anrre
17.06.13,19:47
pracujem v zahranici a potreboval som manzelkine danove priznanie manzelka nema zivnost je na materskej dovolenke, danove priznanie podala uz po termine o mesiac jej prisla pokuta za oneskorene dan. priz. 33 eur, ked ze nepodnikala nemala ziadny zisk ta pokuta je opravnena?? prosim o odpoved... vopred dakujem
KEJKA
17.06.13,19:51
už tu bola téma o tejto tak povediac diskriminácii.
Ak manželka nebola povinná podať DPFO, tak ho nepodala.
Následne, ak si to rozmyslela a podala, tak už po termíne je to pod pokutou - litera zákona, spravodlivosť nulová.
Katy a R
17.06.13,19:51
to je najnižšia pokuta za nepodanie DP v termíne! viď zák 563/2009 Daňový poriadok
a so živnosťou to nemá nič.
doplním .. janko - už sme to tu riešili - takže netreba ju zbytočne zavádzať (zbytočne by sa odvolávala - vyskúšané ;))- a zbytočne vyhodené peniažky na poštovné a zabitý čas ..
Ak nemusela podávať daňové priznanie - tak ho nemala podať ... predpokladám, že ho neskôr podala preto, lebo mala preplatok na dani - koniec koncov, ak bol zaujímavý - tak sa oplatilo. Ak nie - nuž ..
Ale vlastne celkom si nevysvetlil - prečo vlastne podávala manželka DP ????
veronikasad
17.06.13,20:32
Z akého dôvodu podávala manželka DP ? Aké príjmy priznávala ?
marjankaj
17.06.13,20:46
1. Podaj odvolanie. Nemala povinnosť podať daňové priznanie, a teda podľa §154 ods.2 sa môže zbaviť zodpovednosti.

2. Môže aj požiadať o odpustenie pokuty podľa §157
marjankaj
17.06.13,20:48
Dobrá pripomienka. Ale nemá oprávnenie na podnikanie tak prichádza do úvahy aj §154 ods.2
marjankaj
09.07.13,01:16
Kejka, pokuta je podľa zákona. Súhlasím. Ale zákon je trochu pofidérny.
§ 154
Správne delikty
(1) Správneho deliktu sa dopustí ten, kto
a) nepodá daňové priznanie v
1. ustanovenej lehote,
2. lehote určenej správcom dane vo výzve podľa § 15 ods. 1,
3. lehote určenej správcom dane vo výzve podľa § 15 ods. 2,

Napríklad mám daňovníka A. Nie je povinný podať DP má príjem 1500 €. Lee podá dobrovoľne po lehote. Teda nepodal v ustanovenej lehote a dostane pokutu(správca ULOŽÍ pokutu)

Daňovník B má tak isto príjem 1500 € a nepodá DP vôbec. Veď ani tento nepodal DP v lehote, tak prečo nedostane tak isto pokutu? A nepíše sa tam, že môže uložiť ale ULOŽÍ.
A nie je stanovené, či bol povinný podať DP alebo nie. Ale či podal?

Z 5000000 občanov teda FO podáva DP cca 2700000, tí ostatní by mali dostať pokutu za nepodanie DP. Kažimír by sa určite potešil.:--- Asi mu napíšem.
marjankaj
09.07.13,01:32
Teda ak nemá povinnosť podávať DP, tak je úplne jedno, či nepodá vôbec a napíše oznámenie, že nemá povinnosť podať DP, alebo podá po lehote. Aj tak sa dopúšťa deliktu. Teda nepodal DP v ustanovenej lehote a MUSÍ dostať pokutu. :eek:
KEJKA
09.07.13,08:02
ved hovorím, že je to diskriminačné, nespravodlivé, nedotiahnuté.............
marjankaj
09.07.13,09:24
A môže to dať aj na ústavný súd. Alebo jeho právny zástupca. Keď môže Čentéš, tak prečo nie aj on.