatvoriť zmluvu s treťou osobou, len ak táto osoba má voči Sociálnej poisťovni vyrovnané všetky záväzky podľa tohto zákona. Na výber najvhodnejšieho návrhu na uzatvorenie zmluvy predloženého treťou osobou sa vzťahujú ustanovenia Obchodného zákonníka o obchodnej verejnej súťaži.

(6) Sociálna poisťovňa je povinná bez zbytočného odkladu oznámiť postúpenie pohľadávky fyzickej osobe alebo právnickej osobe, voči ktorej Sociálnej poisťovni vznikla pohľadávka. Súhlas tejto osoby s postúpením pohľadávky sa nevyžaduje.

(7) Námietky proti pohľadávke, ktoré mohla fyzická osoba alebo právnická osoba uvedená v odseku 6 uplatniť v čase postúpenia, zostávajú tejto osobe zachované aj po postúpení pohľadávky.

(8) Právo nakladať s postúpenou pohľadávkou prechádza na tretiu osobu uzatvorením zmluvy a uhradením odplaty za postúpenú pohľadávku na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici.

(9) Od prechodu práva nakladať s postúpenou pohľadávkou na tretiu osobu táto pohľadávka prestáva byť pohľadávkou Sociálnej poisťovne a súčasne zaniká

a) povinnosť fyzickej osoby alebo právnickej osoby uvedenej v odseku 6 splniť záväzok voči Sociálnej poisťovni v rozsahu postúpenej pohľadávky,

b) oprávnenie Sociálnej poisťovne nakladať s postúpenou pohľadávkou.

(10) Od prechodu práva nakladať s postúpenou pohľadávkou na tretiu osobu vzniká

a) povinnosť fyzickej osoby alebo právnickej osoby uvedenej v odseku 6 splniť záväzok voči tretej osobe v rozsahu postúpenej pohľadávky,

b) právo tretej osoby vyžadovať peňažné plnenie od fyzickej osoby alebo právnickej osoby uvedenej v odseku 6 v rozsahu postúpenej pohľadávky,

c) právo tretej osoby vymáhať postúpenú pohľadávku.

(11) Na postúpenie pohľadávky podľa tohto zákona sa osobitný predpis83) nepoužije.

(12) Pohľadávku vrátane pohľadávky na poistnom na nemocenské poistenie a na dôchodkové poistenie pred rokom 1994 a penále, ktoré súvisí s týmto poistným, voči fyzickej osobe alebo právnickej osobe uvedenej v odseku 6, na ktorej majetok bol vyhlásený konkurz alebo ktorá je v likvidácii, môže Sociálna poisťovňa postúpiť len na právnickú osobu so 100 % majetkovou účasťou štátu určenú ministerstvom po dohode s ministerstvom financií. Na postúpenie pohľadávky podľa prvej vety sa nepoužije odsek 2 písm. b) a odsek 5. Právnická osoba uvedená v prvej vete môže pohľadávku, ktorú jej Sociálna poisťovňa postúpila podľa prvej vety, postúpiť len inej právnickej osobe so 100 % majetkovou účasťou štátu alebo právnickej osobe zriadenej zákonom.
kopretinka
17.06.13,17:05
hm........
julysak
18.06.13,04:39
Toľko poznajú aj oni = ani by som neskúšal
julysak
18.06.13,04:57
Ten ich text by ti nepomohol.
Lenže ja som bol iný prípad
(začalo to vlani v máji, ja som začal riešiť v auguste , teoretické riešenie bolo pred Silvestrom, praktické asi koncom marca)
Veriteľ si uplatňoval voči mne aj penále, na ktoré nemal nárok / bol som 2x v BA / aj som trošku trieskal do dverí/písal som sťažnosti a sprosté maily)
Potom pred Silvestrom mi od nich zavolal prvý rozumný a dohodli sme sa :
- zaplatím im všetko
- potom mi oni penále vrátia (nešlo o tých 43 EVRI - - aj dobropis vo februári vystavili, ale o PRINCÍP :D )
- zaplatím nákledy vydiračom (to bolo asi 17 evri) a oni mi ich vrátia

Tých 17 vrátili OK
Ale miesto 43 mi poslali 35 - - - a to sa mi (okrem 1 mailu) ozaj nechcelo riešiť.
buchač
18.06.13,05:07
Hm .........

Ja by som veru bol za také vymoženosti , aké sú v starom dobrom Engliš ....
Konkrétne myslím na tie väznice pre dlžníkov ...

Postup je tam asi nasledovný :
- žaloba
- súd
- odsúdenie
- ODCHOD do basy
- v base sedí odsúdený do tej doby , pokiaľ nie je splatený dlh ....čiže , ak sa zaplatí za deň - dva , tak odsúdený ide domov ...
Ale ak to trvá dlhšiu dobu ???......nuž smola ....

Nie ako na Slovensku ....tu je tak ťažká vymožiteľnosť oprávneného dlhu , až to dverami trieska ....a poniektorí dlžníci si užívajú život za cudzie ....

Je to síce komentár , no inteligent si vo vetách nájde aj tú odpoveť !!!